femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Çin Cumhurbaşkanı Xi: Medeniyetler arası paylaşımı güçlendirelim Reviewed by Momizat on . Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki genel merkezinde 27 Mart’ta bir konuşma yaptı. Böylece Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki genel merkezinde 27 Mart’ta bir konuşma yaptı. Böylece Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Çin Cumhurbaşkanı Xi: Medeniyetler arası paylaşımı güçlendirelim

Çin Cumhurbaşkanı Xi: Medeniyetler arası paylaşımı güçlendirelim

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Paris’teki genel merkezinde 27 Mart’ta bir konuşma yaptı. Böylece bir Çin Cumhurbaşkanı UNESCO kürsüsünden ilk kez hitap etmiş oldu.

Xi Jinping konuşmasında, çeşitli medeniyetlerin karşılıklı saygı, uyum ilkeleri doğrultusunda, aralarındaki değişimle paylaşımı güçlendirmeleri gerektiğine işaret etti. Xi, medeniyetler arası paylaşımın dostluğu ilerleten bir köprü, toplumsal gelişmeyi ilerleten bir dinamik ve küresel barışı koruyan bir bağ olmasını sağlamak için tüm dünya ülkelerinin ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

“Çeşitli çiçeklerle süslenen bahçe en güzel bahçedir”

Çin Cumhurbaşkanı Xi, UNESCO Genel Merkezi’nde büyük ilgiyle, alkışlarla karşılandı. Xi’nin konuşmasında sıkça geçen kelimeler ise “medeniyetler arası paylaşım” ve “birbirini örnek alma” oldu. Xi Jinping konuşmasında medeniyetler arası paylaşımın insanoğlunun gelişmesini ilerleten ve küresel barışı koruyan önemli bir dinamik olduğuna işaret etti. Xi, bu kapsamda kültür çeşitliliğine, eşitliğe ve hoşgörüye saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Xi sözlerini şöyle sürdürdü: (SES-2)

“Bahçede tek bir çiçek açar, ilkbahar sayılmaz; çeşitli çiçeklerle süslenen bahçe, en güzel bahçedir. Medeniyetler arası paylaşım, tek bir medeniyete ağırlık verme veya bir başka medeniyeti aşağılama önyargısıyla yapılmamalı. Çeşitli medeniyetleri kucaklamak için alçak gönüllü bir tavır sergilenmeli. Tarih, önyargının ya da kendini çok yükseklerde görmenin, medeniyetler arası paylaşımın önünde en büyük engel olduğunu kanıtladı. Tüm medeniyetlere saygı gösterilmesi, değer verilmesi gerekir.”

“Bilim ve tekonoloji, insanoğlu için”

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan UNESCO’nun amacı, medeniyetler arası paylaşım, eğitimde eşitlik, bilimin yaygınlaştırılması aracılığıyla anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak, böylece dünya barışını korumak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, UNESCO’nun kuruluş amaçlarının önümüzdeki günlerde sıkı bir biçimde uygulanması, medeniyetler arası paylaşımın dünya barışını korumakta bağlantı rolü oynaması çağrısı yaptı. Xi Jinping şunları söyledi: (SES-3)

“Ünlü Fransız General Napolyon, kılıcın ve düşüncenin, dünyanın iki büyük gücü olduğunu söylemişti. Tarih bize göstermiştir ki, kılıç düşünceye yenilir. Bu nedenle eğitim davasını geliştirmek için elimizden gelen çabayı harcamalıyız. Eğitimi yaygınlaştırmak yoluyla medeniyetleri devam ettireceğiz. Öte yandan, bilimi de kalkındıracağız. Bilim ve tekonoloji, insanoğlunun mutluluğuna katkı sağlayacak. Aynı zamanda kültür çalışmalarını ilerleteceğiz. Kültür, paylaşımı güçlendirir, insanlar arasındaki mesafeyi kapatır, görüşbirliğini güçlendirir ve dünya çapında refaha katkı yapar.”

“Çin Seddi bursu 25’ten 75’e çıkarılacak”

Çin, UNESCO’nun kurucu üyelerinden biri olarak, son yıllarda örgütüyle ilişkilerini hayli geliştirdi. Çin, UNESCO’nun çeşitli alanlardaki çalışmalarına aktif şekilde katılarak, çevre koruma, sürdürülebilir gelişme, iklim değişikliği, maddi olmayan kültür mirasları, kadın haklarının korunması ve çocuklara eğitim gibi alanlarda örgüte büyük destek verdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, Çin’in UNESCO’ya daha fazla destek vermeye hazır olduğunu, özellikle Afrika ülkelerindeki kültür çalışmalarının ilerletilmesine yardım sağlayacağını belirtti. Xi Jinping, bu konuda şöyle konuştu: (SES-4)

“Çin, UNESCO ile işbirliğine büyük önem veriyor, örgütün çeşitli alanlardaki çalışmalarına büyük destek vermeye hazır. Çin, Afrika ülkeleri dahil tüm gelişmekte olan ülkelere sağlanan Çin Seddi bursunun sayısını 25’ten 75’e çıkaracak. Bunun yanı sıra, UNESCO ile işbirliği yaptığı Afrika Güven Fonu’na ilişkin faaliyetlerini devam ettirecek. “

ÇR

Scroll to top