Bapiskopos Hrisostomos, Kıbrıslı Türklere verilecek toprak oranının yüzde 18 ile 23 arasında olmasıni istedi Reviewed by Momizat on . Rum Başpiskoposu Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs konusunda tavizden uzak bir politika izlemesi çağrısın Rum Başpiskoposu Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs konusunda tavizden uzak bir politika izlemesi çağrısın Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Bapiskopos Hrisostomos, Kıbrıslı Türklere verilecek toprak oranının yüzde 18 ile 23 arasında olmasıni istedi

Bapiskopos Hrisostomos, Kıbrıslı Türklere verilecek toprak oranının yüzde 18 ile 23 arasında olmasıni istedi

Rum Başpiskoposu Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs konusunda tavizden uzak bir politika izlemesi çağrısında bulundu. Hrisostomos, Kıbrıslı Türklere bırakılacak toprak oranının ise yüzde 23’ten fazla olmamasını istedi. Hrisostomos, Kathimerini gazetesinde yer alan söyleşisinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i kastederek “şimdiki başkanın düşüncelerini bildiğini, seçilecek başkana da mesajının, Kıbrıs sorununda, halkın kabul etmeyeceği tavizler vermemesi olduğunu” söyledi.

Türkiye’nin “toprakta yüzde 28 ister gibi görünmesine karşın, Karpaz ve Koruçam’daki bazı bölgelerle birlikte aslında yüzde 32 oranını istediğini, bunun kabul edilemez olduğunu” öne süren Hrisostomos, yeni başkanın Türkiye’ye “yüzde 18’den yüzde 23’e kadar alabilirsiniz, bu size fazlasıyla yeter” mesajı vermesi gerektiğini belirtti.

Hrisostomos, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO), Türkiye’nin herhangi bir müdahalede sağlayacağı yarardan çok zarara uğrayacağını bilecek şekilde donatılması gerektiğini de vurguladı.

Kıbrıs-Tak

Scroll to top