femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Çin-Fransa arasında 50 anlaşma Reviewed by Momizat on . Fransa ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris'te 26 Mart'ta mevkidaşı Francois Hollande'yle görüştü. İki devlet başkanı, Çin-Fransa ilişkilerin Fransa ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris'te 26 Mart'ta mevkidaşı Francois Hollande'yle görüştü. İki devlet başkanı, Çin-Fransa ilişkilerin Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Çin-Fransa arasında 50 anlaşma

Çin-Fransa arasında 50 anlaşma

Fransa ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris’te 26 Mart’ta mevkidaşı Francois Hollande’yle görüştü.

İki devlet başkanı, Çin-Fransa ilişkilerini kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına taşıma konusunda mutabakata vardı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Başkan Mao Zedong ve General De Gaulle’ün 50 yıl önce tarihi bir kararla diplomatik ilişkileri başlattığını hatırlatarak, ziyaretini böyle önemli ve özel bir tarihte gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Fransa’nın Çin Halk Cumhuriyeti’yle diplomatik ilişki kuran ilk Batı ülkesi olduğunu vurgulayan Xi, stratejik, çağdaş ve küresel nitelikleriyle bunun Batılı ülkelerle ilişkilere örnek teşkil ettiğini ve AB’yle ilişkilere yön verdiğini kaydetti.

Xi Jinping, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini yeni bir boyuta taşımak amacıyla bazı önerilerde de bulundu. Stratejik ortaklığa öncelik, karşılıklı güven ve gelişmeye destek noktalarının altını çizen Xi, iki tarafın birbirinin çekirdek çıkarlarına saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Ekonomide yapısal reformların getirdiği fırsatlar karşısında, somut işbirliğinin derinleştirilmesini isteyen Xi, üst düzey kültürel temas mekanizmasının kurulması suretiyle ikili ilişkilerin üçüncü dayanağının oluşturulmasının önemine de işaret etti. Xi Jinping son olarak, uluslararası ve bölgesel işlerde işbirliğiyle küresel ekonomik sistemde reformun teşvik edilmesi yoluyla dünyada barış, istikrar ve refahın müştereken ilerletilmesi gerektiğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande de, ikili ilişkilerin küresel barış ve istikrar için önemine dikkat çekerek, Çin-Fransa ilişkilerindeki olumlu seyrin devamını diledi. Kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini kalıcı ve sıkı biçimde geliştirmek konusunda çaba göstermede kararlılıklarını vurgulayan Hollande, üst düzey temasların korunmasını ve her alanda işbirliğinin güçlendirilmesi temennisini dile getirdi.

Edinilen bilgilere göre, Xi-Hollande görüşmesinde Ukrayna, Suriye ve İran nükleer sorunu gibi meseleler üzerinde de fikir alışverişinde bulunuldu.

Devlet başkanları, görüşmeden sonra iki ülke arasında çeşitli alanlardaki işbirliği belgelerinin imza töreninde hazır bulundu. Taraflar ayrıca, ”Çin Halk Cumhuriyeti ve Fransa Cumhuriyeti Ortak Deklarasyonu” ile ”Çin-Fransa Orta ve Uzun Vadeli Planı” isimli iki belge de yayımladı.

————

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 26 Mart’ta Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştü.

İki lider, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, 50 yıllık başarı ve deneyimleri hatırlatarak, ikili ilişkilerin geleceği üzerinde fikir birliğine vardı. İki lider, yoğun ve kalıcı Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni bir çağ açmayı kararlaştırdı.

İki ortak bildiriyi açıkladılar

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Seine Nehri kıyısındaki Musee de L’armee Meydanı’nda düzenlenen görkemli bir törenle Xi Jinping’i karşıladı. Törenden sonra iki lider, Cumhuriyet Muhafızları’nın koruması altında Elysee Sarayı’na geçti.

Cumhurbaşkanı Xi ve Hollande, Elysee Sarayı’nda iki saat süren bir görüşme yaptı. İki lider, görüşmeden sonra birlikte gazetecileri kabul ederek, “Çin Halk Cumhuriyeti ve Fransa Cumhuriyeti Ortak Bildirisi” ve “Çin-Fransa İlişkilerinin Ortak ve Uzun Vadeli Planlaması” başlıklı iki ortak bildiriyi açıkladı.

