femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Financial Times, ECB’den tarihi faiz indirimini mercek altına aldı Reviewed by Momizat on . Financial Times gazetesinin manşeti, "Draghi'den, Euro Bölgesi'ni deflasyondan uzaklaştırmak için tarihi faiz indirimi". Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mar Financial Times gazetesinin manşeti, "Draghi'den, Euro Bölgesi'ni deflasyondan uzaklaştırmak için tarihi faiz indirimi". Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mar Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Financial Times, ECB’den tarihi faiz indirimini mercek altına aldı

Financial Times, ECB’den tarihi faiz indirimini mercek altına aldı

Financial Times gazetesinin manşeti, “Draghi’den, Euro Bölgesi’ni deflasyondan uzaklaştırmak için tarihi faiz indirimi”.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi dün ekonomiyi canlandırmak için aldıkları para politikasını gevşetmeye yönelik kararları kamuoyuna açıklamıştı. ECB gösterge faiz oranı yüzde 0,25’ten yüzde 0,15’e düşürmüş, bankaları kredi vermeye özendirmek için de negatif faize (yüzde -0,1) geçmişti. Bu da, bankaların Merkez Bankası’nda tutacağı paraları için faiz almaları yerine ödeme yapmaları anlamına geliyor.

Financial Times, ECB’nin negatif faize geçen ilk büyük Merkez Bankası olduğuna dikkat çekiyor.

Gazete, Mario Draghi’nin Euro Bölgesi’ndeki bankalara 400 milyar Euro ucuz kredi verebileceklerini söylediğini, parasal genişleme üzerinden daha radikal kararları da dışlamadığını belirtiyor.

Euro Bölgesi’nde bankaların, nakit ihtiyaçları artan küçük işletmelere daha fazla kredi vermeleri umuluyor.

Bölgede enflasyon yüzde 0,5’e inmiş bu da Avrupa’da, Japonya’nın yıllardır pençesinde olduğu deflasyon korkusunu artırmıştı. Enflasyonun tersi bir gelişme olan deflasyon, genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi anlamına geliyor.

Financial Times başyazısında ise Draghi’nin açıkladığı kararlar ile ilgili şu yorumu yapmış:

“Almanya geçmişte Euro Bölgesi’nde bu tip alışılmadık önlemler alınmasına karşı çıkmıştı. Oysa Almanya’nın desteğini almak hayati önemdeydi. Sonunda Almanya’nın desteği geldi, beklemeye de değdi.”

ECB’nin dün açıkladığı kararları manşetinden duyuran bir diğer gazete de, Independent. “Sıfırın altında: Euro Bölgesinde bankalar negatif faizde” demiş Independent…

Independent ECB’nin, mevduat sahiplerini bankalarda para tuttuğu için cezalandıran ilk büyük Merkez Bankası olduğunu belirtiyor.

Gazeteye göre atılan radikal adımlar Avrupa ekonomisine yönelik endişelerin sürüğünü, Euro krizinin sonundan çok uzakta olduğumuzu gösteriyor.

Draghi’nin açıkladığı önlemlere gelen tepkiler ise farklı.

Independent’a konuşan yatırım danışmanlığı şirketi Daiwa Capital Markets’tan Grant Lewis, “Draghi şapkadan birkaç tavşan çıkardı ve bu piyasaları memnun etmiş görünüyor” demiş.

Alman Berenberg Bank’tan Holger Schmieding ise yorumu ise “Negatif faizin pratik sonuçları çok belirsiz ve muhtemelen çok sınırlı olacak” şeklinde.

Bbc

Scroll to top