femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:Her ziyarette paralel yapı soruluyor.AB’de zemin kaydı Reviewed by Momizat on . Bakü’de Hocalı katliamını anma törenlerine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere, gittiği her ülkede paralel yapının gündeme geldiğini, Bakü’de Hocalı katliamını anma törenlerine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere, gittiği her ülkede paralel yapının gündeme geldiğini, Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:Her ziyarette paralel yapı soruluyor.AB’de zemin kaydı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:Her ziyarette paralel yapı soruluyor.AB’de zemin kaydı

Bakü’de Hocalı katliamını anma törenlerine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere, gittiği her ülkede paralel yapının gündeme geldiğini, çoğu zaman ziyaret edilen ülkenin yetkilileri tarafından paralel yapının kendisine sorulduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü’de Hocalı katliamının 23’üncü yıl dönümü anma töreni ve resmi temaslar sonrasında Türkiye dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

DEAŞ bir kara operasyonu olmadan varlığını kaybedecek gibi değil. DEAŞ o bölgede varlığını sürdüren bir gerçek diyebilir miyiz?

Yok edilemezse varlığını sürdürür. Şu anki çalışmalarla yok edilemeyeceği ortada. Eğer mevcudiyetini devam ettirirse DEAŞ başka ülkelere de sıçrayabilir. Bunun belirtilerini de görmeye başladık. Kaos olan her yere gidebilir. Bu nedenle biran evvel bu terör örgütünden kurtulmak gerekir.

AÇIKLAYICI CEVAP ALAMADIM

Üniversitede yaptığınız konuşmada yabancı savaşçıları Türkiye sınırından çıkardığınızı ama bir süre sonra yeniden geldiklerini, muhatap güçlerin bir şey yapmadıklarını söylediniz? Bu gelenlerle ilgili belli bir sayı var mı?

En son Londra’da yapılan toplantıda ben bunu dile getirdim. Birlikte hareket edilsin denildiği halde neden müdahale etmediklerini sordum. Burada çok ciddi boşluk var. Genellikle kabul ediyorlar. Ama verecekleri bir cevap da yok. Bugüne kadar net bir cevap alamadık. En son Avusturya dışişleri bakan yardımcısıyla konuşurken o açık bir şekilde anlattı. BM kararı olduğundan, gerekirse bu kararın düzenlenmesi gerektiğinden bahsettim. Ya da bu kararı uygulamayacağınızı, tanımadığınızı söyleyin, dedim. Ama bir açıklayıcı bir cevap alamadım.

HER SEYAHATİN GÜNDEMİ

Yurt dışına yaptığınız seyahatlerde muhataplarınızla hangi başlıkları konuşuyorsunuz? Bunların içinde paralel yapı oluyor mu?

Her ülke ile ikili ilişkilerimiz var. İkili ilişkilerimizde ön plana çıkan konuları konuşuyoruz. Bazen ekonomi ağırlıklı, bazen siyasi ağırlıklı, bazen de güvenlik ağırlıklı olabiliyor. Bunun yanında her iki tarafı ilgilendiren bölgesel konularda konuşuyoruz. Suriye, Ukrayna, Irak ve son zamanlarda bunlara eklenen Libya gibi yerleri ve buralardaki gelişmeleri. Yabancı savaşçıları mutlaka konuşuyoruz. O ülkelerde paralel yapı mevcudiyeti varsa bunu da gündeme getirebiliyoruz. Bazen biz gündeme getiriyoruz. Fakat çoğu zaman da onlar soruyorlar. Bazen başka kaynaklardan edindikleri bilgileri soruyorlar. Bazen de direk olarak bize sorabiliyorlar. Biz de gereken açıklamayı yapıyoruz. Dolayısıyla ilgili ziyaretlerimizin çoğunda gündeme geliyor.

AZARBEYCAN İLE MUTABIKIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı konuşmasında milli konularda mutabıkız diye çok net bir açıklama yaptı. Paralel yapı konusunda bir şey yaptıkları söylenebilir mi?

Bu konular iki ülkenin cumhurbaşkanı arasında net bir şekilde konuşulduğu için, o da “Türkiye’nin güvenliği için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz” tarzında kısa net bir şey söyledi. Bu bir oyalama değil. Genel bir cevap verdi ama gerçekten de bir şeyler yapılıyor. Bazı çalışmaların da hazırlıkları yapılıyor. Mesela okullarla ilgili ikame edilecek bazı çalışmalar yapılıyor. Daha sonrasında adımlar atılacak.

