Berlin’de Merkel Macron Zirvesi…Almanya ve Fransa, AB için yeni bir yol haritasında anlaştı Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği'nin iki itici gücü Almanya ve Fransa, AB entegrasyonunu derinleştirmek için bir yol haritası çizme kararı aldı ve bu reformları gerçekleştirmek i Avrupa Birliği'nin iki itici gücü Almanya ve Fransa, AB entegrasyonunu derinleştirmek için bir yol haritası çizme kararı aldı ve bu reformları gerçekleştirmek i Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Berlin’de Merkel Macron Zirvesi…Almanya ve Fransa, AB için yeni bir yol haritasında anlaştı

Berlin’de Merkel Macron Zirvesi…Almanya ve Fransa, AB için yeni bir yol haritasında anlaştı

Avrupa Birliği’nin iki itici gücü Almanya ve Fransa, AB entegrasyonunu derinleştirmek için bir yol haritası çizme kararı aldı ve bu reformları gerçekleştirmek için AB anlaşmalarını değiştirebilmenin önünü açtı.
Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yemin töreninin ertesi gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin’de bir araya geldi.

Merkel ve Macron, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İngiltere’nin çıkış kararıyla sarsılan Avrupa’ya yeni bir ivme verme kazandırmak için gerekirse AB anlaşmalarını değiştirme sözü verdi.
“Avrupa Birliği’nin orta vadeli perspektifi için yol haritası çizme kararı aldık” diyen Merkel şöyle konuştu:
“İngiltere’nin AB’den ayrılıyor olmasına odaklanamayacağımız konusunda hemfikiriz. Herşeyden önce, Avrupa Birliği’ni nasıl derinleştirebilir ve krizlerden etkilenmez hale getirebiliriz, özellikle de Euro bölgesini, bunu düşünmeliyiz.”

Macron’un Euro bölgesine kendi finans ve bütçe bakanını tayin etme fikri Berlin’de şüpheyle karşılanmıştı.
Finans Bakanı Wolfgang Schaeuble, AB anlaşmalarında değişiklik gerektireceği nedeniyle bu fikrin gerçekçi olmadığını söylemişti.

Ancak her iki lider de anlaşmalarda değişikliğe gidilebileceğinin sinyalini verdi.

Merkel anlaşmaların değiştirilmesi için “Eğer neden, ne için, meselenin ne olduğunu söyleyebilirsek Almanya hazır olur” derken, Macron “Geçmişte anlaşmaların değiştirilmesi Fransa’da bir tabuydu. Artık olmayacak” dedi.

Macron ayrıca aşırı sağcı Marine Le Pen’i cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yendikten sonra popülizmle mücadele edebilmek için Avrupa’nın “tarihi bir yeniden yapılanma sürecine girmesi” çağrısı yaptı.
AB’nin iki gücü Almanya ve Fransa, ikili ilişkilerine “yeni bir ivme” kazandırmak istediklerini de kaydetti.

—-

Berlin’de Merkel Macron Zirvesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron selefi François Hollande’dan görevi teslim aldıktan bir sün sonra ilk yurtdışı ziyaretini Berlin’e yaptı. Başbakan Angela Merkel’le bir araya gelen Macron, iki ülke arasında ve Avrupa Birliği’nin yeniden yapılandırılmasında daha sıkı işbirliği önerdi.

AB’nin geleceği için Almanya-Fransa ekseninde dayanışmanın önemine vurgu yapan yeni Cumhurbaşkanı, AB’nin geleceğinin Almanya ile Fransa arasındaki ortak çalışmalara bağlı olduğunu dile getirdi. Avrupa ve Euro bölgesinin yeniden ivme kazanması için çalışacağını ifade eden Macron, “bürokratik engelleri kaldıran ve vatandaşları için uğraşan yeni bir birlik ruhu arzuluyorum” şeklinde konuştu. Bu yolda AB’nin yazılı anlaşmalarının yenilenmesi gerekeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Macron, birliğin kural ve kriterlerinin değişmez bir tabu olarak ele alınmamasının zamanın geldiğini öne sürdü. Macron ülkesinde ilk ekonomik hedefinin, gençler arasındaki işsizlik oranını azaltmak olduğunu da açıkladı.

Merkel: AB’nin yeniden yapılandırılması fikrine sıcak bakıyorum

Macron’un seçimlerde AB’den yana bir kampanya yürüttüğünü vurgulayan Merkel ise, “Biz sadece Fransa’ya yardım etmek için değil, Fransa ve Hollanda seçimlerinin ispatladığı gibi Avrupa Birliği’nin çok kritik bir noktasında olduğumuz bilinciyle hareket edeceğiz” dedi. Birliğin geleceği konusunda bir ortak yol haritası hazırlama kararı aldıklarını açıklayan Merkel, vergi ve savunma politikaları konularında birlik üyesi ülkelerin uyumunu hedeflediklerini aktardı. Macron’un önerdiği birliğin yeniden yapılandırılması önerisine sıcak baktığını belirten Alman başbakanı, bu konudaki önerilerin somut hale getirilmesinin gerektiğini ifade etti.

