- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Fransa’yı sarsan yolsuzluk davası:Sarkozy’nin partisinde sahte fatura skandalı

Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin “sağ kolu” gözaltına alındı

Fransa’da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “sağ kolu” olarak bilinen eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, Adidas firmasının satışı ile ilgili açılan yolsuzluk davasında gözaltına alındı.

Sarkozy döneminde işadamı Bernard Tapie’ye usulsüz bir şekilde 400 milyon avroluk ödeme yapıldığı gerekçesiyle açılan dava kapsamında gözaltına alınan Gueant’ın, Elysee Sarayı’nda genel sekreter olarak görev yaparken devletin hakemlik yaptığı anlaşmazlık davasında işadamı Tapie lehine karar çıkmasında etkili olduğu iddia ediliyor.

Spor malzemeleri üreticisi Adidas’ın sahibi Bernard Tapie, hisselerini 1993’de Fransız bankası Credit Lyonnais’e devretmiş ancak banka hisseleri bir süre sonra büyük bir karla satınca Tapie dolandırıldığını ileri sürmüştü.

Tapie’nin arasının iyi olduğu eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin talimatı üzerine konuyla Maliye Bakanlığı’nın ilgilenmesine karar verilmiş ve bir hakem heyeti kurulmuştu. Dönemin Maliye Bakanı Christine Lagarde’ın hakemlik yaptığı kurul, Tapie’ye 400 milyon avro ödeme yapılmasına karar vermişti.

Gueant, 2002-2004 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘nda genel sekreter olarak görev yaptığı dönemde usulsüz bir biçimde emniyet bütçesinden her ay 10 bin avro prim almakla da suçlandı.

 

Fransa’nın “karanlıklar prensi” ve Sarkozy’nin “kara kutusu” olarak bilinen Gueant hakkında ayrıca, Sarkozy’nin 2007 yılındaki seçim kampanyasında yasa dışı yollardan Libya lideri Muammer Kaddafi’den mali yardım almasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı.

———————–

Sarkozy’nin partisinde sahte fatura skandalı

Fransa’da muhalefetteki Halk Hareketi Birliği UMP’nin üst düzey bir yetkilisi, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 2012 başkanlık kampanyası hesaplarında “anormallikler” olduğunu kabul etti.

Jerome Lavrilleux, Sarkozy’nin bu durumdan haberi olmadığını söyledi.

UMP’nin açığını kapamak için, partinin kampanya çalışmasını yürüten Bygmalion adlı şirketten 11 milyon Euro’luk (yaklaşık 15 milyon dolar) sahte fatura istediği öne sürülüyor.

İddiayı ortaya atan avukata göre parti, faturaların düzenlenmemesi halinde şirkete hiç ödeme yapılmayacağı tehdidinde bulundu.

Gözlemciler, yolsuzluk skandalının partiye zarar verebileceğini ve Sarkozy’nin 2017 seçimlerinde yeniden başkan seçilme çabalarını baltalayabileceğini belirtiyor.

Polis skandalla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Pazartesi günü partinin genel merkezinde arama yaptı.

Sarkozy’nin 2012 başkanlık seçimi kampanyasındaki sorumlulardan biri olan Lavrilleux, Fransız BFM Televizyonu’nda gözyaşları içinde, “Anormalikler vardı. Yanlış yapılan bir şey yoktu. Ama tren hızla giderken birilerinin imdat kolunu çekip durdurması gerekirdi. O kişilerden muhtemelen biri de benim” dedi.

Bbc-Hürriyet