femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Büyükelçi Evriviades: Kıbrıs sorununun çözümü Ankara’nın elinde Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs'ın Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Euripides Evriviades, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara'nın elinde olduğunu söyledi. İngiliz diplomatik Güney Kıbrıs'ın Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Euripides Evriviades, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara'nın elinde olduğunu söyledi. İngiliz diplomatik Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Büyükelçi Evriviades: Kıbrıs sorununun çözümü Ankara’nın elinde

Büyükelçi Evriviades: Kıbrıs sorununun çözümü Ankara’nın elinde

Güney Kıbrıs’ın Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Euripides Evriviades, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara’nın elinde olduğunu söyledi.

İngiliz diplomatik “Embassy Dergisi’ne” verdiği mülakatta Yüksek Komiseri Evriviades, adadaki mevcut duruma atıfta bulunarak Türk ordusunun adanın kuzeyinde bulumasını “kabul edilemez ve sürdürülemez” bir durum olarak niteledi ve Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması amacıyla yapılan görüşmelerde “cesaret, azim ve vizyon” gerektiğin söyledi.

Kıbrıslı Diplomat, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün AB prensipleri temelinde ve AB’nin siyasi demokrat ve yasalığı çerçevesinde olmasının önemine işaret etti.

Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin insan hakları için endişeleri olduğunu yorumlaması istenen Yüksek Komiser, 2003 yılında yeşil hattın açılmasından sonra 40 milyon serbest geçişin olduğunu ve her hangi bir olayın yaşanmadığını söyledi. 2008-2011 döneminde Kıbrıs’ın Avrupa Konseyindeki daimi Temsilcisi olarak Kıbrıs hükümetinin insan haklarıyla ilgili tüm izleme mekanizmalarını, ordunun geri çekilmesi şartıyla, kabul etmeye hazır olduğunu önerdiğini anımsattı ve “bugünün Avrupa’sında orduların yeri yok” dedi.

 

Yüksek Komiser, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin AB sürecini desteklediğini “ancak Türkiye AB’ye katılıyor, AB Türkiye’ye katılmıyor “ dedi.

 

Yüksek Komiser, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal gaz araştırmaları konusunda yürüttüğü “gambot diplomasisi” “kavgacı mesajlar” verdiğini iddia etti.

 

Evriviades, Kıbrıs’ın MEB’inde hidrokarbon keşfinin bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında Avrupa Birliğine yol açan “Kömür ve Çelik Toplumu” modeli olabileceği, Kıbrıs’ın bir “oyun değiştirici” olacağını söyledi.

 

Kıbrıs ekonomisiyle ilgili olarak ise Yüksek Komiser, Troyka ile varılan kurtarma programı nedeniyle AB’ın Rusya’ya uygulayacağı yaptırımların Kıbrıs üzerinde menfi etkileri olacağını kabul etti.

Scroll to top