femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
G7 zirvesinin basına yansıması… Reviewed by Momizat on . G7: Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırız Brüksel'de bir araya gelen sanayileşmiş ülkeler grubu G7'nin liderleri, Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırmayı sürdür G7: Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırız Brüksel'de bir araya gelen sanayileşmiş ülkeler grubu G7'nin liderleri, Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırmayı sürdür Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » G7 zirvesinin basına yansıması…

G7 zirvesinin basına yansıması…

G7: Rusya’ya yeni yaptırımlara hazırız

Brüksel’de bir araya gelen sanayileşmiş ülkeler grubu G7’nin liderleri, Ukrayna’nın doğusunu istikrarsızlaştırmayı sürdürmesi halinde Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını açıkladı.

 

G7 liderleri Rusya’nın bu yöndeki faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu ve son bulması gerektiğini vurguladı. Liderlerin ortak açıklamasında şu ifade de yer aldı:

 

“Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlali sürdürmesini hep birlikte kınıyoruz.”

 

G7 ülkeleri Rusya’ya enerji sektörünü de kapsayan ticari ve mali yaptırımlar uygulayabileceklerini bildirdi.

 

Yedi ülke Rusya’dan; Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılan ve Petro Poroşenko’nun kazandığı cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu tanımasını, Ukrayna sınırındaki askeri birliklerin “geri çekilme işlemini tamamlamasını”, Ukrayna’ta silah akışını ve militanların girişini durdurmasını, silahlı isyancılar üzerindeki etkisini kullanıp bu kişilerin şiddetten vazgeçip silah bırakmalarını sağlamasını talep etti.

 

Rusya’nın Mart ayında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından ABD ve AB bu ülkeye bazı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Ancak bu yaptırımlar genelde bazı Rus yetkililere seyahat yasağı uygulanması ve bu kişilerin mal varlıklarının dondurulması ile sınırlıydı.

 

G7 grubu ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada’dan oluşuyor. Rusya Kırım’ı ilhakı sonrası 1997’de katıldığı sanayileşmiş ülkeler grubundan ihraç edilmişti.

 

Yedi ülkenin liderleri ise bu karar sonrası ilk kez bir araya gelmişlerdi.

 

Brüksel’deki zirve, Rusya gruptan ihraç edilmese Soçi’de yapılacaktı.

 

Obama Rusya’yı ‘saldırganlıkla’ suçladı

Zirve öncesi Polonya’da Petro Poroşenko’yla bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ise Rusya’nın “Ukrayna’daki saldırganlığını” tıklayın kınadı. Obama Kiev yönetimine 5 milyar dolar askeri yardım sözü verdi.

Obama Avrupa turunun sonunda cumartesi günü Fransa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olarak görülen Normandiya Çıkarması’nın 70. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenecek törene katılacak.

 

Törene, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin de katılacak.

 

Obama ve Putin arasında herhangi bir ikili görüşme planlanmadı. Ancak iki lider de daha önce diyaloğa hazır olduklarını söylemişlerdi.

 

Putin: Poroşenko’yla görüşmeye hazırım

Vladimir Putin Fransa Televizyonu’na yaptığı açıklamada ise Petro Poroşenko’yla hafta sonu görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

 

Putin, “Henüz elinde kan yok” dediği Poroşenko’nun, Ukrayna’nın doğusundaki gruplar ile diyalog kurabileceğini söyledi.

 

Cumartesi günü yemin ederek göreve başlayacak Poroşenko, Ukrayna’nın doğusunda af çıkarılmasını ve erken bölgesel seçimlere gidilmesini gündeme getirmişti.

 

Batılı ülkeler Rusya’yı ayrılıkçılara destek vermekle suçluyor.

 

Rusya ise bu yöndeki iddiaları reddediyor.

——————————

“G-7 Rusya’yı cezalandırmaya hazır”

Dün toplantılarının ilk gününü geçiren Group of Seven liderleri Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya devam etmesi durumunda Moskova’ya geniş yaptırımlar uygulayarak Rusya’nın belirli sektörlerini vurmaya hazır olduklarını söyledi.

 

G-7 liderleri yaptıkları bir yazılı açıklamada “Hedef yaptırımları yoğunlaştırmak ve olayların gerektirmesi durumunda Rusya’ya olacak maliyeti daha da artırmak için gerekli şeyleri yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

ABD ve AB halihazırda Rusya şirketlerine ve belirli şahıslara yönelik yaptırımları uygulamada tutuyor. Fakat her ikisi de şu ana kadar sektörel yaptırımlardan uzak durdular.

