Bir Venizelos Daha Olsaydı… Reviewed by Momizat on . Eşref Çetinel Geçen Pazar Hürriyet gazetesinin “seyahat” ekinde, gezip gördüğü yerlerin “hastasıyım” diyerek ruhunu yansıtan Ayhan Sicimoğlu’nun “Atina” izlenim Eşref Çetinel Geçen Pazar Hürriyet gazetesinin “seyahat” ekinde, gezip gördüğü yerlerin “hastasıyım” diyerek ruhunu yansıtan Ayhan Sicimoğlu’nun “Atina” izlenim Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Bir Venizelos Daha Olsaydı…

Bir Venizelos Daha Olsaydı…

Eşref Çetinel
Geçen Pazar Hürriyet gazetesinin “seyahat” ekinde, gezip gördüğü yerlerin “hastasıyım” diyerek ruhunu yansıtan Ayhan Sicimoğlu’nun “Atina” izlenimlerini okurken, “eğer ‘köşeme’ aktarmazsam haksızlık ve eksiklik olacaktır” dediğim yazısındaki şu paragrafa dikkatinizi çekmek isterim. Sicimoğlu “Atina’dan” söz ederken şöyle bir giriş yapar:
“YUNANİSTAN’ın eski Başbakanı İngilizlerin kışkırtmasıyla 1920 yılında Türkiye ile sonunda fena halde kaybedeceği bir savaşa girmişti. Bükemediği bileğe saygı duymuş ve Atatürk’ün yurtta sulh, cihanda sulh ilkesi doğrultusunda 29 Ekim 1929 da Türkiye’deki Cumhuriyet bayramı kutlamalarına bile katılmıştı. Atatürk’e Nobel Barış Ödülü verilmesini teklif ettiği bir mektubu ise şöyle bitiyordu: (Venizelos’tan söz ediyor)
“SAMİMİ barış arzusuyla dolu olduklarında en derin farklılıklara sahip halkların bile tekrar yakınlaşabileceklerini gösteren bu yeniden birbirimize yakınlaşma faaliyeti hem iki ülke için hem de Yakındoğu’daki barışı sürdürmek için faydalı oldu. Barışı Tesis etmek için yapılan bu paha biçilmez katkıyı gerçekleştiren kişi elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal paşadır. Bu yüzden 1930 Yunanistan hükümetinin lideri olarak Yunan-Türk Anlaşmasının imzalanmasının Yakındoğu’nun barışa doğru yürüyüşünde yeni bir dönemi başlattığı bu zamanda Mustafa Kemal Paşanın, Nobel Barış Ödülüne sahip olmasının ayırt ediciliği itibarıyla ödüllendirilmesini teklif etmekten onur duyarım.” İmza: “Saygılarımla Eleftherios Kyriakou Venizelos.”
DÜŞÜNÜN ki Atatürk’e “Nobel barış ödülü verilmesini” teklif eden Venizelos, İstiklâl savaşından yenik ayrılırken askeri İzmir’de denize dökülmüş Yunanistan’ın başbakanıdır.
Kİ o talihsiz savaştan sonra “ya iki ülke arasında düşmanlıktan kaynaklı kin ve nefrete dayalı sürtüşmeler devam edecekti ya da geçmişteki hataları tekrar etmeden iki komşu olarak her iki ulus için de çok gerekli olan “dostluğa” ve “işbirliğine” dayalı bir yeni anlaşma ve dayanışma gerçekleşecekti..
Venizelos ve Atatürk savaşın hemen sonrasında o “barışçı dostlukla işbirliğini” seçtilerdi. Yazık ki “Türk düşmanlığı ile megali idea kapsamındaki İyonya hayalleriyle uçan sonrası Yunan liderleri, “düşmanlıkla husumeti” yeğledilerdi ama!
OYSA Atatürk’e Nobel Barış Ödülü verilmesini teklif edecek kadar Yunanistan’da bir Venizelos daha yetişseydi, şimdi Kıbrıs sorunu da olmayacaktı, Türk-Yunan sürtüşmeleriyle kavgaları da!
Kıbrıs siyasi sorununu çözmek bu nedenden dolayı da çok zordur.

Haber Kıbrıs

Scroll to top