GRETA raporu…İnsan ticareti Avrupa’da yükselişte Reviewed by Momizat on . Avrupa Konseyi İnsan Ticareti ile Mücadelede Eylem Uzmanlar Grubu. (GRETA) tarafından salı günü yayınlanan yıllık rapora göre Kıbrıs, bir çeşit insan ticareti o Avrupa Konseyi İnsan Ticareti ile Mücadelede Eylem Uzmanlar Grubu. (GRETA) tarafından salı günü yayınlanan yıllık rapora göre Kıbrıs, bir çeşit insan ticareti o Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » GRETA raporu…İnsan ticareti Avrupa’da yükselişte

GRETA raporu…İnsan ticareti Avrupa’da yükselişte

Avrupa Konseyi İnsan Ticareti ile Mücadelede Eylem Uzmanlar Grubu. (GRETA) tarafından salı günü yayınlanan yıllık rapora göre Kıbrıs, bir çeşit insan ticareti olan emek sömürüsünde artış görülen Avrupa ülkeleri arasında yar alıyor.

Raporda yer alan veriler temelinde emek sömürüsü konusunda insan ticareti Avrupa’da yükselişte bulunuyor ve ilgili rapora göre, birçok ülkede ticaretin ana formu olarak cinsel sömürü önüne geçti. Gerçek rakamların, sorunun gerçek boyutunu yansıtmadığı ve bu konuda başarılı olan kovuşturma ve mahkûmiyetlerin sayısının çok az olduğu belirtildi.

GRETA tarafından her ülkede gerçekleştirilen izleme çalışmaları temelinde rapor, Belçika, Kıbrıs, Hırvatistan, Portekiz, Sırbistan ve Britanya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde, emek sömürüsünün insan ticaretinin ana şekli olarak belirtildiğine yer veriyor.

GRETA tarafından iki kez değerlendirilen tüm ülkeler, son yıllarda, emek sömürüsü açısından insan ticaretinde bir artış gösterdi.

Rapora göre, kadın ve çocukların da etkilenmesine rağmen, tespit edilen kurbanların çoğunluğu erkeklerden oluşuyor.

Erkeklerin çoğunluğu daha sık sanayi, tarım, inşaat, balıkçılık alanlarında kullanılırken, kadınlardan genel olarak ev işleri, bakım gibi daha tenha mekânlarda yararlanılıyor ve çok defa gerek iş kurbanları oluyorlar ya da cinsel tacize maruz kalıyorlar.

GRETA Başkanı Siobhán Mullally, yapılan izlemelerden sonra daha çok insanın, ulusal sınırlar veya ulusal sınırlar dışında, Avrupa’da çok kötü koşullarda emek sömürüsüne maruz kaldığı ortaya çıkardığını vurguladı.
İşlerini kaybetme korkusundan ya da suç şebekeleri kaçakçılığından dolayı, kurbanların çok defa bu sömürüleri şikâyet etmeyi istemediklerini ve suçluların kovuşturması ve mahkûm edilmelerine de çok ender rastlandığını belirtti.

Mullally, bazı ülkelerin ileriye doğru çok önemli adımlar attığını, ama bazı ülkelerin siyasetleri ve pratiklerinde iyileştirmeler yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bu kabul edilemez koşulların ve sömürülerin sonlandırılması için, Avrupa’daki devletlerin sivil toplum örgütleri, sendikalar ve özel sektörle daha sıkı işbirliği yapmaları gerektiğini vurguladı.

Scroll to top