Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron göreve başladı…Macron İlk Cumhurbaşkanlığı Konuşmasını Yaptı Reviewed by Momizat on . Fransa'da Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı görevini bugün François Hollande'dan resmen devraldı. 39 yaşındaki Macron, Napolyon'dan beri ülkenin başına geçen en Fransa'da Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı görevini bugün François Hollande'dan resmen devraldı. 39 yaşındaki Macron, Napolyon'dan beri ülkenin başına geçen en Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron göreve başladı…Macron İlk Cumhurbaşkanlığı Konuşmasını Yaptı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron göreve başladı…Macron İlk Cumhurbaşkanlığı Konuşmasını Yaptı

Fransa’da Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı görevini bugün François Hollande’dan resmen devraldı. 39 yaşındaki Macron, Napolyon’dan beri ülkenin başına geçen en genç lider oldu.

Fransa’da Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı görevini bugün François Hollande’dan resmen devraldı.
Macron Elysee sarayında gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen törenle göreve başladı. Macron, törende “Fransa’nın tekrardan kendine güvenmesini sağlayacağım. Fransa’nın gücü azalmıyor, aksine büyük bir yeniden doğuşun (rönesansın) eşiğindeyiz. Bütün dünya Fransa’nın söyleyeceklerini önemseyecek” dedi.

Reuters, Hollande ile Macron arasında gerçekleşen görüşmede nükleer savaş başlıklarının şifrelerinin de devrinin gerçekleştiğini bildirdi.

Macron’un göreve başlamasının ardından Hollande da Twitter hesabından bir açıklama paylaştı. Fransa’yı yönetmenin büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyen Hollande, “Göreve başladığım dönemden daha iyi durumda olan bir ülke bırakıyorum” ifadelerini kullandı. Eski cumhurbaşkanı, Yunanistan’ı AB’de tutmanın ve iklim anlaşması imzalamanın başarıları arasında olduğunu belirtti.

Macron ise törenin ardından Meçhul Asker anıtını ziyaret etti. 39 yaşında Napolyon’dan bu yana ülkenin genç lideri olan Macron, burada savaş gazilerini selamladı.

Macron’un göreve başlamasının ardından Fransa’da gözler yeni başbakanın kim olacağına çevrildi. Anketlere göre adaylar arasında IMF Başkanı ve eski ekonomi bakanı Christine Lagarde öne çıkıyor. Lagarde’ın Macron ile iki ortak noktası bulunuyor: Ekonomi bakanlığı yapmış olması ve daha önce ülke yönetimine dair hiçbir seçime katılmamış olması.

Diğer adaylar arasında ise Savunma Bakanı Yves Le Drian, Avrupa Parlamentosu vekili Sylvie Goulard ve merkezci politikacı François Bayrou bulunuyor.

———-

Macron İlk Cumhurbaşkanlığı Konuşmasını Yaptı

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin (AB) pek çok sorunla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek AB’nin daha etkin çalışabilmesi için reform yapılacağı sözünü verdi.

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin (AB) pek çok sorunla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek AB’nin daha etkin çalışabilmesi için reform yapılacağı sözünü verdi.

Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı olan 39 yaşındaki Macron, François Hollande’dan görevi devralmasının ardından kendisine en büyük Fransa devlet nişanı olan ve I. Napolyon’un taktığı Legion d’Honneur’un takdim edilmesi töreninde cumhurbaşkanı olarak ilk konuşmasını yaptı.

Elysee Sarayı’ndaki konuşmasında Macron, dünyanın ve Avrupa’nın Fransa’ya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu ifade ederek AB’nin pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Macron, “AB reformlarla yeniden canlandırılacak.” dedi.

Fransa’nın cumhurbaşkanı seçiminde umudu tercih ettiğini bildiren Macron, kendi döneminde laikliğin savunulmaya devam edileceğini, istihbarat servislerinin ve güvenlik güçlerinin güçlendirileceğini kaydetti.

Geleneklere mahkum olmamaları gerektiğini dile getiren Macron, “Gençlerimizin hak ettiği bir dünya kuracağız.” ifadesini kullandı.

Hiçbir zorluğun kendisini durduramayacağını vurgulayan Macron, bütün Fransızları bir araya getirmesi ve uzlaştırması gerektiğini belirtti.

Macron, “İlk yapılması gereken Fransa’da güveni yeniden tesis etmek.” diye konuştu.

Emmanuel Macron, yaratıcılık ve yeniliğin çalışmalarının odağında olacağına işaret etti.

Macron, kendisinden önce görev yapan, 5. Cumhuriyet’in 7 cumhurbaşkanını da teker teker sayarak yaptıkları önemli işlerden örnekler verdi.

Macron’un cumhurbaşkanlığını devralması 21 pare top atışıyla da kutlandı.

Ajanslar

Scroll to top