İkili işbirliği anlaşmaları

Xi Jinping, konuşmasına şu sözlerle başladı:

“2014 yılı, Çin ve Fransa arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümü. Böyle bir bahar gününde, güzel Paris’e geldim.”

Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüştükten sonra ekonomi, ticaret, nükleer enerji, havacılık, uzaycılık, sanayi ve finans gibi alanları içeren 21 ikili işbirliği anlaşmasının imza törenine birlikte katıldıklarını söyledi. Xi, imza atılan sözleşmeler arasında Airbus Şirketi ile Çin Havacılık Malzemeleri Grup Şirketi (CASC) arasındaki uçak siparişi ve Çin ile Fransa’nın Wuhan’da kuracakları ekolojik örnek kent projesinin yer aldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Xi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ziyaret sırasında, iki taraf, onlarca sözleşme imzaladı. Biraz önce Cumhurbaşkanı Hollande ile birlikte temsil niteliği taşıyan sözleşmelerin imza törenine katıldık. Bütün bunlar, iki ülke arasındaki işbirliği dinamiğini yansıtıyor.”

“Ülkelerimiz iyi bir geleceğe sahip”

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, yaptığı konuşmada, dünyaya aynı görüş açısıyla bakan Fransa ile Çin’in, tanınan ve uluslararası ilişkileri düzenleyen normlara uyum sağlayarak, bağımsız dış politika izlediğini ifade etti. Hollande, Fransa-Çin ilişkilerinin, küresel güç dengesinin, barışın ve istikrarın korunmasında önemli rol oynadığını kaydetti. Hollande, şu an iki ülke ilişkilerinin elverişli bir eğilimde olduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile içtenlik içinde, konuları derinliğine ele aldıkları bir görüşme yaptıklarını belirtti. Hollande, şunlara dikkat çekti:

“İlk olarak, kitle imha silahlarının önlenmesiyle ilgili konuya değindik. İkinci olarak, Afrika’nın güvenliği ve gelişmesi konusuyla ilgili sorunları ele aldık. Fransa ve Çin’in bu konuda el ele vermesini arzu ederim, çünkü Afrika kıtasının geleceği parlaktır. Afrika’da güvenliğin sağlanması ve bölgede terörizme darbe indirilmesine paralel olarak, ekonomi de geliştirilmeli. Üçüncü olarak, hemfikir olduğumuz küresel ısınmanın önlenmesi konusundan söz ettik. Çin, önümüzdeki yıl Fransa’da düzenlenecek İklim Değişikliği Konferansı’nda önemli rol oynayacak. Bunun dışında ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizi de konuştuk. Bugün, aşağı yukarı 50 işbirliği sözleşmesi imzaladık. Bunların hacmi 18 milyar Avro’yu buldu. Tüm bunlar, ülkelerimizin istihdam ve büyüme konularında iyi bir geleceğe sahip olduğu anlamına gelir. İnanıyorum ki Fransa ve Çin arasındaki dostluk, iki ülkenin ekonomi ve kültür gibi çeşitli alanlardaki işbirliğini hızlandıracak, ilişkilerimiz yeni bir aşamaya geçecek.”

“İşbirliğine dinamizm katacak”

Hollande, konuşmasının sonunda, Xi Jinping’in ziyaretinin, iki ülke arasındaki işbirliğine dinamizm katarak, ikili ilişkileri yeni bir aşamaya taşıyarak, Çin-Fransa ilişkileri tarihinde yeni ve önemli bir kilometre taşı haline geleceği inancını dile getirdi.

Xi Jinping, görüşmeden sonra, Charles de Gaulle Vakfı’nı ziyaret etti, Çin dostu Fransız şahsiyetleri kabul etti, Hollande’nin verdiği hoşgeldiniz yemeğine katıldı.

——–

Çin, 70 adet Airbus alıyor

Çin Havacılık Malzemeleri Şirketi (CASC) ile Airbus arasında dün (26 Mart) Paris’te 70 adet uçağın siparişiyle ilgili çerçeve anlaşma imzalandı.

İmzalanan bir başka anlaşma uyarınca, Çin Havacılık Sanayi Şirketi (AVIC) ile Airbus, bin adet helikopterin yapımını ortaklaşa yürütecek.

Fransa ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande anlaşmaların imza töreninde hazır bulundu.

Airbus ile Çin’in, havacılık alanında işbirliğini daha da ilerletilmesi kararlaştırıldı.

Scroll to top