- AB Haber - http://www.abhaber.com -

EastMed Boru Hattı’yla ilgili dörtlü görüşme Lefkoşa’da yapılıyor.East Med için imzalar atıldı

EastMed Boru Hattı’yla ilgili Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasındaki dörtlü görüşme Lefkoşa’da yapılıyor. Katılımcıların EastMed Boru Hattı için bugün bir mutabakat zaptı imzalamaları bekleniyor.

Görüşmede Lefkoşa’yı Rum Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ve Bakanlık Müsteşarı Stelios Himonas, Atina Büyükelçisi Kyriacos Kenevezos ve Tel Aviv Büyükelçisi Thessalia Salina Shambos temsil ediyor.

Atina, Enerji ve Çevre Bakanı Giorgos Stathakis ve Bakanlık Müdürü Loudovikos Κοtsonopoulos, ayrıca Yunanistan’ın Kıbrıs Büyükelçisi İlias Fotopoulos; İsrail, Enerji Bakanı Yuval Steinitz ve Bakanlık Genel Müdürü Udi Adiri; İtalya da İtalya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Andrea Cavallari tarafından temsil ediliyor. İtalya Ekonomik Gelişim Bakanı Carlo Calenda kendisini Kıbrıs’a getireceği uçuşundaki sorun nedeniyle toplantıya katılamıyor.

Avrupa Komisyonu da Enerji Genel Müdür Yardımcısı Christopher Jones tarafından temsil ediliyor. DEPA and IGI Poseidon temsilcileri de toplantıda hazır bulunuyorlar.

Toplantı öncesinde Enerji Bakanı Lakkotrypis, heyetlerle toplantının yapılmakta olduğu Filoxenia konferans merkezinde bir araya geldi.

EastMed Boru Hattı, Doğu Akdeniz kaynaklarından doğal gazı Avrupa kıtasına taşımayı amaçlıyor. Proje açık deniz/kara doğal gaz boru hattını, Doğu Akdeniz kaynaklarını Kıbrıs ve Girit üzerinden Yunanistan’a bağlıyor.

Şu anki model, 1300 kilometrelik açık deniz boru hattı ve 600 kilometrelik bir kara boru hattı öngörüyor.

Boru hattı Doğu Akdeniz bölgesinde, Doğu Akdeniz kaynaklarından Kıbrıs’a uzanan 200 kilometrelik bir açık deniz boru hattını, 700 kilometrelik bir açık deniz boru hattını Kıbrıs’tan Girit Adası’na, 400 kilometrelik açık deniz boru hattını Girit’ten ana kara Yunanistan’a (Peloponnese) bağlıyor ve buradan karadan 600 kilometre boru hattıyla Batı Yunanistan’a uzanıyor.

EastMed Boru Hattı, daha sonra doğal gazı nakletmek için İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde var olan boru hattına bağlanacak. Boru hattı, Kıbrıs’ın iç piyasasına da doğal gaz sağlayacak.

Proje şu an ilk olarak yılda 10 milyar metre küp doğal gazı, 16 milyon metre küpe ulaşabilen bir kapasiteyle nakletmek için tasarlandı.

Boru hattının ana hedeflerinin birini, Avrupa’nın kaynak gaz güvenliğini emsallerinin çeşitliliğiyle, yollarıyla ve kaynaklarıyla artırmak oluşturuyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen boru hattı için yapılan çalışmalara göre proje teknik olarak elverişli ve ekonomik olarak uygulanabilir olarak görülüyor.

———

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya bugün EastMed boru hattıyla ilgili bir mutabakat zaptı imzalayacaklar

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya bugün EastMed boru hattıyla ilgili bir mutabakat zaptı imzalayacaklar.

Anlaşma Lefkoşa’da saat 14.00’te dört ülkenin enerji bakanlarının saat 13.00’te başlaması planlanan dörtlü bakanlar toplantısında imzalanacak.

İmza töreninden sonra Filoksenia Konferans Merkezi’nde ortak bir basın konferansı düzenlenecek.

————-

East Med için imzalar atıldı

Doğu Akdeniz’deki doğal gazın denizaltı botu hattıyla Avrupa’ya taşınmasını amaçlayan East Med projesine ilişkin imzalar bugün Güney Kıbrıs’ta atıldı.

Rum haber kaynaklarına göre Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya, East Med doğal gaz boru hattına ilişkin Karşılıklı Anlayış Memorandumu’nu bugün imzaladı.

Dörtlü zirvede yer alması beklenen İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda’nın ise kendisini taşıyacak uçağın arıza yapması nedeniyle Ada’ya gelmediği, Calenda’yı İtalya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Andrea Kavallari’nin temsil ettiği ifade edildi.

Habere göre Karşılıklı Anlayış Memorandumu’nu Güney Kıbrıs adına Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Yunanistan adına Enerji Bakanı Yorgos Stathakis, İsrail adına Yuval Steinitz ve İtalya adına ise İtalya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Andrea Kavallari imzaladı.

Bakanlar yaptıkları ortak açıklamada, memorandumun imzalanmasının ve bugün gerçekleştirilen dörtlü görüşmelerin, East Med boru hattı çalışmasının hayata geçirilmesi, kalkınmanın güçlendirilmesi ve mümkün kılınması için iş birliği niyetlerini teyit ettiğini belirttiler.

Tak