Davutoğlu’dan Avrupa Parlamentosu’na :Aborjinler, Kızıldereliler nerede? Karar,”Avrupa’da İslam ve Türk karşıtlığını tahrik edecek” Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin aldığı karara bir kez daha tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Acıları paylaşmaya hazırı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin aldığı karara bir kez daha tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Acıları paylaşmaya hazırı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Davutoğlu’dan Avrupa Parlamentosu’na :Aborjinler, Kızıldereliler nerede? Karar,”Avrupa’da İslam ve Türk karşıtlığını tahrik edecek”

Davutoğlu’dan Avrupa Parlamentosu’na :Aborjinler, Kızıldereliler nerede? Karar,”Avrupa’da İslam ve Türk karşıtlığını tahrik edecek”

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin aldığı karara bir kez daha tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Acıları paylaşmaya hazırız ama boyun eğmeyiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin soruları üzerine Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili aldığı kararı değerlendirdi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“100. yılları anarsak çok acılı yüzüncü yıllar herkesin aklına gelir. İstismara açık, konuyla ilgili olmayan kişi ya da kurumlar tarafından açıklama yapılıyor. Dini otorite papalık tarafından açıklama yapılıyor. Tepkimizi gösterdik. Böyle bir yoruma duyulacak adımların atılmaması lazım. Avrupa Parlamentosu’nda bir karar alındı. AP, birçok kararın gayri ciddi olduğu bir yapıya sahip. Avrupa’da ne kadar marjinal grup varsa AP’ye gidecek imkanlar buldu. Dini otoritenin yaptığı açıklama ne kadar geçersizse…

“NEREDE ABORJİNLER?”

Sayın Schultz’a söyledim. Eğer Avrupa tarihini açacaksak sömürgecilikte Afrika’da neler yapıldığını, Asya’da neler yapıldığını, Avustralya’da neler yapıldığını, otantik kavimlerin nereye kaybolduğunu… Nerede Aborjinler, nerede Kızıldereliler, nerede Afrika’daki kabilelerin birçoğu? Nasıl kayboldular, tarihten nasıl silindiler? Siyasi baskı yapılmasına izin vermeyiz.

Eğer barışa katkıda bulunulacaksa eğer Avrupa kültürü çok kültürlü yapısını koruyacaksa çok dinli yapısını, herhangi bir dini ya da milli gruba karşı, tarihe dayalı olarak nefret sonucu doğuracak kararlar almaması lazım. Bu, son dönemde Avrupa’da yükselen İslam ve Türk karşıtlığını da tahrik edecek bir durumdur. Mesela artık Türkiye Ermenistan, Türk Ermeni meselesinin ötesine geçmiştir. Avrupa’daki ırkçılığın yeni bir yansımasıdır.

Bin yılda Türk ve Ermeniler birlikte yaşadı. Bizde getto olmadı. Türkiye ile Ermenistan arasında komşuluk ilişkilerini geliştirmeye hazırız. Bizi isyan ettiren şudur, acı Türklerin acısıysa unutulsun. Böyle bir tavra karşıyız. Acıları paylaşmaya hazırız ama boyun eğmeyiz.”

———–

“Avrupa’da İslam ve Türk karşıtlığını tahrik edecek”

Başbakan Davutğlu, AP’nin 1915 olaylarına ilişkin kararını eleştirerek, “Bu, son dönemde Avrupa’da yükselen İslam ve Türk karşıtlığını da tahrik edecek bir durumdur” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AP Başkanı Martin Schulz ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin sorular üzerine Davutoğlu, “Yüzüncü yıl sebebiyle ki, yüzüncü yılları anarsak çok acılı yüzüncü yıllar herkesin aklına gelir. Maalesef 1915 olaylarının yüzüncü yılında da istismara açık bir çok yerde ve konuyla doğrudan ilişkili olmayan kişi ve kurumlar tarafından açıklamalar yapılıyor” dedi.

Dini otoritelerin görevinin, uluslararası, toplumsal barışı teşvik edici açıklamalar yapmak olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Tarihte kalmış meseleler üzerinden nefret söylemi veya bir kesime karşı bir tavır ortaya koyacak bir yaklaşım benimsemek değildir. Tepkimizi gösterdik” diye konuştu.

“Nerede Aborjinler, nerede Kızıldereliler?”

Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararı da hatırlatan Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Avrupa Parlamentosu, 750 kişilik, bir çok marjinal grubun olduğu, çok az katılımla da kararların çıkabildiği, bu açıdan da açıkçası bu tarz bir çok kararın son derece gayrı ciddi, muhatap alınmayacak kadar gayrı ciddi olduğu bir yapıya sahip. Dün Sayın Schulz’a da söyledim, ‘eğer Avrupa tarihini açacaksak sömürgecilikte Afrika’da, Asya’da, Avustralya’da neler yapıldığını, otantik kavimlerin nerelere kaybolduğunu…’ Nerede Aborjinler, nerede Kızıldereliler, nerede Afrika kabilelerinin bir çoğu? Nasıl yok oldular, tarihten nasıl silindiler? Eğer tutup bunları entelektüel olarak tartışırsak, tartışırız ama siyasal bir baskı haline dönüştürürlerse hiç bir zaman buna taviz vermeyiz. Ben kendisine de bunları ifade ettim.”

“Irkçılığın yeni bir yansıması”

Martin Schulz ile her vesilede yakından görüştüğünü, bu nedenle kendisine bu konuları açık yüreklilikle ifade ettiğini aktaran Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Eğer barışa katkıda bulunulacaksa eğer Avrupa kültürü çok kültürlü yapısını koruyacaksa çok dinli yapısını, herhangi bir dini ya da milli gruba karşı, tarihe dayalı olarak nefret sonucu doğuracak kararlar almaması lazım. Bu, son dönemde Avrupa’da yükselen İslam ve Türk karşıtlığını da tahrik edecek bir durumdur. Mesela artık Türkiye Ermenistan, Türk Ermeni meselesinin ötesine geçmiştir. Avrupa’daki ırkçılığın yeni bir yansımasıdır. Avrupa sokaklarında görülen her Türk’ün, her Müslüman’ın bazen IŞİD, bazen başka yol suçlamalarla bir kolektif suçlu gibi görünmesine dönük son derece zarar verici bir çığır açmaya dönük adımlar bunlar.”

Başbakan Davutoğlu, her aşamada 1915 olaylarının acılarını paylaşacaklarını dile getirdiklerini hatırlatarak, Türkler ve Ermenilerin bin yıl, ortak şehirlerde, mahallelerde yaşadıklarını söyledi.

Davutoğlu, “Bizde getto olmadı. Getto Avrupa’nın eseridir. Gettonun olduğu yerde etnik ayrımcılık sonra da soykırım olur. Biz de gettolar olmadı, savaş şartlarında yaşanan olağanüstü acılar oldu” şeklinde konuştu.

Sputnik-Hürriyet

Scroll to top