femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Çin-İtalya arasında kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkileri kurulmasının 10. yıldönümü: Pekin ve Roma’dan ortaklığı ilerletme sözü Reviewed by Momizat on . Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yle görüştü. Bu yıl, Çin ile İtalya arasın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yle görüştü. Bu yıl, Çin ile İtalya arasın Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Çin-İtalya arasında kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkileri kurulmasının 10. yıldönümü: Pekin ve Roma’dan ortaklığı ilerletme sözü

Çin-İtalya arasında kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkileri kurulmasının 10. yıldönümü: Pekin ve Roma’dan ortaklığı ilerletme sözü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing’de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yle görüştü.

Bu yıl, Çin ile İtalya arasında kapsamlı stratejik ve ortaklık ilişkileri kurulmasının 10’uncu yıldönümü, önümüzdeki yılın da iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45’inci yıldönümü olduğunu hatırlatan Xi Jinping, ikili ilişkilerin yeni bir başlangıç noktasında bulunduğuna dikkat çekti.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, her iki tarafın, 2015 Milan EXPO’su vesilesiyle enerji tasarrufu, çevre koruma, sürdürülebilir kentleşme ve modern tarım gibi alanlardaki işbirliğini genişleterek, çok yönlü kültürel değişim faaliyetleri düzenlemesi gerektiğini söyledi.

 

Xi, iki ülkenin hükümet dışı temaslar ve turizm işbirliğini güçlendirmesinin ve önemli uluslararası sorunlar üzerinde eşgüdümü yoğunlaştırarak, dünya barışı ve gelişmesi için katkılarda bulunmasının önemini vurguladı.

 

Konuşmasında, mart ayında yaptığı Avrupa ziyaretini hatırlatan Çin Cumhurbaşkanı, Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki işbirliğiyle ilgili 2020 Stratejik Ortaklık Planı’nın hayata geçirilmesini beklediğini ifade etti.

 

Xi Jinping, bu yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını yürütecek İtalya’nın, Çin-AB ilişkilerini geliştirmede yapıcı rol oynamasını umduğunu kaydetti.

 

İtalya Başbakanı Renzi, ülkesinin Çin’le üst düzey temasları sürdürerek, her alanda işbirliğini güçlendirmek üzere daha fazla önlem almaya hazır olduğunu dile getirdi.

———–

Çin ve İtalya Başbakanları bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Keqiang Beijing’de İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile bir araya geldi. İki başbakan, görüşmeden sonra basını kabul etti.

Başbakan Li Keqiang, Doğu ve Batı medeniyetlerinin temsilcilerinden olan Çin ile İtalya arasında sağlıklı ilişkilerin korunmasının, hem iki tarafın ortak çıkarlarına hem dünyaya yararlı olduğunu belirtti. Li Keqiang, iki hükümet arasında imzalanan, ekonomik işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan 3 yıllık eylem planının, her iki ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunacağını dile getirdi. Başbakan Li, Çin’in ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu söyledi. Li ayrıca, Avrasya Konferansı’nın önemini vurguladı.

 

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Çin’le aralarındaki stratejik ortaklığın son 10 yıllık gelişmesini olumlu karşıladıklarını söyledi. Renzi, her alandaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti. Renzi ayrıca, Çin vatandaşlarının vize başvurusunun 36 saat içinde tamamlanacağını bildirdi.

 

Scroll to top