femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Fransızların yüzde 49 AB’ye soğuk (fransızca) Reviewed by Momizat on . Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre Fransızların yüzde 49 AB ile ilgili olumsuz düşüncede olduğu bildirildi.Viavoice tarafından yapılan ve Liberation gazetes Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre Fransızların yüzde 49 AB ile ilgili olumsuz düşüncede olduğu bildirildi.Viavoice tarafından yapılan ve Liberation gazetes Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Fransızların yüzde 49 AB’ye soğuk (fransızca)

Fransızların yüzde 49 AB’ye soğuk (fransızca)

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre Fransızların yüzde 49 AB ile ilgili olumsuz düşüncede olduğu bildirildi.Viavoice tarafından yapılan ve Liberation gazetesinde yayımlanan araştırmada katılımcıların yüzde 49 AB için olumsuz görüş belirtirken yüzde 45 ise AB’ye olumlu yaklaştı.

Ekonomik durgunluk ve işsizlikle boğuşan Fransa’da yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Fransızların yarısı Avrupa Birliği (AB) hakkında olumsuz fikire sahip. Fransızların üçte ikisine yakın bir kesimi ise birliğin eski kurucu üye ve ya Euro bölgesi ile sınırlandırılmasından yana.

Viavoice ‘un anketine göre, Fransızların yüzde 49’u AB hakkında olumsuz görüş bildirirken, birliğin ‘pozitif’ olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 45’te kalıyor. Olumsuz imajına rağmen Fransızların yüzde 60’ı ülkelerinin AB’de kalması gerektiğini düşünürken, yüzde 28’lik bir kesim ise birlikten ayrılması taraftarı. Yüzde 12’sinin ise konuya ilişkin fikri yok.

Ankete katılan Fransızların yüzde 58’lik bir kesimi ise AB’nin ülkeleri için bir ‘ekonomik baskı ve zorlama’ aracı olduğu görüşünü dile getiriyor. AB’nin Fransa ekonomisi için ‘tamamlayıcı’ olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 32’de kalıyor.

 

Ankette dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, ekonomik alanda AB’ye yönelik olumsuz fikirlere rağmen, yüzde 59’luk bir kesimin Euro para birimiyle devam edilmesi taraftarı olması. Fransa’nın tekrar ‘Fransız frankına’ dönmesinden yana olanların oranı yüzde 29’da kalırken, yüzde 12’lik bir kesim ise bu konu ile ilgili görüş belirtmedi.

 

AB’nin Fransa için siyasi kısıtlama ve zorlamayı ifade ettiğini düşünen Fransızların oranı da yüzde 52’yi buluyor. Fransızların yüzde 32’si ise AB’nin ‘diğer ülkelere açılmayı sağlayan ve Fransa’ya faydası olan’ bir proje olduğunu dile getiriyor.

Anketteki en can alıcı nokta ise AB’nin genişlemesi ile ilgili. AB’nin genişlemesinin devam etmesini isteyen Fransızların oranı yüzde 7’de kalırken, yüzde 64’ü ise birliğin kurucu 6 üyesi ve ya Euro para birimine üye 18 üyesini temel almasını istiyor. Fransızlar, son 10 yılda üye sayısı 15’ten 28’e çıkan AB’nin bu ülkelere yönelmesinden yana.

1957’de Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’nın ortaklaşması ile kurulan AB, 1973’te Büyük Britanya, Danimarka ve İrlanda, 1981’te Yunanistan, 1986’da ise İspanya ve Portekizle üye sayısını arttırmıştı. 1995 yılında İsveç, Avusturya ve Finlandiya’nın katılımı ile 15 üyeye ulaşan AB, 2004 yılında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya, Malta, Kıbrıs ve Macaristan’ın katılımıyla da 25 üyesi dünyanın en büyük ekonomik gücü olmuştu.

 

Birliğe 2007 yılında ekonomik ve siyasal olarak ‘sorunlu’ ülkeler diye tabir edilen Romanya ve Bulgaristan’dan sonra, 2013 yılında da Hırvatistan dahil olmuştu.

 

AB’nin üye ülkelere getirdiği ve ulusal politikalardan önde tutulması gereken ekonomik, siyasi ve hukuki politikalar birçok üye ülkede sağ ve sol kesimlerin tepkisine yol açıyor. Son 30 yılda AB üyesi ülkelerinde güçlenen aşırı sağcı tüm grupların birlik karşıtı propaganda üzerinden oy topladığı da biliniyor.

—————-

Bourse de Paris : 49% des Français ont une perception négative de l’UE

 

Près d’un Français sur deux porte un jugement négatif sur l’Union européenne et 64% souhaitent que l’UE “se recentre sur certains pays”, selon un sondage Viavoice à paraître lundi dans Libération.

 

Pour 49% des personnes interrogées, l’Union européenne évoque “quelque chose de négatif” contre 45% qui jugent le contraire. Six pour cent ne se prononcent pas.

 

Soixante pour cent sont néanmoins contre une sortie de l’Union européenne, 28% sont pour, 12% ne se prononcent pas.

 

Les Français sont 58% à considérer que l’Europe est une contrainte économique pour leur pays, contre 32% qui y voient un atout. Dix pour cent ne se prononcent pas.

 

Ils refusent toutefois à 59% de sortir de l’euro (29% pour, 12% ne se prononcent pas).

 

Cinquante-deux pour cent estiment que l’UE est “une contrainte politique, pénalisante pour la France”, alors que 32% plébiscitent “une ouverture politique aux autres pays bénéfique à la France”. Onze pour cent ne se prononcent pas.

 

Seuls 7% des sondés appellent de leurs voeux un élargissement de l’UE, 21% prônent le statu quo et 64% veulent qu’elle se recentre sur certains pays (six pays fondateurs ou zone euro). Huit pour cent ne se prononcent pas.

 

L’enquête a été réalisée en ligne du 11 au 16 avril auprès d’un échantillon de 1.011 personnes représentatif de la population française âgée de 18 ans et plus. (Sophie Louet)

 

http://www.zonebourse.com/actualite-bourse/49-des-Francais-ont-une-perception-negative-de-lUE–18377600/

 

ABHaber-FN

Scroll to top