femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Çin-ABD Diyalogu başladı.Pekin: Çin-ABD çatışması felaket olur Reviewed by Momizat on . Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD ile ülkesi arasında bir çatışmanın felaketle sonuçlanabileceğini belirterek, iki ülke arasında karşılıklı saygı çağrısında bu Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD ile ülkesi arasında bir çatışmanın felaketle sonuçlanabileceğini belirterek, iki ülke arasında karşılıklı saygı çağrısında bu Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Çin-ABD Diyalogu başladı.Pekin: Çin-ABD çatışması felaket olur

Çin-ABD Diyalogu başladı.Pekin: Çin-ABD çatışması felaket olur

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD ile ülkesi arasında bir çatışmanın felaketle sonuçlanabileceğini belirterek, iki ülke arasında karşılıklı saygı çağrısında bulundu.

Şi’nin açıklamaları Pekin’de gerçekleşen Çin ve ABD arasındaki yıllık işbirliği toplantısı sırasında geldi.

Çin Devlet Başkanı, iki ülke arasındaki çıkarların eskisinden daha çok bağlantılı olduğunu belirterek, iki tarafın da işbirliğinden faydalandığını söyledi.

Şi, “Birbirimizin egemenlik alanı, toprak bütünlüğü ve gelişmesi yönündeki farklı tercihlerine saygılı olmalıyız” dedi.

ABD heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanı John Kerry ise ABD’nin Çin’i frenlemek gibi bir amacı olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Kerry bazı konularda iki ülkenin farklı görüşleri olduğunu anımsatarak, bu durumun ABD’nin genel tutumu olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı.

Kerry, ABD’nin Pekin yönetiminin bölgesel gelişim ve istikrara katkı göstermesini ve küresel konularda sorumlu bir rol oynamasını memnuniyet ile karşıladığını dile getirdi.

ABD Başkanı Barrack Obama da yazılı bir açıklama yaparak, Çin ile ikili ilişkileri belirleyen işbirliğini korumak için kararlı olduklarını ifade etti.

Güney Çin Denizi gerilimi

İki ülke diplomatlarının Çin para birimini, Kuzey Kore ve Güney Çin Denizi’ndeki gerilimi görüşmesi bekleniyor.

Fakat görüşmeler Çin’in Vietnam ve Filipinler gibi komşuları ile Güney Çin Denizi yüzünden anlaşmazlık yaşadığı bir döneme denk geliyor.

ABD’nin bölgeye asker sevk etmesi ve Filipinler ile askeri tatbikat yapması Pekin yönetiminin tepkisini çekmişti.

Japonya’nın Güney Çin Denizi’nde daha etkin bir politika izleme kararı da, Çin’in Tokyo yönetimine karşı eleştirilerini arttırmasına neden olmuştu.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndehak iddia ettiği sularda, komşularının birçoğu da hak iddia ediyor.

ABD ile Çin arasındaki ilişkiler karşılıklı siber saldırılar nedeniyle de gerilmişti.

Mayıs ayında 5 Çin askeri personeli ABD makamlarınca Amerikan işadamlarına yönelik siber saldırı gerçekleştirdiği nedeniyle suçlanmıştı.

Pekin yönetimi bu iddiaları reddederek ABD’nin Çin’e karşı siber saldırı gerçekleştirdiğini belirtiyor.

—————–

Çin-ABD Diyalogu başladı

Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu’nun 6’ıncısı bugün Beijing’de başladı. Diyaloga, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in özel temsilcileri Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Devlet Müşaviri Yang Jiechi ile ABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcileri Dışişleri Bakanı John Kerry ve Maliye Bakanı Jacob Lew ortaklaşa başkanlık etti.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, iki tarafın her yıl bir araya gelip stratejik sorunlar üzerine diyalog yapmalarının, iki ülke arasındaki yeni tip ilişkilerin en iyi yansıması olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açılış törenine bizzat katılıp konuşma yapmasının ikili ilişkilerin önemini gösterdiğini söyledi. Kerry, Çin’le işbirliğini geliştirip ortak çıkarları artırmaya, yapıcı tavırla anlaşmazlıkları çözmeye ve diyalogla karşılıklı güveni artırmaya hazır olduklarını belirtti.

Bugün yapılan Ekonomik Diyalog Toplantısında makro ekonomik politikalar ile yapısal reform, ticaret ve yatırım işbirliğinin derinleştirilmesi, finansal reform ve sınır ötesi denetimde işbirliği gibi konular ele alındı.

Stratejik Diyalog Toplantısında ikili ilişkiler, iki ülkenin Asya-Pasifik politikası, uluslararası sorunlar üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Dört eşbaşkan, iklim değişikliği konulu özel toplantıya da katıldı.

———

Xi Jinping, ABD’yle ilişkileri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-ABD ilişkilerindeki sorunlar konusunda her iki taraf da çözüm için çalıştığı müddetçe kaygıya gerek olmadığını söyledi.

Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu ile Çin-ABD Üst Düzey Kültür İstişaresi’nin açılış töreninde konuşan Xi Jinping, iki ülkenin kurmakta olduğu büyük ülkeler arası ilişki modelinin tarihte benzerinin bulunmadığını ve bu nedenle faydalanılacak hazır tecrübeler olmadığını belirtti.

İkili ilişkilerin geçmişini hatırlatan Xi Jinping, günümüzde iki ekonominin dünya ekonomisinin üçte birini, ticaret hacminin ise küresel ticaretin beşte birini oluşturduğunun altını çizdi.

İki ülkenin çıkarlarının birbiriyle kaynaştığını belirten Xi Jinping, geçmişte ve günümüzdeki gelişmelerin, iki ülke arasındaki uyumun her iki tarafın yararına, zırlaşmanın ise zararına olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Xi Jinping, bu nedenle, iki ülke ve dünyaya yarar getirmek için işbirliğinde ısrar etmek ve işbirliğini güçlendirmek gerektiğini de kaydetti.

Xi Jinping, bu doğrultuda ikili ilişkilerin geleceği için dört maddelik öneride bulundu.

– Karşılıklı güven arttırma ve olumlu gelişmeye yönelme

– Karşılıklı saygı gösterme, mutabakat arama ve görüş ayrılıklarını giderme

– Eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirme

– İki ülke halkları arasındaki dostluğu derinleştirme

Xi Jinping konuşmasının sonunda, ‘damlaya damlaya göl olur’ diyerek, adım adım ilerleyip yeni tip büyük ülkeler arası ilişki modelini geliştirmek suretiyle ikili ilişkileri daha güzel yarınlara taşımayı umduğunu söyledi.

Bbc-ÇR

Scroll to top