- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Ekonomis Bennett: Türk ekonomisinin ana kırılganlık ölçütü artık Avrupa olacak

New York Merkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı Paul Bennett’a göre Türk ekonomisinin ana kırılganlık ölçütü artık Avrupa olacak.

22 Mayıs 2013’te o dönemki ABD merkez bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin Fed’in Eylül 2012’den o güne kadar uyguladığı tahvil alım programını sonlandıracağını açıklanması Türkiye ’deki piyasalarda tüm dengeleri altüst etti. bu süre zarfı içinde Türkiye’de yurtiçinde bu dönemde Gezi Parkı protestoları, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu gibi önemli yurtiçi gelişmeler yaşansa da yurtdışından ana dinamikler hep Fed’in atacağı adımlarla şekilleniyordu.

Bernanke’nin tarihi kararının yıldönümü yaklaşırken bu durum artık değişiyor; Avrupa Merkez Bankası’nın kararları ve Euro bölgesi ekonomik büyümesinin hızı Türkiye için daha önemli hale geliyor.

TÜRKİYE’NİN ANA KIRILGANLIĞI

Eski New York Fed Başkan Yardımcısı ve New York Borsası Başekonomisti Paul Bennett’a göre de Türkiye’nin kırılganlık ölçütünü belirleyen Avrupa olacak. Piri Reis Üniversitesi’nde yeni akademik dönemde misafir öğretim üyeliği görevini üstlenen Bennett “Bence Türkiye’nin ana kırılganlığı Fed’den değil Eurozone’daki büyümenin kötüleşme ihtimalinden geliyor” diye konuştu.

Hürriyet’ten Barış Balcı’nın haberine göre Bennett “Halen Avrupa Merkez Bankası ana politika faizini düşürebileceği kadar aşağı çekmedi. Bu Banka için doğru bir hamleye dönüşebilir ancak bu hamle aynı zamanda Avrupa’daki ekonomik toparlanmanın gecikmesine de yol açabilir. Türkiye’nin önündeki en büyük risk Avrupa reel gayrisafi yurtiçi hasılanın yukarı yönlü trendi yakalamakta başarısız olmasıdır. Bu durum Türk mal ve hizmetlerine olan talebi düşürür.”

FAİZ İNDİRİMİNİ DİKKATLİ YAPMALI

Paul Bennett’a göre Türkiye Merkez Bankası’nın alacağı kararlarda da Fed’den ziyade Avrupa Merkez Bankası’nın rolü büyük olacak. Bu kararların başında da ne zaman yapılacağı merak konusu olan faiz indirimi kararı var. Bennett’a göre bu kararın dikkatli bir şekilde verilmesi gerekiyor. “Bence Türkiye Merkez Bankası’nın önümüzdeki aylarda faiz indirimini dikkatli bir şekilde yapması mantıklı gözüküyor. Yüksek faiz oranları liranın üzerindeki spekülatif etkileri durdurmayı başarmıştı. Kurun enflasyona etkisi de sınırlandı” diye konuşan Bennett özellikle Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmeye hazırlanırken Türkiye Merkez Bankası’nın da faiz oranlarını düşürme fırsatı olduğunu, bunun zamanlamasının iyi ayarlanması gerektiğini belirtti.

PAUL BENNETT KİMDİR?

ABD Fordham Üniversitesi Öğretim Üyesi Paul Bennett New York Fed Başkan Yardımcılığı ve 2001 ile 2008 arası New York Borsası Başekonomistlik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bennett New York Fed Başkan Yardımcılığı görevlerinde araştırma, istatistik ve operasyonlardan sorumluydu. Piri Reis Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği görevini üstlenen Bennett bu üniversitede ”Global Economics & Markets” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken bu sunumda Avrupa Merkez Bankası’nın gereken zamanlarda piyasaya müdahale etmediğini, FED gibi yeterince proaktif davranamadığını ve sonuçta işsizlik, enflasyon gibi makro hedeflerini yakalamaktan çok uzak kaldığını vurguladı.

Radikal