Abu Dabi aleyhimize çalışıyor

Bir toplantıda Türkiye aleyhinde çalışanlardan birinin de Birleşik Arap Emirlikleri olduğunu söylemiştiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri her yerde Türkiye aleyhine çalışmalar yapıyor. Bizim onlar aleyhinde hiçbir çalışmamız olmasına rağmen sadece Mısır’dan dolayı Birleşik Arap Emirlikleri aleyhimize çalışıyorlar. Sadece BM’de yaptıkları çalışmalarda değil, her yerde aleyhimize çalışıyorlar. Aleyhimize yayınlar yaptırıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri derken hepsini de katmamak gerekir. Kastettiğimiz Abu Dabi yönetimi. Zaten bu durumu diğer ülkelerin dışişleri bakanından ve dostlarımızdan duyuyoruz. Ya da biz söylediğimiz zaman gülüyorlar, teyit ediyorlar.

Türkiye’nin bağımsız dış politikasından bazı ülkelerin rahatsız olduğu malum. Fakat ülkemizdeki muhalefet ve paralel yapının rahatsız olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onlar rahatsızlar. Çünkü Ak Parti’ye bağımsız dış politikası sebebiyle destek ve güven artıyor. Onlarda seçim yoluyla başa gelemeyecek. Bazılarının da tavrı belli. Ak Parti hükümeti ne yaparsa yanlış olarak değerlendiriyorlar. Neticede şehit kanından medet uman muhalefetten rasyonel bir adım atmasını bekleyemeyiz.

Fahri konsoloslar paralel yapıdan

Birçok fahri konsolosluğun görevine tarafınızdan son verildi. Bunun tam olarak nedeni nedir? Paralel yapının fahri konsoloslukları yoğun olarak kullanması diyebilir miyiz?

Bu görevleri iptal edilen şahıslar; paralel yapı içinde olan ve paralel yapıya destek veren şahıslar. Bu yapı aracılığıyla da Türkiye’nin aleyhine çalışan insanlar. Sayısını hatırlamıyorum. Bazı gazetelerde rakamlar verildi ama o rakamlar doğru değil. Bazıları hakkında incelemeler başlatıldığı için sayı vermek istemem ama otuzun üstünde diye hatırlıyorum.

Türkiye’de fahri konsolosluklar için unvanı nasıl bir koruma sağlanıyor?

Herhangi bir koruma, dokunulmazlık sağlanmıyor. Bazı imkânlar veriliyor sadece.

İKİ POLİSİN İADE İŞLEMİ SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanının ofisine böcek yerleştirmekle suçlayan Romanya’daki iki polisin iadeleri gecikiyor mu, yoksa yakın zamanda bir gelişme olacak mı?

Bu hukuki bir süreç. Bizim onlara -birtakım ön belgeler verildi ama- vermemiz gereken belgeler var. Adalet bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor. Biz dışişleri bakanlığı olarak takip ediyoruz.

Türkiye tarafından verilen belgeler sonucunda mı yakalandı o polisler?

Evet, tabi. Onların hangi ülkede seyahat ettikleri takip ediliyordu. Hırvatistan’dalardı. Sonrasında sınırda yakalandılar.

AB’de zemin kaydı

İslamofobi meselesi ve son zamanlarda Müslüman gençlerin öldürülmesi meselesi malum. Bu tür durumlarla ilgili özel bir çalışmamız var mı?

Her platformda bunu dile getiriyoruz. İspanya ile medeniyetler ittifakına yeni bir ivme kazandırmayı düşünüyoruz. İspanya’nın medeniyetler ittifakından çekildiği yönünde haberler vardı. Bunlar doğru değil. Tam tersi daha da canlandırmak istiyoruz. Avrupa’da artan ırkçılığın tüm dünyayı bir felakete götürdüğünü söylüyoruz. Uluslararası örgütler nezdinde özellikle daimi temsilcilerimizin ve parlamenter heyetlerimizin de ciddi çalışmaları var.

Avrupalılar tedbir amaçlı bir şeyler yapıyorlar mı?

Avrupa’daki siyasi partiler açıklamalar yapıyor. Ama yeterli değil. Birçok partide de zemin kayması var. Biz onlara şunu söylüyoruz; siz belki bu zemin kaymalarını göremiyorsunuz ama esas şimdi her zamankinden daha fazla demokrasiyi savunmada güçlü durmalıyız. Bazı parlamenter meclislerde tavsiye kararları var. Ama kapsamlı bir şekilde bu konuyla nasıl mücadele edilebilir, AB’nin gündeminde değil. Ben bu anlamda karamsarım. Çünkü iş cinayetlere kadar vardı. Avrupa’yı bileştiren temelleri kökten tehdit etmeye başladı bu gelişme.

TÜRKLER HEDEF ALINIYOR

Cumhurbaşkanımızın kastettiği üst aklın Müslümanlarla Batı dünyasının arasını açmayla bir ilgisi var mı?

İslam karşıtlığında en çok Türk Müslümanlar Avrupa’da olduğu için biz daha çok hedef alınıyoruz ama İslam karşıtlığını Türkiye temelinde değerlendirmek doğru değil. İslam karşıtlığının hedefi Türkiye değil. Bu bir toplumsal olay. Bunun üst akılla doğrudan bir ilgisi var diyemeyiz.

Yeni Şafak -Cem Küçük

Scroll to top