femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Çin-Arap ülkeleri forumu sona erdi Reviewed by Momizat on . Çin'in başkenti Beijing'de yapılan Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı sona erdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i Çin'in başkenti Beijing'de yapılan Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı sona erdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Çin-Arap ülkeleri forumu sona erdi

Çin-Arap ülkeleri forumu sona erdi

Çin’in başkenti Beijing’de yapılan Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı sona erdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açılış töreninde yaptığı konuşmanın, önümüzdeki 10 yılda Çin-Arap işbirliğinin yönü ve önceliklerini gösterdiğini söyledi.

Wang Yi, Çin’in Arap ülkeleriyle birlikte toplantıda varılan fikir birliğini somut sonuçlara dönüştürerek, her iki tarafın halklarına yarar sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

 

Arap ülkeleri temsilcileri, Arap-Çin dostluğu ve Arap-Çin işbirliği forumunun kurulmasından bu yana geçen 10 yılda kaydedilen başarıları olumlu değer-lendirdi.

 

Temsilciler, Arap-Çin işbirliğinin, Güney-Güney işbirliğine örnek teşkil ettiğini de dile getirdi.

 

Öte yandan, toplantıda ”Beijing Deklarasyonu”, ”2014-2016 Eylem Planı”, ”2014-2024 Gelişme Planı” olmak üzere üç önemli belge onaylandı.

 

Edinilen bilgilere göre, bir sonraki toplantı 2016 yılında Katar’da yapılacak.

————————–

Xi Jinping: Çin-Arap işbirliği derinleşecek

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı, 5 Haziran’da Beijing’de başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, açılışta yaptığı konuşmada, İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması ve Çin ile Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin derinleşmesi konularını vurguladı.

Xi Jinping, uzun bir geçmişe dayanan İpek Yolu’nun barış, işbirliği, dışa açıklık, hoşgörü, karşılıklı fayda ve ortak kazanç gibi anlamlar taşıdığını ve medeniyetler arasındaki ilişkilerin tarihinde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Çin ve Arap ülkeleri halklarının, egemenliklerini korumada birbirlerini desteklediğini ve kültürel temaslar sayesinde karşılıklı faydalandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, gelecek 10 yılın, her iki tarafın gelişmesi için kritik bir süreç olacağına dikkat çekti. Xi, bu süreçte İpek Yolu’nun canlandırılması, kültürel temasların yoğunlaştırılması ve karşılıklı saygı gösterilmesinin yanı sıra, diyalog ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

İpek Yolu çerçevesinde, Çin ve Arap ülkelerinin müşterek menfaatlerinin kurulmasının öneminin altını çizen Xi, iki tarafın, enerji, altyapı tesisleri inşası, ticaret ve yatırımların kolaylaştırılması, nükleer enerji, uzaycılık ve yeni enerji alanlarındaki işbirliğini de yoğunlaştıracağını söyledi

Cumhurbaşkanı Xi, gelecek 10 yılda iki taraf arasındaki ticaret hacminin 600 milyar dolara çıkması için çaba harcanacağını kaydetti.

Xi Jinping, 2014 ve 2015 yıllarının Çin-Arap ülkeleri dostluk yılları olarak belirlendiğini hatırlatarak, iki yıl boyunca bir dizi kültürel etkinlik düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Kuveyt Başbakanı Cebir El-Sabah, Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Sadeddin Mezuar ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, toplantının açılışında yaptıkları konuşmalarda, Çin ve Arap ülkeleri arasındaki geleneksel dostluğu ve son 10 yılda forumda kaydedilen başarıları överek, Çin’le işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirttiler.

ÇR

Scroll to top