femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
‘Enerji iş birliği Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlar’ Reviewed by Momizat on . Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birliklerinin olumlu katkı s Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birliklerinin olumlu katkı s Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ‘Enerji iş birliği Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlar’

‘Enerji iş birliği Türkiye-AB ilişkilerine olumlu katkı sağlar’

Brüksel’deki düşünce kuruluşu Bruegel tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birliklerinin olumlu katkı sağlayacağı, özellikle yenilenebilir enerjinin bu konuda anahtar role sahip olduğu bildirildi.

Bruegel’in “AB-Türkiye enerji iş birliği için yeni bir strateji” isimli raporu yayımlandı.

Raporda, enerji ve iklimde iş birliğinin Türkiye ve AB ilişkilerinde pozitif gündeme katkı sağlayabileceği vurgulanarak, doğalgaz ve elektriğe verilen önceliğin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve nükleer enerji gibi konulara kaydırılması gerektiği belirtildi.

Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda AB’nin Türkiye’ye mali destek sağladığı hatırlatılan raporda, bu desteğin artırılmasının ülkedeki projeleri güçlendireceği ifade edildi.

AB’nin Türkiye’ye nükleer enerjide makul bir katkı sağlayabileceği de aktarılan raporda, Çin gibi ülkelere karbon piyasalarında verilen desteğin Türkiye için de devreye alınabileceği kaydedildi.

Raporda, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde enerjinin payının artırılarak stratejik bir rol üstlenmesi durumunda, son dönemde ortaya çıkan negatif havanın yerine olumlu gündem oluşacağı belirtildi.

Raporda ayrıca, Almanya ve Fransa gibi AB’nin temel ülkelerinin Türkiye’nin tam üyeliğine açık muhalefet etmesinin üyelik sürecindeki önemli problemlerden birisi olduğuna dikkat çekildi.

Star

Scroll to top