femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Erdoğan Merkel buluşması iptal Reviewed by Momizat on . Alman Cumhurbaşkanı Gauck'la Başbakan Erdoğan arasındaki atışma iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Başbakan Erdoğan 23 Mayıs'ta Berlin'de Başbakan Merkel'le Alman Cumhurbaşkanı Gauck'la Başbakan Erdoğan arasındaki atışma iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Başbakan Erdoğan 23 Mayıs'ta Berlin'de Başbakan Merkel'le Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Erdoğan Merkel buluşması iptal

Erdoğan Merkel buluşması iptal

Alman Cumhurbaşkanı Gauck’la Başbakan Erdoğan arasındaki atışma iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Başbakan Erdoğan 23 Mayıs’ta Berlin’de Başbakan Merkel’le görüşerek buzları eritmek istedi. Ancak görüşme planı iptal oldu.

ALMANYA Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’deki gelişmeler beni korkutuyor sözlerine Başbakan Erdoğan karşılık verdi. Erdoğan bunun içişlerine karışmak olduğunu söyledi ve sen bu aklı kendine sakla dedi. Cumhurbaşkanı Gauck aynı gün İstanbul’dan cevap verdi: Ben bunları uydurmadım. Hatta az bile söyledim. Merkel hükümeti de Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’deki demokrasi açığı eleştirisine destek çıktı. İki ülke arasındaki ilişkilerde bir gerilim meydana geldi. Başbakan Erdoğan 24 Mayıs’ta Köln’de UETD kuruluş yıldönümüne katılmadan bir gün önce Berlin’e gelerek, Başbakan Merkel’le görüşme planladı. Başbakan Merkel’in basın müşavirliğinden o günkü yetkili 23 Mayıs’ta görüşme planını Hürriyet’e doğruladı.

TARİH ZOR

Ancak bu görüşme planı iptal oldu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, İstanbul’da yabancı gazetecilere, iki başbakanın tarih zorluğu nedeniyle görüşemeyeceğini söyledi. Aktay, iki başbakan arasında, Başbakan Erdoğan’la Cumhurbaşkanı Gauck’un arasındaki ilişkiden farklı “iyi bir diyalog” bulunduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, Berlin’e uğramadan Köln’e gidecek.

DOĞRUDAN KÖLN’E GELECEK

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Başbakan Erdoğan’ın 10. kuruluş yıldönümü kutlaması için doğrudan Köln’e geleceğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın UETD’nin Köln Arena’da 24 Mayıs’ta düzenleyeceği yıldönümü kutlamasında halka hitaben konuşması Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası olarak yorumlanıyor. AKP Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, buna karşı çıktı ve bunun bir seçim kampanyası olmadığını söyledi. Aktay Köln’de Lanxess Arena’daki toplantının tesadüfen Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesine denk geldiğini belirtti. Aktay, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını da henüz açıklamadığına işaret etti ve partide bu konuda aday olması için görüşbirliği hakim olduğunu vurguladı.

Hürriyet

Scroll to top