Dışişleri Bakanı Kasoulides: Uçuş güvenliğine çözüm bulunmaması durumunda Türkiye’yle fasılların açılması, Gümrük Birliği modernizasyonu, vizelerin serbestleştirilmesine olumlu oy vermeyeceğiz Reviewed by Momizat on . Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve işbirliği sağlanmasını hedeflendiğini ifade etti. Bakan, cuma gü Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve işbirliği sağlanmasını hedeflendiğini ifade etti. Bakan, cuma gü Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Dışişleri Bakanı Kasoulides: Uçuş güvenliğine çözüm bulunmaması durumunda Türkiye’yle fasılların açılması, Gümrük Birliği modernizasyonu, vizelerin serbestleştirilmesine olumlu oy vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Kasoulides: Uçuş güvenliğine çözüm bulunmaması durumunda Türkiye’yle fasılların açılması, Gümrük Birliği modernizasyonu, vizelerin serbestleştirilmesine olumlu oy vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve işbirliği sağlanmasını hedeflendiğini ifade etti. Bakan, cuma günü düzenlenen bir basın toplantısı sırasına görevini üstlenmesinin ardından çalışmaları hakkında konuştu.

Bakan, Kıbrıs’ta Suudi Arabistan’a ait olan F15 tipi savaş uçaklarının bulunması ve bunların Lübnan’daki Hezbollah’a saldırı gerçekleşeceği yönünde Irak’ın thebaghdadpost.com websitesindeki haberi yalanlayarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2006 yılından beri uygulamaya giren “ESTIA” planını hazırladığını söyledi.

Kıbrıs’ın Irak’ta yasallığın sağlanması ve ülkenin toprak bütünlüğünü desteklediğine işaret eden Kasoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dünyada her hangi aykırı ayrılık çabalarına karşı olduğunu da söyledi.

Bakan, Dışişleri Bakanlığının enerji, turizm, teknoloji, start ups, tarım dâhil bir dizi alanda üçlü işbirliğinin sağlanması görevine sahip olduğunu ifade ederek, Mısır ve İsrail ile zirveler yapılacağını ve bunların yılda iki kez gerçekleştiklerini belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş üye ülkesi arasındaki işbirliğine değinen Dışişleri Bakanı, Kıbrıs ve ABD arasında terörizme karşı mücadele konusunda yakın bir işbirliği bulunduğunu söyledi.

Rusya ve Kıbrıs arasındaki ilişkilere değinen Bakan Kasoulides, iki ülkenin bir çok alanda yakın işbirliğinde bulunduklarını ve Kıbrıs’ın Rusya ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in görevini üstlenmesinin ardından Rusya’yı üç kez ziyaret ettiğini ifade eden Bakan, ziyaretlerinden ikisinde Rusya Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü söyledi.

Bakan, İkinci Dünya Savaşının sona erdirilmesinin yıldönümü vesilesiyle Moskova’da yapılan resmi kutlamalara katılan tek Avrupalı liderin Cumhurbaşkanı Anastasiades’in olduğunu da belirtti.

Britanya ve Kıbrıs arasındaki işbirliğine değinen Kasoulides, ik ülkenin ilk kez güvenlik alanında işbirliğinde bulunduklarını ve Milli Muhafız Ordusu’nun adadaki Britanya Üsleriyle işbirliğinde bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron arasında yapılan görüşme hakkında Kıbrıslı Bakan, iki ülkenin yakın bir işbirliğinde bulunduklarını, iki ülke arasında stratejik işbirliği programı sağlandığını ve Makron’un Fransız TOTAL şirketinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) bulunmasını desteklediğini vurguladı.

Bakan, Fransa’nın Kıbrıs’ta yer alan kurtarma ve araştırma tatbikatlarına da katıldığını ifade ederek bunlardan bazılarına ABD’nin de katıldığını söyledi.

Kasoulides, devamla, Kıbrıs ve Çin arasındaki ilişkilere değindi ve Kıbrıs’ın Asya Kalkınma ve Alt Yapı Bankasına katıldığını ve Anastasiades’in başkanlığında ve Suriyeli kimyasal silahların taşınması için kimyasal silahlarının yayılmasına karşı mücadele çerçevesinde Çin’e ait olan savaş gemilerinin Kıbrıs’a geldiğini söyledi.

Enerji konusuna değinen Kıbrıslı Bakan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi egemenlik haklarını uygulamaya devam edeceğini ifade etti ve Türkiye’nin eylemlerine rağmen Kıbrıs’ın kendi planlarına devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’inde bulunan 11inci parseldeki sondaj çalışmaları hakkında konuşan İoannis Kasoulides, Barbaros Türk sismografik araştırma gemisi ve savaş gemilerinin Kıbrıs MEB’ine gelmesi sırasında Kıbrıs’ın sakin olmaya devam ettiğini söyledi.

Bakan, Kıbrıs’ın konu üzerinde belli önlemler aldığını ancak fazla bilgi vermek istemediğini söyledi.

Geldiklerin ülkelerin ve seyahat acentelerinin uyarılması için Türk işgali altındaki bölgelerde faaliyet gösteren ancak Kıbrıslı Rumlara ait olan mülkiyette bulunan otellerde yabancı turistlerin gecelemesi ile ilgili talimatın uygulanmasının ertelendiğini ifade eden Bakan, bu konuda Ticaret, Adalet, İçişleri, Dışişleri Bakanları ve Başsavcı’nın katılımıyla bir dizi toplantı yapıldığını söyledi.

Türkiye yoluyla Kıbrıs’a gelen Suriyeli mültecilerin sayısında artış kaydedilmesinin endişe verici olup olmadığıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Kasoulides, sayıda artış olmasının endişe verici bir olay olduğunu ve Türk makamlarının buna gözlerini kapamış olabileceğini söyledi.

Bakan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adaya gelen Suriyeli mültecilere uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler temelinde davrandığını söyledi.

Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilere değinen Bakan, AB Genel İşler Bakanları toplantısında yaptığı konuşmaya atıfta bulundu ve uçuşların güvenliği konusunda bir çözümün bulunmaması durumunda Kıbrıs’ın Türkiye’nin fasılların açılması, Gümrük Birliği modernizasyonu veya vizelerin serbestleştirilmesine olumlu oy vermeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ndeki rolünü önemli bir şekilde geliştirdiğini ifade eden Bakan, “bu Kıbrıs’ın uyguladığı bölgesel politika ve MED7 (Akdeniz ülkeleri) ile ilgili üstendiği girişimlerden dolayıdır” dedi.

Bakan, “MED 7 işbirliği başarılı bir işbirliğidir ve bunun Kıbrıs’ın girişimi olduğunu unutmayın” dedi.

Britanya’nın Avrupa Birliğinden çıkması kararı- BREXIT konusu hakkında Bakan, adadaki Britanya üslerinde ikamet eden Kıbrıslı vatandaşların statüsü hakkında Kıbrıs ve Britanya’nın yetkili komiteleri arasında ilk görüşme yapıldığını ve Aralık ayında ikinci görüşmenin yapılacağını söyledi.

Kha

Scroll to top