 

Alman Şansölye Angela Merkel, Rusya’nın silahları ve ayrılıkçıların Ukrayna’ya girişini engellememesi veya yeni Başkan Petro Poroshenko’yu tanımaması durumunda daha geniş yaptırımların uygulanacağını söyledi. Merkel ayrıca Ukrayna’nın Rusya’dan istikrarlı gaz alımına ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Merkel, “Ukrayna’da daha çok istikrarsızlığı karşılayamayız” diyerek yaptırımların daha da sertleşmesinin ancak G-7 içerisinde bir anlaşmaya gelinmesiyle mümkün olacağını ve liderlerin bu krizin diyalog yolu ile çözülmesinden taraf olduğunu belirtti.

 

İki günlük toplantının başlamasından önce Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso liderlerin Ukrayna’ya siyasi ve ekonomik destek vermekle beraber Rusya üzerinde inanılır bir baskı uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

 

G-7 toplantısı Ukrayna krizinde kritik bir noktada gerçekleşiyor. Batılı diplomatlar 25 Mayıs seçimlerinden sonra Rusya’nın Kiev’in üzerindeki baskıyı bir nebze azalttığına dair sinyaller olduğunu söylüyor. Öte yandan Moskova’nın askerlerinin çoğunluğunu Ukrayna sınırından çektiğine dair geniş bir fikir birliği var.

 

Fakat buna rağmen Kremlin’de bulunan yetkililer silah akışını durdurmak ve Ukrayna’daki ayrılıkçıları daha fazla güçle desteklemeyi bırakmak adına çok yavaş hareket ediyorlar. Kiev hükümeti dün yaptığı bir açıklamada Ukrayna’nın belirli bölgelerinde sıkı yönetim uygulamayı gözden geçirdiğini duyurdu.

 

G-7 liderleri Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’i bu hafta gerçekleştirilecek olan Normandiya Çıkarması anmaları sırasında görecekler. Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanı Poroshenko’nun da orada olması bekleniyor.

 

AB yetkilileri kendi aralarında belirli bir bölünmenin olduğunu kabul ederek özellikle enerji bakımından Rusya’ya bağımlı olanların ekonomilerinin kötüleşmesinden korktuklarını belirtiyor. AB yetkilileri buna rağmen Rusya’ya uygulanacak daha geniş yaptırımlar için 28 üye ülke hükümetiyle belirli bir anlaşmaya gelindiğini söylüyor.

 

G-7 toplantısı Rusya’nın Kırım’ı topraklarına katmasının ardından G-8’den çıkarılmasıyla beraber Brüksel’de gerçekleştiriliyor. Normalde G-8 toplantısının Rusya’nın Sochi bölgesinde bu hafta gerçekleştirilmesi planlanıyordu.

 

Çarşamba günü bir açıklama yapan Avrupa Birliği, Kiev ile siyasi ve ticaret anlaşmasının tamamlanacağını duyurdu.

 

Avrupa Meclisi başkanı ve AB zirvelerine başkanlık eden Herman Van Rompuy, AB’nin Ukrayna ile gerçekleştireceği bu anlaşmayı “en geç” 27 Haziran itibariyle tamamlamaya hazır olduğunu ilk defa açıkladı. Bu tarih aynı zamanda AB’nin Gürcistan ve Moldova ile benzer anlaşmalara imza atacağı güne denk geliyor.

 

Ukrayna ile AB anlaşmanın siyasi kısmını Mart ayında imzalarken, önemli ticaret ve ekonomik kısımları Kiev’in yeni bir lider seçmesine kadar ertelenmişti.

 

Karşılıklı anlaşmalar AB ve Ukrayna’nın arasındaki linkleri de derinleştirecek. Rusya anlaşmaya karşı çıkarak bunun Ukrayna ile Rusya arasındaki ticari ilişkiyi kötü etkileyeceği uyarısında bulundu. Kremlin uzun süredir Ukrayna’yı, Belarus ve Kazakistan’ın da içinde bulunduğu Avrasya gümrük birliğine katılmaya ikna etmek için uğraşıyordu.

 

G-7 açıklaması aynı zamanda Suriye’de Beşar Esad için “bir gelecek yok” açıklamasını yaptı.

 

Liderler bir de Suriye’den dönecek olan yabancı savaşçılarla başa çıkabilmek için alınacak önlemlerin yoğunlaştıracağını duyurdular. Geçtiğimiz ay Brüksel’deki Yahudi müzesinde 3 kişi öldürülmüştü. Fransız polisi geçtiğimiz hafta Suriye’de savaşa katıldığından şüphelenilen bir kişiyi gözaltına aldı.

