Güney Kıbrıs, AB Zirve Sonuç belgesinde göç konusundaki paragrafa çok özel bir ifadeyi eklemeyi başardı Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou Kıbrıs'ın, mülteci akınları konusunda AB – Türkiye arasındaki mültecilerle ilgili uygulama anlaşmasına bağlı olarak Zirv Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou Kıbrıs'ın, mülteci akınları konusunda AB – Türkiye arasındaki mültecilerle ilgili uygulama anlaşmasına bağlı olarak Zirv Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Güney Kıbrıs, AB Zirve Sonuç belgesinde göç konusundaki paragrafa çok özel bir ifadeyi eklemeyi başardı

Güney Kıbrıs, AB Zirve Sonuç belgesinde göç konusundaki paragrafa çok özel bir ifadeyi eklemeyi başardı

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou Kıbrıs’ın, mülteci akınları konusunda AB – Türkiye arasındaki mültecilerle ilgili uygulama anlaşmasına bağlı olarak Zirve Sonucu belgesine çok özel bir ifade eklemeyi başardığını açıkladı. Sözcü bunun tüm üye devletler için de geçerli olacağını açıkladı. Daimi Zirvenin tamamlanmasıyla ve Avro Bölgesi Toplantısının başlamasından önce Brüksel’de basına konuşan Sözcü, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in bu konuda özel bir konuşma yaptığını duyurdu.

Prodromou açıklamasında şunları söyledi: “Mülteciler konusu genel çerçevesiyle ilgili olarak ve AB’de kontrolsüz mülteci akınlarının büyük düzeyde kısıtlanmasına rağmen, Cumhurbaşkanı bölgede ve özellikle Kıbrıs Cumhuriyeti’nde mevcut acayip duruma vurgu yaparak, yılbaşından beri Kıbrıs’ın göç akınları konusunda orantısız bir baskı kabul ettiğini ve özellikle yaklaşık 3000 kişinin adaya yasa dışı olarak işgal altındaki bölgelerden giriş yaptığını vurguladı”.

“Cumhurbaşkanı Konsey kararlarına özel atıfta bulunarak, Türkiye – AB anlaşmalarının tam olarak uygulanması gerektiğini ve söz konusu anlaşmada Türkiye ile olan tüm anlaşmaların hiç ayrım yapılmadan tüm üye devletlere uygulanması gerektiğine vurgu yaptı” dedi.

Sözcü devamla “Cumhurbaşkanı bugün gündeminde iki önemli konunun bulunduğu Avrupa Konseyi Zirvesi çalışmalarına katıldı. Bu konulardan biri, Britanya’nın AB’den çıkışı (Brexit), diğeri ise mülteciler konusuydu” dedi.

Sözcü Brexit’le ilgili olarak, “gerçekten zor bir müzakereden söz ediyoruz. Henüz, bir sonuç olmamasına rağmen, Cumhurbaşkanı, üye devletlerin ve vatandaşların çıkarı için 27’lerin ortak, birleşik bir pozisyonda kalmaları, Birliğin uyum içinde olması gerektiğini dile getirdi. Ancak aynı zamanda, Kıbrıs’ın Britanya ile olan özel ilişkilerine de değinerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dileğinin iki devlet ve vatandaşları arasındaki sıkı bağların korunmasına yardımcı olacak bir çözüm bulunması olduğunu vurguladı” dedi.

Scroll to top