Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Lillie: Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs daha da büyük şeyler başarabilir Reviewed by Momizat on . Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Stephen Lillie, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ın ülke olarak kendilerinin ikili ilişkileri gibi daha da büyük şeyler ba Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Stephen Lillie, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ın ülke olarak kendilerinin ikili ilişkileri gibi daha da büyük şeyler ba Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Lillie: Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs daha da büyük şeyler başarabilir

Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Lillie: Yeniden birleşmiş bir Kıbrıs daha da büyük şeyler başarabilir

Birleşik Krallığın Kıbrıs Yüksek Komiseri Stephen Lillie, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın ülke olarak kendilerinin ikili ilişkileri gibi daha da büyük şeyler başarabileceğini, ülkesinin Kıbrıs müzakere sürecini desteklediğini, bunun garantör güç ve Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak ama daha da önemlisi Kıbrıs halkının dostu olarak görevleri olduğunu belirtti.

Anastasiades’e güven mektubunu sunarken konuşan Lillie, “Britanya hükümeti ve ben Yüksek Komiser olarak Kıbrıs sorununa adil, demokratik ve kalıcı bir çözümü desteklemeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Anastasiades de konunşmasında Kıbrıs sorununa değindi; “Genel Sekreterin müzakere sürecinin başlaması umutlarını araştırmak için bir temsilci atama niyetini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi; Türkiye ve Mustafa Akıncı’ya, BM Genel Sekreteri’nin Temmuz 2017’de sunduğu çerçeveyi kabul edip etmediklerine açıklık getirmeleri, etkilemek amacıyla açıklamalar veya yanlış yorumlara yol açacak konuşmalardan sakınılması, BM Genel Sekreteri için de diyaloğun başlamasına yol açacak gerekli koşullar için net bir görüntü elde etmesi çağrısı yapıldığını hatırlattı.

Yüksek Komiser, “Avrupa Birliği’nden ayrıldığımız için Britanya Yüksek Komiserliği Britanya ve Kıbrıs arasında daha geniş ve daha da derin ilişkiler kurmak için çalışacak. Bu ilişkiler, liberal serbest ticaret demokrasileri ve hukukun üstünlüğü, Uluslar Topluluğu ortak üyeliği, ortak kurumsal bağlantılar ve ortak hukuk sistemi gibi ortak değerler temelinde olacaktır” dedi.

Birleşik Krallık-Kıbrıs ilişkileriyle ilgili olarak da Lillie, kişisel bağlantılardan ayrı olarak kültürel, ekonomik ve kurumsal bağların zenginliğinin keyfini çıkardıklarını, tüm bunların ticaret, finansman ve yatırım, turizm, eğitim ve bilim, hukuki uygulamalar, kamu sektörü ve ekonomik reform, dış politika ve savunma politikası gibi alanlarında ilişkileri daha da artırmak için sağlam bir temel sağladığına dikkat çekti.

Nicos Anastasiades de güven mektubunu alırken yaptığı konuşmada, kısa süre önce Başbakan Theresa May’e de iletildiği gibi en açık ifadeyle, Genel Sekreterin belirlediği parametreler içerisinde, uygulanabilir ve kapsamlı bir anlaşma için tamamen uluslararası hukuk ve AB hukuku çizgisinde, Kıbrıs’ı modern, gerçekten bağımsız ve egemen bir ülke olarak hiçbir üçüncü ülkeye bağımlı olmadan tüm vatandaşlarına barış ve refah içinde birlikte yaşamayı sağlayıp yeniden birleştirecek bir çözümü görüşmeyi güçlü biçimde taahhüt etmeyi sürdürdüklerini vurguladı.

Anastasiades, kendilerinin, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları, AB hukuku, değer ve ilkeleriyle, iki toplum liderleri arasında imzalanan Üst Düzey Anlaşmalar, 11 Şubat 2014 Ortak Deklarasyonu çizgisinde, Kıbrıs sorunu üzerinde bir anlaşma için sürekli adil, uygulanabilir ve kapsamlı bir çözüm çabalarına Birleşik Krallık Hükümetinin güçlü desteğine minnettar olduklarını ifade etti.

Nicos Anastasiades, Türkiye’nin tutumu, Temmuz 2017’de Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlığından ve söz konusu Konferans sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin sunduğu çerçeveye uzlaşmaz karşıtlığı, uzun zamandan beri koruduğu, çağdışı kalmış garantiler sistemi ve Türk askerlerinin kalıcı varlığıyla Kıbrıs’a tek yanlı müdahale hakkında ısrarı sonucu müzakere sürecinin çıkmaza girdiğini belirtti.

Anastasiades şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Türkiye’nin en son kıyı bölgelerimizdeki faaliyetleri,  egemenlik haklarımız içerisindeki doğal kaynaklarımızın araştırılması ve kullanılmasına yönelik aleni ihlaller müzakerelerin başlaması için gerekli koşulları yaratmamaktadır.”

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve uluslararası topluma söylediğim ve açıklık getirdiğim şey, Türkiye’nin  faaliyetleri, Kıbrıs Türk toplumunun ortaya koyduğu kabul edilmez görüş ve talepleri sona ererse, Kıbrıs sorununun iç yönleriyle ilgili yeni bir diyaloğa hemen başlamaya, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Avrupa Birliği ile aktif bir görev başlatmak için gerekli hazırlıkların yapılmasının sağlanacağı Kıbrıs’la ilgili yeni bir Konferansa katılmaya hazır olduğumdur.”

“Son beş yıldan bu yana ilişkilerimiz gerçekten yeni bir aşamaya girmiştir. Şimdi Birleşik Krallığın modern tarihinde, Avrupa Birliği’yle gelecekteki ilişkisinin şekil alacağı önemli bir döneme girmekteyiz. Dinamik ve sürekli büyüyen ikili ilişkilerimizde Britanya hükümetiyle yakınen çalışmaya devam edeceğimiz yönünde samimi taahhüdümüzü tekrar ederiz.”

“Avrupa Birliği içerisinde böyle yakın ve değerli bir ortağımızı kaybettiğimiz için derin bir üzüntü duymaktayız. Ama Britanya halkının isteklerine tam saygımız vardır.”

“Brexit müzakereleri kapsamında Kıbrıs ve Birleşik Krallık arasında Britanya üsleriyle ilgili devam etmekte olan görüşmeleri zamanında bitirmeyi istiyoruz. Üsleri AB gümrük toprağı olarak korumamıza üslerde kalan ve/veya çalışan AB vatandaşlarının hak ve çıkarını korumamıza destek vermenize minnettarız.”

Kıbrıs’ın ekonomik durumundan da söz eden Anastasiades, hükümetin ekonomik politikasında öncelikli amacının ekonomik iyileşmenin sürdürülebilirliğini ve sürdürülebilir büyümeyi görmek olduğunu ifade etti.

Mali disiplinin reel ekonomik büyümeyle uyuşmasının, ekonomik politikanın bir niteliği olduğuna işaret eden Anastasiades, “Tabii ki şu ana kadar başardığımız tüm sağlam ekonomik reformları daha da ileriye götürmeye devam edeceğiz” dedi.

Nicos Anastasiades, enerjik bir iş yanlısı ortam kurduklarını, aynı sağduyulu ve ileriyi gören ekonomik yolu takip ederek Kıbrıs’ın Avrupa Birliği içerisinde en hızlı büyüyen ekonomilerden biri haline gelebileceğinden emin olduklarını kaydetti.

Kha

Scroll to top