- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Doğu Ukrayna’da Bağımsızlık Referandumu

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı isyancılar “bağımsızlık” referandumları düzenlerken Kiev hükümeti oy verme işlemini” suç işlenen bir güldürü ” olarak tanımladı.

Ukrayna nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan Donetsk ve Luhanks bölgelerinde seçmenler bağımsızlığı onaylayıp onaylamadıkları konusunda oylarını kullandı.

Ancak referandumun amacının, Ukrayna içinde daha fazla özerklik mi yoksa bağımsız bir devlet oluşturmak mı ya da Rusça konuşan bölgelerin Rusya’ya katılması mı olduğu açıklık kazanmış değil.

 

Ukrayna hükümeti, Amerika ve Avrupalı müttefikleri referandumu gayri meşru ilan ederek kınadı. Kiev hükümeti oylamanın “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü açısından yasal hiçbir sonuç” getirmeyeceğini bildirdi. Ukrayna iki hafta sonra cumhurbaşkanlığı seçimine gidecek.

Ukrayna’nın doğusunda birçok kişinin sandık başına gitmediği gözlendi.

 

Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov ayrılık yanlılarına bölgeleri için bağımsızlığın “uçuruma giden bir adım” olacağı uyarısında bulundu. Turçinov isyancıları bunun yerine daha fazla özerklik için hükümetle görüşme masasına oturmaya çağırdı.

————

Ukrayna’da ‘ayrılık’ referandumu

Rusya yanlıları, dün Ukrayna’nın doğusunda özerklik referandumu yaptıkları iki bölgeden biri olan Donetsk’te zaferlerini ilan etti.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, referanduma katılanların yaklaşık %89’unun “özerklik” lehine oy kullandığını söyledi.

Referandum yapılan diğer bölge Luhansk’ta da sandıklardan benzer sonuç çıkması bekleniyor.

 

Referandumda oy pusulasında sadece “Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin/Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin özerkliğini destekliyor musunuz?” diye soruldu.

 

Referandum bağımsız gözlemciler tarafından takip edilmedi.

 

BBC muhabirleri de, oy kullanma merkezlerinde kargaşa yaşandığını, kabin ya da seçmen kütüğü bulunmadığını aktarmıştı.

 

Kiev Hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, ülkeler referandumun yasa dışı olduğunu söylüyor.

 

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk’taki referandumun ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

Oylama sırasında bölgede gerginlik de yaşandı.

 

Rusya yanlıları, Kiev’deki hükümeti destekleyen silahlı kişilerin Krasnoarmeisk kasabasında bir oy kullanma merkezini kapatmaya çalıştığını, çıkan çatışmada iki kişinin öldüğünü açıkladı.

Ay sonunda ikinci referandum

Ayrılıkçı liderler bu ayın sonunda Rusya’ya katılmak için ikinci bir referandum düzenlemeyi planlıyor. Bu bölgelerde 25 Mayıs’ta yapılacak Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinin boykot edileceği kaydediliyor.

Cumartesi günü geçici Ukrayna Cumhurbaşkanı Oleksander Turçinov, Doğu Ukrayna’daki bir çok kişinin Rusya yanlısı militanları desteklediğini kabul etmiş ancak referandumların bu bölgeleri uçuruma sürükleyeceğini söylemişti.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir kamuoyu yoklaması Doğu Ukrayna dahil çoğunluğun – yüzde 70 – birleşik bir ülkenin parçası olmak istediğine işaret ediyor.

———–

İngiliz basını  Ukrayna’nın doğusundaki iki bölgede yapılan özerklik referandumuna ağırlık veriyor.

“Ukrayna’da dağılma korkusu”

Financial Times gazetesi, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan özerklik referandumunun ülkenin dağılabileceğine dair endişeleri artırdığını belirtiliyor. Uzmanların, referandumdan çıkacak olası bir “evet” sonucunun, bölgedeki iş adamı ve siyasilerin Kiev’den daha fazla özerklik istemesine yol açabileceğini söylediği belirtiliyor.

The Guardian Ukrayna haberinde oy pusulalarının fotokopi ile çoğaltılmış olduğunu, sandık başlarında bağımsız gözlemciler olmadığını ve aynı kişilerin bir kaç kez oy kullandığını yazıyor. Gazete referandumun ülkedeki krizde yeni bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Independent da referandumu “Ukrayna’yı bölecek oylama” başlığıyla duyuruyor. Haberde, özerklik karşıtlarının oy vermeye gitmediğine vurgu yapılıyor.

Ajanslar-Bbc