- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Crans Montana’dan geriye bir şey kalmadı

Mete Tümerkan

Kıbrıs konusunda Güney Kıbrıs’taki seçimlerin ardından mutlaka birileri müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için girişimde bulunacaktır.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘mekik diplomasisi yapılmalı’ demek suretiyle verdiği mesajın nedeni de budur.
Ancak müzakereler yeniden başlamadan mutlaka özellikle önce Annan Planı sürecinde, sonrasında da Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nda çözümsüzlüğün devamına neden olan Rum tarafı bir zihniyet değişimi yaşadığını atacağı somut adımlarla göstermelidir.
Bunun olabilmesi için de niyeti çözüm olan adaylar şimdiden seçim kampanyası sürecinde seçimden sonra ne yapacağını halkına anlatmak ve bunun için onay istemek durumunda olmalıdır.
Ancak bu şekilde seçimlerden sonra bir zihniyet değişiminin yaşanmasının önü açılabilir ve bunun için halktan onay alınmış olur.
Yoksa yine bildik şeyleri yeniden yaşarız.
Crans Montana’da olduğu gibi iş ciddiye binince ve karar zamanı gelince “ben bunu halkıma anlatamam, Kıbrıslı Türklerle yetki paylaşımına gidemem” demenin ötesine hiçbir Rum Lider geçemez.
Mevcut koşullarda hepimizin artık şu gerçeklerle yüzleşme zamanı gelmiştir.
Bir kere Güney Kıbrıs’ta siyasetçilerin ve temsil ettikleri halkın ezici bir çoğunluğu Kıbrıs Türkü ile yetki paylaşımına gitmek istememektedirler.
Eşit koşullarda yani siyasi eşitliğe ve tarafların etkin katılımına dayalı federal bir çözüm fikrine Rum halkının büyük bir çoğunluğu sıcak bakmamaktadır.
Güney Kıbrıs’ta çözüm denildiği zaman 1974 öncesi koşulların yeniden oluşacağı bir ortamın ortaya çıkacağı algısı ağırlıklı olarak hakimdir.
Bu gerçekler özellikle Cenevre’de son gerçekleştirilen Kıbrıs zirvesinde fazlası ile masada gözler önüne serilmiştir.
Hal böyle iken yeni bir müzakere sürecinin Crans Montana’da hiçbir şey yaşanmamış gibi başlayabilmesi mümkün değildir.
Koşullar değişmiştir.
Bu dikkate alınmak zorundadır.
Gelinen aşamada masada hiçbir şey 6 Temmuz’daki gibi değildir.
Rum Lider Nikos Anastasiades 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece önüne sunulan büyük bir fırsatı teperek tarihi değiştirme şansının yitirilmesine neden olmuştur.
Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin Konferansın federal bir çözüme ulaşılması konusunda bir son şans olduğu uyarılarını dikkate almayarak tarihi bir hata yapmıştır.
Artık yeni yöntemlerle, yeni yollar arama ve alışılmış düşünce ve yaklaşım kalıplarını kırma zamanı gelmiştir.
Bu yeni dönemde Kıbrıs konusunda hiçbir şey kesinlikle eskisi gibi olmayacaktır.
Bunun için de herşeyden önce karşı tarafın değiştiğini göstermesi gerekecek, bu yönde somut adımlar atması istenecektir.
Kimse farklı bir şey beklememelidir.
Tek çıkış yolu diye bir şey artık kalmamıştır.

HK