femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
ExxonMobil Blok 10’daki araştırmaları sürdürürken Blok 7’ye ilgisini de gözardı etmiyor Reviewed by Momizat on . ExxonMobil Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Chapman, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Blok 10'daki araştırmaları sürdürürken Blok 7'ye ilgisini de ExxonMobil Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Chapman, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Blok 10'daki araştırmaları sürdürürken Blok 7'ye ilgisini de Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » ExxonMobil Blok 10’daki araştırmaları sürdürürken Blok 7’ye ilgisini de gözardı etmiyor

ExxonMobil Blok 10’daki araştırmaları sürdürürken Blok 7’ye ilgisini de gözardı etmiyor

ExxonMobil Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Chapman, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan Blok 10’daki araştırmaları sürdürürken Blok 7’ye ilgisini de gözardı etmediğini söyledi.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul edilen Chapman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’na Blok 10’daki araştırmalarda kendilerine güveninden dolayı teşekkür etme fırsatı bulduklarını belirtti.

Sondaj ve araştırma kutuları için planlarını görüştüklerini, Cumhurbaşkanı’na 2018’in dördüncü çeyreğine kadar sondaj planları olduğunu söylediklerini anlatan Neil Chapman, ExxonMobil’in Blok7’ye de teklif verip vermeyecği sorusuna, “Şirket dünyadaki tüm olasılıklarla ilgileniyor” yanıtını verdi.

Kıbrıs Hükümeti Çarşamba günü, Kıbrıs sularındaki bloklarda izinleri olan enerji şirketlerini, bir ay içinde Blok7’yle ilgilenip ilgilenmediklerini bildirmeye davet etmişti.

Chapman şöyle devam etti:

“Blok 7 ya da başkası farketmez, gözden geçiririz. ExxonMobil Blok7 ile ilgili ayrıntılı inceleme yapmamıştır.”

“ExxonMobil’in Fransız Total şirketiyle Blok 7’de işbirliği yapacağından bahsetmek için erken. Aslında dünya genelinde Total’le iş yapıyoruz. Başka şirketlerle de iş yapıyoruz. Şimdi dikkatimiz Qater Petroleum’la ortak olduğumuz Blok 10 üzerindedir.”

Türk yetkililerinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve araştırma faaliyetleriyle ilgili açıklama ve tehditlerini yorumlaması istenen Chapman, “Bizim ticari bir kimliğimiz vardır. Bizim işimiz hükümetler adına doğal kaynakları üretme ve geliştirmektir” şeklinde konuştu.

Hükümetle ilgili konulari hükümetin tartışıp çözdüğüne işaret eden Chapman, bunun ExxonMobil’in işi olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği için alternatif bir enerji yolu olarak bölgeden beklentilerin ne olduğu sorusuna da Neil Chapman, “Dünyanın hidrokarbonlara birçok yerde ihtiyacı vardır. Hidrokarbonu geliştirmek için gerçekten önemli olan, kaynağın büyük olup olmadığı, yeterince ticari olup olmadığı ve küresel piyasada yeterince rekabetçi olup olmadığıdır” dedi.

Blok 10’la ilgili bir şey söylemek için erken olduğuna, iş yaparken zamanlamanın gerçekten önemli olduğuna işaret eden Chapman şöyle devam etti:

“Her zaman araştırma ekiplerine şunu söylerim. Biz iyimseriz ama bu tam bir bilgi değildir. Keşfettiğiniz hidrokarbonunun yeterli miktarı olması, ticari yönden rekabet edebilir olması gerekir. Sonra onu geliştirmek uzun bir zaman alır. Eğer ticari yönden uygunsa o zaman piyasaya ticari miktarları getirmek yıllar alır. Bu yedi yıl olabilir.”

Görüşmeden sonra konuşan Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis da, görüşmenin konusunu, diğerlerinin yanısıra, şirketin hidrokarbon sektöründeki gelişmeleri uluslararası düzeyde nasıl gördüğünün, AB için bir gaz kaynağı ve transit yol seçeneği olarak gelecek yıllarda hem Kıbrıs hem de Akdeniz için beklentilerin oluşturduğunu bildirdi.

Lakkotrypis, çok iyi bir toplantı olduğunu, Chapman’ın kendilerine kapsamlı şekilde devam ettikleri sondaj için nasıl hazırlık yaptıklarını anlattığını kaydetti.

Chapman’ın Cumhurbaşkanı’yla görüşmesine Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ve Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou katıldı.

Kha

Scroll to top