Gğney Kıbrıs:5 ve 6 Nisanda 6., 8., ve 10. parseller için sözleşmeler imzalanacak Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Georgios Lakkortipis, üç anlaşmanın Cuma günü Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması sonrası, Kıbrıs Münhasır Bölgesindeki (MEB) 6., Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Georgios Lakkortipis, üç anlaşmanın Cuma günü Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması sonrası, Kıbrıs Münhasır Bölgesindeki (MEB) 6., Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Gğney Kıbrıs:5 ve 6 Nisanda 6., 8., ve 10. parseller için sözleşmeler imzalanacak

Gğney Kıbrıs:5 ve 6 Nisanda 6., 8., ve 10. parseller için sözleşmeler imzalanacak

Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Georgios Lakkortipis, üç anlaşmanın Cuma günü Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması sonrası, Kıbrıs Münhasır Bölgesindeki (MEB) 6., 8. ve 10. parseller için 3. tur ruhsat ihalelerini kazanan şirketlerle anlaşmaların 5 ve 6 Nisanda imzalanacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan, Bakanlar Kurulunun kendisine bu anlaşmaları imzalama yetkisi verdiğini açıkladı ve “imzalar 5 ve 6 Nisanda atılacak ve bunu çok yakında detaylar izleyecek” dedi.

Daha önceki şirketler için hazırlanan anlaşmalara göre, bu anlaşmalarda değişiklikler olup olmayacağıyla ilgili bir soruya Lakkotripis, daha önce yapılacağı açıklandığı gibi, 7 Martta müzakereler gerçekleştirildiğini belirterek “bugün, gerek teknik, gerekse ekonomik sonuçları, Bakanlar Kuruluna daha detaylı bir şekilde sunma fırsatına sahip olduk, aynı zamanda tartışmalardan ortaya çıkan yasal konular da tartışıldı” dedi.

İlgili bir soruyu yanıtlayan Bakan, sözleşmelerin imzalanmasıyla devlet bütçesine hemen 103,5 milyon avro gireceğini söyledi ve “Bunlar, şirketler tarafından imza sırasında verilecek imza bonuslardır” dedi.

ΕΝΙ şirketi bir yetkilisinin Kıbrıs MEB`inde de Zor benzeri bir kaynak bulunmasının olası dışı olmadığı konusunda yaptığı açıklamayla ilgili, Lakkotripis, Kıbrıs MEB`i için “kazananlar ve kazanmayanlar tarafından” hala bir ilgi olduğunu belirterek “biz sepetimizi küçük tutmak istiyoruz. Çok defa da söylediğimiz gibi, sondaj çalışmaları yapılmadan Kıbrıs MEB`i için var olan beklentileri, ne doğrulayabilir, ne de yalanlayabiliriz”dedi.

Bir başka gazetecinin eleştirilerini yanıtlayan Bakan, “Ancak, tüm bu dev şirketlerin buraya gelmesi bir anlam taşımaktadır. Onlar yatırımlar yapmaya, Kıbrıs MEB`inde riskler almaya hazırdırlar. Bu da, sadece Kıbrıs için değil, tüm geniş bölge için beklentiler ve fırsatlar olduğu anlamına gelir”.

Başka ilgili bir soruya 11. parselde yapılacak sondaj çalışmaları dışında, ENİ şirketi tarafından iki tane daha sondaj çalışması planlandığını ancak bunların hangi parsellerde olacağının henüz belirlenmediğini ve sismoloji araştırmalardan sonra belirleneceğini söyledi. “Buna göre hedefimiz, 11. parselde sondaj çalışmalarının başlaması ve yıl sonundan önce iki sondaj çalışmasının daha hayata geçirilmesidir”.

Şirketlerle temasları sırasında, Türk yetkililerin sondaj çalışmaları konusundaki niyetleriyle ilgili endişeler dile getirip getirmedikleriyle ilgili bir soruya Bakan, “gerek sondaj çalışmaları projelerinde, gerekse 3. tur ihlaleler sırasında yapılan tüm bu çabalarda siz bir endişeye rastladınız mı? Biz kendimizden emin bir şekilde ilerleyeceğiz, önümüze çıkacak tüm ekonomik, politik, jeopolitik zorlukları göğüsleyerek, “daha fazla araştırma programları” hedeflerimize sadık kalacağız” dedi.

Scroll to top