Schaeuble Macron’ın önerilerine karşı

Macron, geçen günlerde yaptığı açıklamalarda Euro bölgesi için ortak bir Maliye Bakanlığı ve ortak bütçe önerisiyle AB’nin güneyindeki daha fakir ülkelerin borçlarının ortaklaşa üstlenilmesini gündeme getirmişti. Ancak Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin bu önerilere sıcak bakmadığı, Merkel’in de özellikle borçlar ve mali yardım konusunda temkinli olduğu biliniyor. Macron’un dillendirdiği, yapısal ve mali açıdan zayıf olan Güney Avrupa ülkelerinin Eurobond olarak adlandırılan Euro tahvilleri ile geliştirilmesi de Schäuble’nin karşı çıktığı konulardan biri. Schäuble, Euro bölgesindeki tüm ülkelerin sıkı tasarruf politikaları ile kendilerini toparlamaları gerektiğini belirtiyor. Dünyanın altıncı büyük ihracatçısı olmasına rağmen Fransa’nın dış ticaret açığı ülkenin en büyük mali sorunlarından biri. 2016 yılında 501 milyar euro değerinde ürün ve hizmet ithal eden Fransa’nın ihracatı 453 milyar euro civarında kaldı ve dış ticaret açığı 48 milyar euro oldu. Almanya ise 955 milyar euro değerindeithal yaptı, 1,2 trilyon euro ile rekor ihracat rakamları kayda geçti. Macron seçim konuşmalarında, Almanya’nın bütçe ve ihracat fazlasını birlikte ihtiyacı olan ülkelere yönlendirmesini önermişti.

Buluşmada Merkel’in Macron’a somut sözler vermemeye özen gösterdiği dikkat çekerken, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ekonomik olarak en güçlü AB ülkesi olan Almanya’nın Fransa’yı bundan böyle daha fazla desteklemesi gerektiğinin altını çizdi. “Ekonomik büyüme ve istihdam alanında Fransa’ya karşı sürdürdüğümüz tavrı değiştirmemiz şart” diyen Gabriel, “Fransa artık bizim için daha güçlü bir ortak haline gelecek” şeklinde görüş belirtti. Merkel’in tutumunu Almanya’daki genel seçimle ilişkilendiren gözlemciler, Paris ile Berlin arasındaki işbirliğinin 11-18 Haziran’da iki turlu gerçekleşecek Fransa genel seçimleri ve 24 Eylül’de Almanya’da yapılacak Federal Parlamento seçimlerinin ardından daha somut hale geleceğinden yola çıkıyor.

———–

Merkel ile Macron orta vadeli yol haritasında anlaştı

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB entegrasyonunu derinleştirmeye yönelik orta vadeli bir yol haritası geliştirme konusunda anlaştı.

Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi.

Ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel ve Macron, Avrupa Birliği entegrasyonunu derinleştirmek için orta vadeli bir yol haritası geliştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

Almanya açısından AB anlaşmalarının değiştirilmesinin mümkün olduğunu belirten Merkel, “Bunu yapmaya hazırım. Ama önce hangi konuda reform yapacağımıza dair çalışacağız” diye konuştu. Merkel, “Almanya uzun vadede sadece Avrupa iyi durumda olursa, iyi durumda olur. Avrupa da sadece güçlü bir Fransa olursa, iyi durumda olur” ifadesini kullandı.

Macron “tabuyu” yıkacak

Basın toplantısında konuşan Fransa Cumhrubaşkanı Macron ise, “Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi konusunda ortak bir yol haritası üzerinde beraber çalışabileceğimiz için mutluyum” ifadesini kullandı. Macron, “Geçmişte, anlaşma değişikliği konusu, bir Fransız tabusuydu. Ama artık öyle olmayacak” diye ekledi.

Macron ayrıca, Avrupa’nın popülizmle mücadele için “tarihi bir yeniden yapılanmaya” gitmesi gerektiğini söyledi.

Macron’un kafasındaki reformlar

Fransa’nın eski Ekonomi Bakanı Macron, AB içerisinde refomlar yapılmasını talep ediyor. Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı, görevi devralırken yaptığı konuşmada “Daha verimli, demokratik ve politik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” demişti. Macron, 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nin yeni bir bütçe ve kendi ekonomi bakanına sahip olması gerektiğini savunuyor.

Ancak Macron’un önerdiği kapsamlı değişikliklerin Almanya’da Eylül’de gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde yapılması beklenmiyor.

Macron; Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ın ardından Merkel’in 2005 yılında başlayan görev süresi boyunca Fransa’da iktidara gelen dördüncü Cumhurbaşkanı oldu.

Bbc-Voa-Dw-Afp-Reuters

Scroll to top