- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Federica Mogherini’den PKK ve Rusya açıklamaları (görüntülü haber-english)

AB: Pozisyonumuz net, PKK terör örgütü

Türkiye tarafından PKK’ya yönelik tavrı nedeniyle sıkça eleştirilen Avrupa Birliği’nden bu konuda net bir açıklama geldi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bu konudaki pozisyonlarının son derece açık olduğunu belirterek, PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda (AFET) konuşan Mogherini, “AB’nin pozisyonu son derece açık. Bunu Ankara’da da dile getirdim. AB mümkün olan her yolla her terör eylemini kınıyor ve PKK’yı bir terör örgütü olarak görüyor. Diğer yandan terör eylemlerini kınama konusunda birleşmiş olduğumuz kadar Türkiye’deki Kürt sorununu çözme yolunun bir barış sürecinden geçtiğine inanıyoruz” dedi.

Çözüm sürecini birkaç yıl önce mevcut hükümetin başlattığını hatırlatan Mogherini, “Yolun bu olduğuna inanmayı sürdürüyoruz ve bunu hem Türk yetkililere hem de Kürtlere söyledik” diye konuştu.

Kürt sorununun bölgesel boyutuna da değinen Mogherini, “AB, ister Türkiye’de olsun ister Irak ve Suriye’de olsun Kürtler için herhangi bir ayrılıkçı gündemi desteklemiyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte “haklara hem Kürtler tarafından saygı gösterilmesi hem de Kürtlerin haklarına saygı gösterilmesi” gereği üzerinde duran Mogherini, “Bölgede bir sorun değilmiş gibi yaklaşmak imkânsız. Bu bir sorun ve makul, haklara ve uluslararası hukuka saygı gösterilen bir şekilde yaklaşılmadığı sürece ciddiyetle üstesinden gelinemez. Üstesinden gelinmesi en zor sorunlardan biri” dedi.

SICAK SAVAŞ OLASILIĞI

AFET üyesi parlamenterlerin Rusya-Türkiye gerilimi konusundaki bir sorusunu da yanıtlayan Mogherini, Suriye’nin farklı bir vekâleten savaş sahnesi olmasını engellemek için gerginlikleri mümkün olduğu kadar düşürüp kontrol altında tutmak gerektiğini söyledi.

Suriye’ye atıfta bulunurken genelde bölgesel aktörlerin vekâleten savaş yürütmesinden bahsedildiğinin altını çizen Mogherini, “Vekaleten savaştan daha büyük bir şey haline dönüşme riski var” dedi.

Mogherini, “Soğuk Savaş olacağını düşünmüyorum. Hep aralarında savaş olacağını düşündüğümüz aktörlerden farklı aktörler arasında sıcak savaş riskiyle karşı karşıyayız. Mutlaka Rusya ile ABD arasında olacak değil, Rusya ile Türkiye arasında olabilir” ifadelerini kullandı.

————-

AB temsilcisinden PKK ve Rusya açıklamaları

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü ve bölücülük faaliyetlerine karşı olduklarını vurguladı. ,

Mogherini, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonunda konuştu. ABD ve Rusya arasında varılan Suriye’de ateşkes anlaşmasını bir başarı olarak gördüğünü kaydeden Mogherini, ancak anlaşmanın sahadaki durumu göz ardı ettiğini belirterek, “Bu yüzden temkinli ifadeler kullandım. Bizim rolümüz bir şeyleri memnuniyetle karşılamak değil onları mümkün kılmaktır” dedi. Magherini, “Her zaman akla gelen Rusya ve ABD’den farkı olarak, değişik aktörler arasında sıcak savaş riski var. Rusya ve Türkiye arasında da olabilir” dedi.

“Esed, ülkesinin gelecekteki yönetiminin bir parçası olamaz”

AB açısından Beşşar Esed’in geleceğinin çok net olduğunu kaydeden Yüksek Temsilci, “Bu (karar) oy birliğiyle alındı ve 5 yıldır da sürekli olarak tekrarlandı. Esed, ülkesinin gelecekteki yönetiminin bir parçası olamaz. Bu, AB onu sevmediği için değil, çok net sebeplerden ötürü. Çünkü Suriye’de 5 yıldır devam eden bir iç savaş var. Ancak gerçeklere bakacak olursak, bu pozisyonumuzu ortaya koymamızın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Esed hala görevde. Dolayısıyla bizim rolümüz, pozisyonumuzu ifade etmek değil, bir sonuca erecek süreci başlatacak şartları oluşturmak” diye konuştu.

“AB, bölücü bir ajandayı desteklemiyor”

AB’nin Kürt meselesindeki tutumunun çok açık olduğunu kaydeden Mogherini, “Öncelikle AB, her türlü terör eylemini kınıyor ve PKK’yı terör örgütü olarak görüyor” ifadesini kullandı. Diğer yandan Türkiye’deki sorunun sadece çözüm süreci ile ele alınması gerektiğine inandıklarını kaydeden Mogherini, Kürt meselesinin Irak ve Suriye boyutu da olduğunu belirterek, “AB, Kürtler için ayrılıkçı bir ajandayı desteklemiyor, bu ister Türkiye’de, ister Irak’ta, isterse de Suriye’de olsun. Bu açıkça bir şeyler ifade ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Kürt meselesinin bölgesel bir sorun olduğunu kaydeden Mogherini, “Haklar ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde ele alınmadığı sürece de çözülemez. Bu sorun, sadece bölgede değil, bazen Avrupa’da da mücadele etmesi en zor sorunlardan biri” diye konuştu.

Rusya-Türkiye gerginliği

Yüksel Temsilci, Türkiye ve Rusya ile Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginlik hakkında şunları söyledi:

“AB’nin ortak yaklaşımı tansiyonu mümkün olduğunca düşürmek ve Suriye’nin değişik vekalet savaşlarının alanı olmasının önüne geçmek. Sürekli olarak Suriye’yi değişik bölgesel aktörler arasındaki vekalet savaşlarıyla anıyoruz. Ancak daha da büyüme riski var. Bir soğuk savaştan bahsetmiyorum. Her zaman akla gelen Rusya ve ABD’den farkı olarak, değişik aktörler arasında sıcak bir savaş riski var. Rusya ve Türkiye arasında da olabilir. AB olarak, ikisi arasındaki tansiyonun düşmesinde çıkarımız var. Yapmaya çalıştığımız da bu.”

Mogherini, Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO’nun sığınmacı krizinde rol üstlenmesinin ortak mücadeleyi kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.

Ajanslar-Hürriyet

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/committees/video?event=20160223-0900-COMMITTEE-AFET