femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
BM’nin Kıbrıs raporunda Kıbrıslı Türkler’e yönelik izolasyon ve insan hakları ihlallerini ele almadığı bildirildi Reviewed by Momizat on . Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Kıbrıs'taki insan hakları durumuna ilişkin yıllık raporunun Kıbrıslı Türkler’e yönelik iz Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Kıbrıs'taki insan hakları durumuna ilişkin yıllık raporunun Kıbrıslı Türkler’e yönelik iz Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » BM’nin Kıbrıs raporunda Kıbrıslı Türkler’e yönelik izolasyon ve insan hakları ihlallerini ele almadığı bildirildi

BM’nin Kıbrıs raporunda Kıbrıslı Türkler’e yönelik izolasyon ve insan hakları ihlallerini ele almadığı bildirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Kıbrıs’taki insan hakları durumuna ilişkin yıllık raporunun Kıbrıslı Türkler’e yönelik izolasyon ve insan hakları ihlallerini ele almadığını bildirdi.

Raporun BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunulduğu oturumda söz alan Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilciliği Müsteşarı Ayda Soylu, Kıbrıs’taki müzakere sürecinin yeniden başlamasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Müzakerelerin, siyasi eşitliğe dayanan iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonu içeren kapsamlı bir çözüm için de gerçek bir fırsat olduğuna işaret eden Soylu, Türkiye’nin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği raporuna ilişkin görüşlerini aktardı.

Soylu, “Kıbrıs’taki insan hakları durumuna ilişkin sunulan rapor Kıbrıslı Türkler’e yönelik izolasyon ve insan hakları ihlallerini ele almamaktadır. Kıbrıslı Türkler yarım yüzyıla yakın bir süredir, yaşamın bütün aşamalarında temel haklarından yoksundur” dedi.

Müsteşar Soylu raporda, Kıbrıslı Türkler’e yönelik artan ayrımcılık ve şiddet olayları, Müslüman-Türk eserlerine yönelik düşmanca eylemler, Türk dili eğitimi veren okulların eksikliği ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde ibadet için camilerin bulunmamasına yer verilmediğine dikkati çekti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türkler’in güneye geçişlerinde ayrımcı politika izlediğine işaret eden Soylu, bunun seyahat özgürlüğünün kısıtlanması anlamına geldiğini kaydetti.

Scroll to top