Britanyalı Bakan Duncan: Britanya Kıbrıs’ın egemenlik haklarını tanıyor Reviewed by Momizat on . Britanya`nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Sir Alan Duncan, Britanya hükümetinin Türkiye yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sırasında Türkiye'nin Kıbrıs Cumh Britanya`nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Sir Alan Duncan, Britanya hükümetinin Türkiye yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sırasında Türkiye'nin Kıbrıs Cumh Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Britanyalı Bakan Duncan: Britanya Kıbrıs’ın egemenlik haklarını tanıyor

Britanyalı Bakan Duncan: Britanya Kıbrıs’ın egemenlik haklarını tanıyor

Britanya`nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Sir Alan Duncan, Britanya hükümetinin Türkiye yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sırasında Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki eylemleri konusuna da atıfta bulunduğunu söyledi.

Bakan, ülkesinin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını tanıdığını ve sondaj çalışmalarının devamını desteklediğini vurguladı.

Sir Alan, Britanya’da ikamet eden Kıbrıslılar Federasyonu Başkanı Hristos Karaolis’in Britanya Dışişleri Bakanı’na gönderdiği mektup ve İşçi Partisi’nden parlamenterler Kathreen West’in soruları üzerine yukarıdaki yanıtı verdi.

Karaolis, 22 Şubat tarihinde Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a bir mektup göndererek Britanya hükümetinin Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki faaliyetleri ile Kıbrıs’ın MEB’inde yapılan sondaj çalışmalarını engellemesini kınaması çağrısında bulunmuştu.

Sir Alan, Britanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ile yaptığı görüşmeler sırasında Kıbrıs’ın MEB’indeki gelişmeler konusunun da gündemde olduğunu ifade ederek ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi doğal kaynaklarını kullanma hakkını desteklediğini söyledi.

Bakan, ülkesinin ayıca Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının tüm Kıbrıslıların çıkarları için kullanılmasını arzu ettiğini belirtti.

Bayan parlamenter tarafından sorulan bir soruya Bakan, Britanya hükümetinin Türkiye’nin NAVTEX yayımlanmasının ardından İtalyan ENİ şirketinin çalışmalarının etkilendiği konusunda bilgisi olduğunu belirtti.

Scroll to top