- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Çin,AB ihracatçılarına önemli bir avantaj sağladı

AB – Çin Karşılıklı Tanıma Anlaşması Pekin’de gerçekleşen Ortak Gümrük İşbirliği Komitesi toplantısında imzalandı. Anlaşma uyarınca tarafların sertifikalı güvenilir tüccarları karşılıklı olarak tanınacak. Böylece sertifikalı güvenilir tüccarlar hızlandırılmış ve kolaylaştırılmış gümrük prosedürlerinden faydalanarak, maliyetlerini düşürebilecekler. Anlaşma Çin’in bu yönde imzaladığı ilk anlaşma olma özelliğini taşıyor. AB ise daha önce ABD (2012) ve Japonya (2011) ile benzer anlaşmalar imzalamıştı.

Tüccarların sertifikalandırılması AB’nin 2008 yılında başlattığı Yetkili Ekonomik Operatör (AEO) uygulamasına dayanıyor. AEO uygulaması AB tarafından güvenilir ve AB güvenlik standartlarıyla uyumlu olan operatörlerin kolaylaştırılmış gümrük işlemlerinden faydalanmalarını sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Sertifikalı şirketlerin malları daha az denetlemeye tabi tutuluyor ve bu şirketler gümrük işlemlerini daha hızlı tamamlayabiliyor. Hâlihazırda sertifika kapsamında 15.000 şirket bulunuyor. Sertifikalı tüccarların karşılıklı olarak tanınması uygulamasının uluslararası ticaret ortakları arasında yeterli olmayan standartların yaygınlaşmasının önüne geçilmesi ve dünya genelinde gümrük uygulamalarına yönelik daha uyumlu bir yaklaşımın benimsenmesinin desteklenmesi için önemli bir araç olduğu vurgulanıyor.

AB – Çin Ortak Gümrük İşbirliği Komitesi toplantısında ayrıca “Gümrük İşbirliği Üzerine Stratejik Çerçeve Belgesi” ve “AB – Çin Fikri Mülkiyet Hakları Üzerine Eylem Planı” olmak üzere iki yeni girişim de imzalandı. Yeni Gümrük İşbirliği Üzerine Stratejik Çerçeve Belgesi önümüzdeki dönemde taraflar arasında gümrük alanında işbirliğine yönelik olarak öncelikli alanları ve eylemleri belirliyor. Bu alanlar şöyle:

Ticaretin kolaylaştırılması,

Tedarik zinciri güvenliği,

Taklit ve yasadışı ürünlerin ticareti ile mücadele.

Çerçeve Belgesi dâhilinde ayrıca yasadışı atık sevkiyatı konusunda yeni bir ortak yaklaşım belirlenmesi de öncelikli gündem maddeleri arasına alındı. AB – Çin Fikri Mülkiyet Hakları Üzerine Eylem Planı ise taraflar arasında işbirliğinin, iletişimin ve çalışmaların eşgüdümünün artırılarak, taklit ürünlerin üretiminin ve ticaretinin engellenmesine yönelik çalışmaların güçlendirilmesini hedefliyor.

Çin AB’nin en büyük ithalat kaynağı ve en hızlı büyüyen ihracat pazarı olma özelliğini taşıyor. AB ve Çin’in günde 1 milyar € tutarında ticaret gerçekleştiriyor. 2013 yılında AB’den Çin’e olan ihracat %2,9 oranında artarak 148,1 milyar € tutarına ulaşırken, AB’nin Çin’den ithal ettiği malların tutarı toplam 279,9 milyar €’ya ulaştı (2012 yılına kıyasla %4’lük düşüş).