femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
EastMed ile ilgili anlaşmanın 2019’da imzalanması bekleniyor,ABD’den destek geldi Reviewed by Momizat on . Rum lider Nikos Anastasiades Üçlü Zirve Toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, bu işbirliklerinin sağladığı önemli yararlar diğer ülkelerin de bu mekanizma Rum lider Nikos Anastasiades Üçlü Zirve Toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, bu işbirliklerinin sağladığı önemli yararlar diğer ülkelerin de bu mekanizma Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » EastMed ile ilgili anlaşmanın 2019’da imzalanması bekleniyor,ABD’den destek geldi

EastMed ile ilgili anlaşmanın 2019’da imzalanması bekleniyor,ABD’den destek geldi

Rum lider Nikos Anastasiades Üçlü Zirve Toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, bu işbirliklerinin sağladığı önemli yararlar diğer ülkelerin de bu mekanizmaya gayri resmi katılım için ilgi göstermelerine neden olduğunu ve bunun en iyi kanıtının ABD Elçisi Friedman’ın da zirveye katılımı olduğunu söyledi.

ABD’nin katılımı, “işbirliklerimizin geniş bölgede ilgi çektiğini” belirterek aynı kaygı ve endişelere sahip olan ülkelerin güçlerini birleştirmesi durumunda başarabilecekleri ve avantajların büyük olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Anastasiades merkezi Lefkoşa’da bulunacak olan daimi bir sekreteryanın 1Haziran’dan itibaren üçlü işbirliklerinin koordinasyonundan yetkili olacağını ve bunun daha sonraki bir aşamada bölgesel bir işbirliği örgütü olarak gelişmesini umduklarını dile getirdi.

Son olarak, BM ve AB ile işbirliği içinde Kıbrıs’ta bölgede merkezi yapılandırma, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da, iklim değişiklikleri konusunda siyasi koordinasyon sağlayacak bir merkeze dönüşme yönünde bir girişim üstlenme hedefini dile getirdi.

EastMed boru hattını “refah borusu” olarak niteleyen İsrail Başbakanı, anlaşma imzalayarak Avrupa’ya doğru yeni yol ve işbirlikleri açmaya hazır olduklarını belirterek anlaşmanın 2019’da Yunanistan’da imzalanacağını dile getirdi.

ABD Elçisi David Friedman’ın da zirvede hazır bulunmasının ABD’nin bu eylemlere desteğini gösterdiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ise hedefin gelecekte kaynakları olan diğer ülkelerin de bu işbirliklerine katılımı olduğunu söyledi. Ekonomik, ticari ve jeopolitik değere sahip işbirliklerini ilerletmeye kararlı olduklarını söyledi ve yolun inşası için ne kadar çalışırsak bölgede istikrar ve barışın yolunu da o kadar açmış oluruz, dedi.

Alınan bilgilere göre, EastMed anlaşması enerji altyapılarının güvenliği konusunda önemli noktalara değinmektedir.

Üç lider Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki bir sonraki Üçlü Zirvenin Şubat 2019’da Girit’te Knossos yakınlarında yapılacağını açıkladılar. Tsipras’a göre, bu görüşmeye muhtemelen üç ülke arasındaki işbirliğini destekleyen ABD yetkilileri de katılacak.

Açıklamada bulunan İsrail’deki ABD Elçisi David Friedman, EastMed’in, Orta Doğu ve Avrupa’nın istikrarı için önemli bir proje olduğunu söyledi ve “İsrail, Kıbrıs ve Yunan halkını bu önemli beklentiden dolayı tebrik ederim” dedi.

Aynı zamanda ABD’nin bu üçlü işbirliğine desteğini dile getirerek bunun Doğu Akdeniz’de istikrar çıpası olduğunu söyledi.
Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve çalışabilir bir çözüm bulunmasının getireceği yararlara değinen Anastasiades, Kıbrıs’ın, Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında, kültürel, dini ve dil işbirliğinin en iyi örneğini oluşturacağını ve onlara, tam bağımsız ve yabancı ordulardan arındırılmış bir Avrupa ülkesinde barış ve refah içinde birlikte yaşama fırsatı sunacağını söyledi.

