femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Brexit: İngiltere ve AB, ‘siyasi bildiride anlaştı’ (infografik) Reviewed by Momizat on . May'den Brexit açıklaması: AB ile İngiltere için doğru anlaşmayı yaptık İngiltere ve Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası ilişkilerinin geleceğine yönelik siyasi May'den Brexit açıklaması: AB ile İngiltere için doğru anlaşmayı yaptık İngiltere ve Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası ilişkilerinin geleceğine yönelik siyasi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Brexit: İngiltere ve AB, ‘siyasi bildiride anlaştı’ (infografik)

Brexit: İngiltere ve AB, ‘siyasi bildiride anlaştı’ (infografik)

May’den Brexit açıklaması: AB ile İngiltere için doğru anlaşmayı yaptık

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası ilişkilerinin geleceğine yönelik siyasi bildiri metninin taslağı üzerinde uzlaştı. Böylece, İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasına yönelik anlaşmaya hafta sonu son şeklinin verilmesinin de önü açılmış oldu.
Brüksel dönüşü Londra’da gazetecilere kısa bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, üzerinde uzlaşılan son metni ülkesi için “doğru anlaşma” olarak nitelendirdi.
Tüm kabine üyelerini daha önce telekonferansla bilgilendirdiği açıklanan May bugün Avam Kamarası’nda da bir konuşma yapacak.
‘Eşit şartlarda geniş çağlı bir ekonomik ortaklık’
AB Konseyi’nden yapılan açıklamada da; ticaret, güvenlik ve diğer alanlarda ilişkilerin nasıl olacağına dair siyasi bildiri üzerinde “ilke anlaşmasına” varıldığı belirtildi.
Taslak anlaşma AB üyelerinin Brüksel’deki daimi temsilcilerine sunuldu.
Yasal bağlayıcılığı olmayan metinde, tarafların gelecekte eşit şartlarda geniş çaplı bir ekonomik ortaklık kurmalarından söz ediliyor.
Ayrıca İngiltere’nin Brexit sonrası bağımsız bir ticaret politikasına sahip olacağı kaydediliyor.
Londra ve Brüksel, 29 Mart 2019’da İngiltere’nin AB’den ayrılma koşullarına yönelik taslak metin üzerinde halihazırda anlaşma sağlamıştı.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da attığı Twitter mesajında, “AB ile İngiltere arasındaki İlişkilerin Geleceğine Yönelik Siyasi Beyanname’nin taslağını AB’nin 27 üyesine az önce yolladım. Komisyon Başkanı, bana müzakereci düzeyinde üzerinde anlaşma sağlandığı ve siyasi düzeyde de ilkesel olarak üzerinde uzlaşıldığını ve liderlerin onayına bağlı olduğunu bildirdi” dedi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46302879?ocid=socialflow_twitter

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46300709

Scroll to top