Britanya Dışişleri Bakanlığı AGİT’in Türkiye’deki referandum yöntemiyle ilgili endişesini not etti Reviewed by Momizat on . Britanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye`de geçen haftaki referandum yöntemiyle ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı`nın (AGİT) endişesini not etti ve Ank Britanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye`de geçen haftaki referandum yöntemiyle ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı`nın (AGİT) endişesini not etti ve Ank Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Britanya Dışişleri Bakanlığı AGİT’in Türkiye’deki referandum yöntemiyle ilgili endişesini not etti

Britanya Dışişleri Bakanlığı AGİT’in Türkiye’deki referandum yöntemiyle ilgili endişesini not etti

Britanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye`de geçen haftaki referandum yöntemiyle ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı`nın (AGİT) endişesini not etti ve Ankara hükümetinden, onaylanan anayasal değişikliklerin uygulanmasında temel haklara ve hukukun üstünlüğüyle ilgili uluslararası taahhütlerine saygı göstermesini istedi.

Kıbrıs Haber Ajansı`nın bir sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı`nın bir Sözcüsü, “Türkiye yakın bir müttefikimizdir, Birleşik Krallığın dostudur. Birçok ortak görüşümüz vardır. Gelecekte yakın işbirliğimizin devam etmesini umuyoruz” dedi.

Sözcü şöyle devam etti:

“Referandum Türkiye için önemliydi. Milyonlarca Türk görüşlerini belirtmek için referanduma katıldı ve Türkiye`nin yönetim sisteminde önemli değişikliklerin yolunu açtı. Şimdi önemli olan Türkiye`nin bu anayasal değişiklikleri, uluslararası taahhütleri çizgisinde, demokrasiyi ayakta tutarak, hukukun üstünlüğüne saygı göstererek ve temel özgürlükleri koruyarak yasalaştırmaktır.”

“AGİT`in bu yöntemle ilgili endişelerini not ettik. Türk hükümetini bunları ciddi biçimde tavsiyeleri dikkate almasında, anayasal değişiklikleri uygularken ilgili uluslararası taahhütleri uygulamasında teşvik ediyoruz.”

Scroll to top