femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Erdoğan’dan AB’ye: Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır Reviewed by Momizat on . Cumhurbaşkanı, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etmesine tepki gösterdi. Avrupa Birliği'ne seslenen Erd Cumhurbaşkanı, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etmesine tepki gösterdi. Avrupa Birliği'ne seslenen Erd Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Erdoğan’dan AB’ye: Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır

Erdoğan’dan AB’ye: Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır

Cumhurbaşkanı, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etmesine tepki gösterdi. Avrupa Birliği’ne seslenen Erdoğan, “Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır” dedi.

Erdoğan, “Evelallah dik duracağız, yolumuza devam edeceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etmesine tepki gösterdi. Avrupa Birliği’ne (AB) seslenen Erdoğan, “Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır” dedi.

İstanbul’da Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Adalet ve Kadın Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplanmışlar, gelmişler bir araya 30-40 kişi, verilen o bildiriye ‘Hayır’ diyor, yok diğerleri 400-500 kişi ‘Evet’ diyor, topunuz ‘Evet’ dese ne yazar?” dedi.

Batı’nın mülteci krizi nedeniyle Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ve bu gibi yaptırımların Türkiye’yi çökertemeyeceğini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayanırsa feryat ettiniz. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz.

“53 yıldır bu ülkeye Avrupa Birliği’nin kapısını açmayanlar yaptırım mı uyguluyor? Eğer yaptırım uyguluyorlarsa ne oldu? Battık mı, bittik mi, çöktük mü? Dimdik durduk. Şu 14 senede Türkiye’yi aldığımız yerden nereye getirdiğimiz ortada. Evelallah dik duracağız, yolumuza devam edeceğiz.”

Avrupa Parlamentosu (AP), Perşembe günü müzakerelerin geçici olarak askıya alınması yönündeki tavsiye niteliğindeki karar tasarısını kabul etmişti.

Ankara, AP’nin karar tasarısını 37’ye karşı 479 oyla kabul etmesine tepki göstermişti.

Mültecileri otobüsle göndeririz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce de AB liderlerine “mültecileri otobüslere bindirip göndeririz” dediği iddia edilmişti.

Yunanca yayın yapan Brüksel merkezli Euro2day adlı haber sitesi, Erdoğan’ın AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile yaptığı görüşmenin tutanak notları olduğunu iddia ettiği bir belgeyi yayımlamıştı

Belgede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Juncker ve Tusk’a, “Herhangi bir zamanda Yunanistan ve Bulgaristan’a kapıları açıp, mültecileri otobüslere bindirip göndeririz” dediği görülmüştü.
——–

Erdoğan AB’yi tehdit etti: Sınırları açarız

Avrupa Parlamentosu’nun kararına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ni mültecilere sınırları açmakla tehdit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB arasında yürütülen tam üyelik müzakerelerinin dondurulmasını öngören karar metnini Avrupalı parlamenterlerin büyük çoğunluğunun onayıyla dün yapılan bir oylamada kabul etmesine sert tepki gösterdi. Erdoğan İstanbul’da KADEM Adalet ve Kadın Kongresi’nde yaptığı konuşmasında şöyle konuştu:

“Daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu bilesiniz. 53 yıldır bu ülkeye AB’nin kapısını açmayanlar yaptırım mı uygulayacak? Ne oldu, yaptırım uyguluyorlarsa ne oldu? Battık mı? Yaptırımlar bizi çökertmez.”

Erdoğan ayrıca Batı’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, üç milyon mülteciyi barındıran Türkiye’nin kapılarını AB’den destek geleceği için açmadığını söyledi.

Konuyla dün ilgili ilk açıklamayı yapan AB Bakanı Ömer Çelik de Avrupa Parlamentosu’nun kararını “yok hükmünde” saydıklarını belirtmiş, Başbakan Binali Yıldırım ise oylama hakkında “Bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok. Avrupa Birliği ile ilişkiler, zaten öyle aman aman, çok sıkı fıkı ilişkiler değil, ite kaka giden, kerhen yürüyen bir ilişkidir. Avrupa Birliği şunu anlamalı: Avrupa, gelecek vizyonunu Türkiye ile beraber mi şekillendirecek yoksa Türkiyesiz mi şekillendirecek, buna karar vermeli” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşması
Geçen mart ayında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşması, mülteci statüsü verilmeyen sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesini öngörüyor.

Avrupa Birliği ülkelerinin de geri gönderilen her Suriyeli karşılığında yasal yollarla Türkiye’deki Suriyelilerden birini kabul etmesi planlanıyor. Avrupa Birliği, mülteci anlaşmasının uygulanması karşılığında Türkiye’ye 72 kriteri yerine getirmesi durumunda vize muafiyeti sağlanması sözü vermişti.

AP’deki oylama
Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada AB’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini dondurmasını talep eden metne 751 sandalyeli parlamentoda 479 parlamenter onay verdi. Metne 37 parlamenter “ret” oyu kullanırken, 107 parlamenter de çekimser kaldı. Türkiye ile AB arasında 2005 yılından bu yana devam eden tam üyelik müzakerelerinin geçici olarak durdurulmasını öngören 9 maddelik metinde “müzakerelerin dondurulması” kavramı kullanılıyor ve normale dönüşün hangi şartlarda gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Metne göre, müzakerelerin dondurulması, mevcut görüşmelerin durdurulması, yeni fasıl açılmaması ve AB-Türkiye müzakerelerinde yeni girişim başlatılmaması olarak değerlendiriliyor. Ayrıca “OHAL uygulaması kapsamında alınan orantısız önlemler” kaldırıldığında durumun yeniden gözden geçirileceğine dikkat çekiliyor. Metinde idam cezasının yürürlüğe girmesinin Türkiye’nin AB katılım sürecinin “resmi biçimde askıya alınması” anlamına geleceği”nin de altı çiziliyor.

Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği metnin hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor. Türkiye ile ilişkilerin seyri konusundaki kararın aralık ayında yapılacak AB liderler zirvesinde verilmesi bekleniyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160208_erdogan_juncker_tusk

Ajanslar-Dw-Reuters

 

Scroll to top