Anastasiades iki başbakana, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını araştırma ve değerlendirmesinde egemenlik hakları konusunda izledikleri istikrarlı ilkeli pozisyonlarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Anastasiades ayrıca Orta Doğu’da Barış Sürecinin yeniden başlaması yönünde olumlu koşulların oluşturulması için yapılan uluslararası çabalara da değindi.

Yunanistan ile birlikte, İsrail-AB kurumsal ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde çalışmaya devam edecekleri güvencesi verdi ve terör saldırıları ama aynı zamanda İsrail devletine karşı yapılan her türlü tehdit ve saldırı konusunda Netanyahu’ya dayanışma ve desteklerini sundu.
Kıbrıs konusuna değinen Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras soruna adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması gerektiğini bunun da garanti sisteminin lağvedilmesi ve yabancı orduların gitmesiyle mümkün olacağını söyledi. Doğu Akdeniz ve Ege’de uluslararası hukuka ama aynı zamanda Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde egemenlik haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Alexis Tsipras, ABD kararlarıyla ilgili Suriye’deki gelişmelerden ve aynı zamanda Türkiye ve İran’ın bölgede gelecekteki rollerinden dolayı duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, Üçlü Zirve’nin Beersheba’da yapılmasının seçiminin şans eseri olmadığını, çünkü burasının bir siber güvenlik, araştırma ve yenilikçi merkezi olduğunu vurguladı.

Araştırma ve yenilikçilik alanında İsrail’in uzman bir ülke olduğunu söyledi. Yeni başlayan işletmelerin desteklenmesi amacıyla uzmanlık alanında İsrail ile işbirliği hedeflerinin ve yenilikçi işletmelerin güçlendirilmesinin gelecek nesiller için bir yatırım olduğunu vurguladı.

——

EastMed’le ilgili anlaşmanın 2019 içinde imzalanması bekleniyor, ABD’den destek geldi

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderleri, doğal gaz hattı EastMed ile ilgili hükümetler arası anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını dile getirdiler. Birleşik Amerika Devletleri de İsrail’deki elçiliği aracılığıyla bu projeye destek ifade etti.

Beersheba’daki Üçlü Toplantıdan sonra konuşan  Nikos Anastasiades, bu kararı üçlü işbirliğinin en önemli ve özlü başarısı olarak niteledi ve “anlaşmaya vardık. Avrupa Konseyi’nin de onayını aldıktan sonra ilgili imzalar atılacak” dedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile birlikte elektrik enerjisi nakli için EuroAsia Interconnector denizaltı kablo döşeme projesinin tanıtımı için gerekli siyasi iradeye sahip olduklarını söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu EastMed’i “refah boru hattı” olarak niteleyerek “bir anlaşma imzalamak için hazırız” dedi ve bunun 2019’da Yunanistan’da yapılacağını duyurdu.

Boru hattının Avrupa’nın güvenliği ile Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail ekonomisi için önemli bir çalışma olduğunu, üç ülke arasındaki üçlü işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde önemli bir adım oluşturduğunu vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ise EastMed projesinin özel bir jeostratejik önem ve değere sahip olduğunu, amacının Güney-Doğu Akdeniz’in enerji kaynaklarının Avrupa’ya akış ve transferinin güvence altına alınması olduğunu vurguladı.

Geniş açıdan üçlü işbirliğine de değinen Tsipras, amacın gelecekte bölgede enerji kaynaklarına sahip olan başka ülkelerin de bu işbirliğine katılımları olduğunu dile getirerek “kimseyi bunu dışında bırakmadıklarına” vurgu yaptı.

Açıklamalarda bulunan ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, EastMed’in Orta Doğu ve Avrupa’nın istikrarı ve refahı için büyük öneme sahip bir proje olduğunu söyledi.

“ABD, tüm bölgede enerji kaynaklarının şekillendirilmesine ve Avrupa’da enerji güvenliğine yardımcı olan bu projeyi de tamamen destekliyor” diye konuştu.

Aynı zamanda, ABD’nin Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki üçlü işbirliğini desteklediğini ve bunu Doğu Akdeniz’de bir istikrar çıpası oluşturduğunu söyledi.

Üç lider, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki bir sonraki üçlü zirvenin Girit’te gerçekleştirileceğini duyurdular.

Kha

Scroll to top