Başbakan Yıldırım:”AB gideceği yöne karar vermeli.Türkiye, her türlü terör tehdidin Avrupa’ya yayılmamasında önemli rol oynuyor” Reviewed by Momizat on . Başbakan Yıldırım, Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan GPS programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olma isteğin Başbakan Yıldırım, Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan GPS programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olma isteğin Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Başbakan Yıldırım:”AB gideceği yöne karar vermeli.Türkiye, her türlü terör tehdidin Avrupa’ya yayılmamasında önemli rol oynuyor”

Başbakan Yıldırım:”AB gideceği yöne karar vermeli.Türkiye, her türlü terör tehdidin Avrupa’ya yayılmamasında önemli rol oynuyor”

Başbakan Yıldırım, Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan GPS programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olma isteğini kararlı şekilde yineleyen Başbakan Yıldırım, “Evet, tabii ki Türkiye AB’nin üyesi olmak istiyor ancak AB gideceği yöne karar vermeli. Bölgelerini tanımlamalılar, bu bölgeyi genişletecekler mi ya da Hristiyan kulubü olarak mı kalacaklar.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, Türkiye’nin Batı’nın parçası olmak konusunda net olduğunu, zaten coğrafi ve bir anlamda kültürel olarak da Avrupalı olduğunu kaydetti.

Avrupa ve Asya kıtaları arasında bulunan Türkiye’nin yüzyıllardır iki kültürü, medeniyeti kaynaştırdığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı Devleti’nden bu yana biz Avrupa’dayız, Ortadoğu ve Orta Asya’daydık, Karadeniz’in kuzeyindeydik. Bu nedenle kültürleri, dinleri kaynaştırdık, Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam yan yana 600 yıldan uzun bir süre birlikte yaşadılar. Bu toplumların dinini, dilini değiştirme gibi bir girişimimiz olmadı, yüzyıllar boyunca istedikleri gibi yaşamalarına izin verdik. Bizim inancımızda sömürgeciliğe izin verilmez. Bu nedenle bir Avrupa ülkesiyiz, 60 yıldır ortak üyeyiz, halen AB’nin bir üyesi olmayı ümit ediyoruz.”

‘Türkiye, her türlü terör tehdidin Avrupa’ya yayılmamasında önemli rol oynuyor’
Yıldırım, Suriye’de milyonlarca kişinin yerinden edildiğinin, bir milyondan fazla masumun gereksiz yere öldürüldüğünün altını çizerek, şöyle devam etti:

“Yerinden edilmiş 3,5 milyondan fazla Suriyeli hayatlarını kurtarmak için Türkiye’ye sığındı. 6 yıldan uzun süredir, onlara ev sahipliği yapıyoruz, eğitim ve barınma imkanı sağlıyoruz. Bu bizim için büyük bir sorun. İhtiyacı olanlara, tehdit altında olanlara sizi kabul etmiyoruz diyemeyiz, onlara her zaman kapımız ve kollarımız memnuniyetle açık. Eğer bölgede yeni bir tehdit, yeni bir savaş ortaya çıkarsa bunu bedelini kim ödeyecek? Endişemiz bu. Aksine Türkiye bölgede güçlü ve istikrarlı bir ülke, Asya ile Avrupa arasında medeniyetler, Hristiyan ve Müslüman toplumlar arasında köprü vazifesi gören bir ülke. Türkiye, her türlü terör tehdidinin Avrupa’ya, deniz aşırı ülkelere yayılmamasında önemli bir rol oynuyor. Bu takdir edilmeli.”

Ajanslar

Scroll to top