femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Enerji Bakanı Albayrak:AB’yle Enerji Faslı birkaç aya açılabilir Reviewed by Momizat on . Miguel Arias Canete Türkiye'nin enerji güvenliği noktasında kilit bir ülke olduğunu belirterek, "Sayın Albayrak'ın Güney Koridoru'nu Hazar'a kadar büyütme konus Miguel Arias Canete Türkiye'nin enerji güvenliği noktasında kilit bir ülke olduğunu belirterek, "Sayın Albayrak'ın Güney Koridoru'nu Hazar'a kadar büyütme konus Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Enerji Bakanı Albayrak:AB’yle Enerji Faslı birkaç aya açılabilir

Enerji Bakanı Albayrak:AB’yle Enerji Faslı birkaç aya açılabilir

Miguel Arias Canete Türkiye’nin enerji güvenliği noktasında kilit bir ülke olduğunu belirterek, “Sayın Albayrak’ın Güney Koridoru’nu Hazar’a kadar büyütme konusunda bir kararlılığı olduğunu gördük. Enerji faslının açılması konusunda mevzuat taraması yapılıyor. 3 ayda hazırlık çalışmalarını tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Siyasi zorlukları aşabilirsek faslı açarız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu toplantısına iştirak etti. Avrupa Komisyonu Enerji ve İklim Değişikliği Komiseri Miguel Arias Canete ile ortak basın toplantısı düzenleyen Albayrak, AB ile enerji faslının önümüzdeki birkaç ay içinde açılabileceğini söyledi. Türkiye’nin 15 numaralı enerji faslının açılması konusunda 2007’den bu yana süreci devam ettirdiğini hatırlatan Albayrak, “Güney Kıbrıs nedeniyle bu fasıl açılamadı. Ama süreci 8 Ocak’ta tekrar başlattık. İnanıyoruz ki, önümüzdeki birkaç ay içinde bu faslın açılması konusu komisyondan konseye nakil olacaktır” dedi. Enerji arz ve güvenliği konusunu da görüştüklerini söyleyen Albayrak, “TANAP ve Orta Asya’daki projeleri tartıştık. Türkiye tıpkı AB gibi enerji konusunda bağımlı bir ülke. Bu perspektiften bakıldığında AB ile enerjide stratejik işbirliği bir kat daha önem arz ediyor” diye konuştu.

COP21’DEKİ SINIFLANDIRMA

Paris’te düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP21) gündeme gelen konuları da masaya yatırdıklarını anlatan Albayrak, şunları vurguladı: “Nisandan itibaren imzaya açılacak bir metin var. Hangi ülkenin nasıl sınıflandırılacağı konusunda görüşlerimizi ilettik.” 4’lü Trans Hazar toplantılarını şubatta gerçekleştirmek üzere fikir alışverişinde bulunduklarını da belirten Albayrak, “Kendisini bu yıl 9-13 Ekim arasında, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak Dünya Enerji Kongresi’ne de davet ettik” dedi.

Ajanslar-Sabah

Scroll to top