femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
BMGK üyeleri taraflara yapıcı bir şekilde Kıbrıs sürecine katılmaları çağrısında bulundu Reviewed by Momizat on . Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) , Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm taraflara, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması sürecine BM Genel Sekreteri'nin raporund Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) , Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm taraflara, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması sürecine BM Genel Sekreteri'nin raporund Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » BMGK üyeleri taraflara yapıcı bir şekilde Kıbrıs sürecine katılmaları çağrısında bulundu

BMGK üyeleri taraflara yapıcı bir şekilde Kıbrıs sürecine katılmaları çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) , Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm taraflara, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması sürecine BM Genel Sekreteri’nin raporundaki önerileri çerçevesinde yapıcı, açık ve yaratıcı bir şekilde katılmaları ve gereksiz gecikmeler olmadan prosedür için iyi hazırlamaları konusunda çağrı yaptı.

BM Siyasi İşler Genel Sekreter yardımcısı Rosemary DiCarlo, salı günü BMGK üyelerini, Genel Sekreterin, 14 Ekim’de sunduğu, Jane Holl Lute’nin temasları dâhil iyi hizmetler misyonuyla ilgili olarak bilgilendirdi.

Toplantının tamamlanmasından sonra, Güvenlik Konseyi dönem Başkanı Bolivyalı Sacha Sergio Llorentty Solíz, açıklamada bulunarak, BM Genel Sekreteri’ni 15 Ekim tarihinde sunduğu rapor için teşekkür etti ve Kıbrıs sorununda olası müzakerelerin başlaması amacıyla Bayan Jane Holl Lute’nin taraflarla istişarelerine devam etmesi kararını memnuniyetle karşıladı.

Solíz, BMGK üyeleri, “Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu olan iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde kapsamlı ve daimi bir çözüm bulunmasının önemine işaret ederek böylesi bir çözümün tüm ada için yararlı olacağı görüşünü ifade ettiler”dedi.

Güvenlik Konseyi dönem Başkanı Sacha Sergio Llorentty Solíz, BMGK üyeleri “tarafların kabul edilen ve daimi bir çözüm bulunması konusundaki taahhüdü için duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve 26 Ekim tarihinde Lefkoşa’da yapılan iki lider arasındaki görüşmenin ve özellikle 12 Kasım tarihinde geçiş noktalarının açılması ile ilgili kararı cesaret verici olarak nitelendiler. Üyeler, söz konusu olumlu adımı desteklemeleri amacıyla daha fazla Güven Artırıcı Önlemler almaları çağrısında bulundular ve sivil toplumun özellikle kadınlar ve gençlerin katılımının önemine işaret ettiler”, dedi.

BMKG üyeleri ayrıca, Kıbrıslılara ait olan prosedüre desteklerini teyit ederek, Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs sorunundaki kararlarını hatırlayarak, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için taraflara yardımcı olma önemli rolüne işaret ettiler.

Solíz, BMKG üyelerinin Bayan Lute’nin taraflarla yapacağı istişarelerin sonuçları hakkında bilgilenmeyi beklediklerini söyledi.
Kha

Scroll to top