 

Açıklamada ayrıca İran’ın geçmiş nükleer aktivitelerini araştırma konusunda Birleşmiş Milletler ile bir işbirliği yapması çağrısında bulunuldu ve “özellikle askeri amaçlı çalışmaların” araştırılmasının altı çizildi. İran her zaman nükleer silah amacı olduğunu yalanlarken programının tamamen sivil amaçlar doğrultusunda olduğunu belirtti.

Bugün gerçekleştirilecek görüşmeler ise küresel ekonomi, enerji ve kalkınma politikaları üzerine olacak.

——————–

G7 Zirvesi’nin dış politika konularına ayrılan ilk gün oturumu sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, Suriye’deki devlet başkanlığı seçiminin “düzmece” olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) ev sahipliğinde Brüksel’de sanayileşmiş 7 ülkenin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi’nin dış politika konularına ayrılan ilk gün oturumu sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, Suriye’deki devlet başkanlığı seçiminin “düzmece” olduğu belirtildi.

 

Suriye’de 160 binden fazla insanın ölmesine, 9,3 milyon insanın insani desteğe muhtaç hale gelmesine neden olan “Esed rejiminin gaddarlığının” güçlü şekilde kınandığı bildiride, “3 Haziran’daki düzmece başkanlık seçiminin geçersizliğini duyuruyoruz. Suriye’de Esed’e gelecek yok” ifadeleri kullanıldı.

 

Bildiride, “Uluslararası insani hukukun ve insan haklarının ihlalini, Suriye rejimi tarafından yapılan gelişigüzel topçu ve hava bombardımanlarını güçlü şekilde kınıyoruz” yorumunda bulunuldu.

 

Sonuç bildirisinde, aşırı uç grupların da ciddi insan hakları ihlalinde bulunduklarına yönelik kanıt olduğu belirtilerek, sorumluların hesap vermesi gerektiği vurgulandı.

 

Suriye kaynaklı mülteci akınının yükünü taşıyan komşu ülkeleri destekleme taahhüdüne bağlı olduklarını bildiren G7 liderleri, Suriye’ye giden yabancı savaşçılardan kaynaklanan tehdidi ele alma konusundaki çabaları yoğunlaştırma kararlılığı içinde bulunduklarını kaydetti.

 

G7 Zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da seçim sonuçlarının önceden belli olduğunu, oyunu kullanamayanlar bulunduğu gibi oyunu kullananların da nasıl kullandığının belli olmadığını belirterek, “Seçimlerin hiçbir değeri yok” dedi.

 

Suriye’de hala katliamların sürdüğüne dikkati çeken Hollande, “Ağustos 2013’te kimyasal silah kullanıldığı tespit edildiğinde Fransa sorumluluk üstlenmeye hazırdı ancak yalnız kaldı. Sorumluluk alınması gerekiyordu” diye konuştu.

 

Rusya’dan 4 talep

 

G7 Zirvesi’nin dış politika konularına ayrılan ilk gün oturumu sonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, Ukrayna’daki kriz bağlamında Rusya’dan 4 talepte bulunuldu.

 

Bu talepler, Rusya’nın, Ukrayna’da yapılan başkanlık seçim sonuçlarını tanıması, Ukrayna sınırındaki Rus askeri güçlerinin çekilmesinin tamamlanması, sınırdan silah akışının ve militan geçişinin durdurulması ve Rusya’nın ayrılıkçı silahlı gruplar üzerindeki etkisini kullanıp, bu grupların silah bırakmasını ve şiddete başvurmaktan vazgeçmesini sağlaması olarak sıralandı.

 

Şu ana kadar seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması önlemlerini içeren ikinci aşama yaptırımları daha kapsamlı ekonomik yaptırımlar içeren üçüncü aşamaya yükseltme konusunda adım atmayan G7 liderleri, bu yaklaşımı korudu.

 

Sonuç bildirisinde, “olayların gerektirmesi halinde hedef odaklı yaptırımların yoğunlaştırılması ve ek kısıtlamaların uygulanması konusunda hazır olunduğu” belirtildi.

 

G7 liderleri, Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi sürdürmesini kınamada birleştiklerini kaydederken, Kırım’ın yasa dışı şekilde Rus topraklarına katılmasının ve Doğu Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik eylemlerin kabul edilemez olduğunu ve bu eylemlerin durması gerektiğini vurguladı.

 

Ukrayna’da seçimlerin yapılmasından duyulan memnuniyetin ifade edildiği bildiride, Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik alanına giren işlerine kabul edilemez müdahalesi karşısında Ukrayna halkının ve hükümetinin yanında olunduğu kaydedildi.

Bbc-Ajanslar

Scroll to top