femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Erdoğan Avrupa tepkisinde haklı Reviewed by Momizat on . Hakan Çelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya gösterdiği sert tepki Türkiye’nin yaşadığı 53 yıllık hayal kırıklığının dışavurumudur. Erdoğan sözle Hakan Çelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya gösterdiği sert tepki Türkiye’nin yaşadığı 53 yıllık hayal kırıklığının dışavurumudur. Erdoğan sözle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Erdoğan Avrupa tepkisinde haklı

Erdoğan Avrupa tepkisinde haklı

Hakan Çelik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya gösterdiği sert tepki Türkiye’nin yaşadığı 53 yıllık hayal kırıklığının dışavurumudur. Erdoğan sözlerinde yerden göğe kadar haklı. Türkiye’yi sürekli kenara itmeye çalışan, dışlayan, küçümseyen bir Avrupa bulduk karşımızda. Ben daima AB’ye tam üyeliği destekledim, hatta bu meselenin pek gündemde olmadığı 90’lı yıllarda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisans üstü çalışmamı bu konu üzerinden seçtim. Geriye dönüp baktığımda Türkiye’nin sürekli oyalandığını görüyorum. Bırakın tam üyeliği, vizesiz dolaşım hakkı bile elde edemedik. Tayyip Erdoğan ve dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün AB yolunda attıkları olağanüstü adımlara bizzat tanık oldum. Brüksel ve Strasbourg zirvelerinde büyük mücadele vermişlerdi. Bu süreçte neler olmadı ki… Kimi zaman Fransa ve Avusturya, kimi zaman Kıbrıslı Rumların engeliyle karşılaştık. Her türlü zorluğa rağmen reform irademizden vazgeçmedik. Sadece AB için değil, bizim vatandaşlarımız için de bunların faydasını gördük. Birçok alanda iyileşme sağlandı, insanların yaşam kalitesini artıran standartlara geçildi, ciddi yatırım çektik. Ben AB’ye tam üyelik hedefinin hâlâ çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ancak karşımızda kategorik olarak bizi istemeyen ve sürekli bahane üretenler varsa ne yapabiliriz?

Avrupa’da İslam karşıtlığı tırmanıyor, yabancı düşmanlığı büyüyor. Üstelik bu karşıtlık ilişkisi Türkiye üzerinden yürütülüyor. AB, komşusu Türkiye’nin yaşadığı travmalarla ilgilenmiyor. Bugün ve gelecekteki katkılarını görmezden geliyor. Savunma alanından enerjiye kadar stratejik konulardaki rolünü hafife alıyor. Türkiye’ye ne kadar düşmanlık eden varsa hepsini kucaklıyor. Bu kadar geri kafalı liderler ve yönetimlerle nereye kadar gidilebilir? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi işte bu vizyonsuzluğa. İçerde ve dışarda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen İstanbul birçok önemli etkinliğe evsahipliği yapmaya devam ediyor. Global SatShow 29-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. MÜSİAD işbirliğiyle Hakan Kurt ve MedyaCity tarafından organize edilen etkinlikler 100 milyar dolarlık iş hacmine sahip sektörün devlerini İstanbul’a getiriyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, CNN Türk’teki programımda Türkiye’nin savunma alanında dev hamlelere hazırlandığını söylemişti. Global SatShow yüksek teknoloji şirketleri ile Türkiye’deki muhataplarını buluşturmak açısından çok önemli fırsat.

Posta

Scroll to top