Avrupa’nın ‘NATO’ya alternatifi’ Pesco hakkında bilinmesi gerekenler Reviewed by Momizat on . AB'nin 23 üyesi, savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca Pesco olarak adlandırılan anlaşmaya imza attı. Almanya'nın 'NATO'ya alternatif AB'nin 23 üyesi, savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca Pesco olarak adlandırılan anlaşmaya imza attı. Almanya'nın 'NATO'ya alternatif Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa’nın ‘NATO’ya alternatifi’ Pesco hakkında bilinmesi gerekenler

Avrupa’nın ‘NATO’ya alternatifi’ Pesco hakkında bilinmesi gerekenler

AB’nin 23 üyesi, savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca Pesco olarak adlandırılan anlaşmaya imza attı. Almanya’nın ‘NATO’ya alternatif’ dediği anlaşma hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Avrupa Birliği’nin (AB) 23 üyesi savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca Pesco olarak adlandırılan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı.

Anlaşma kapsamında bir Avrupa Birliği ordusu oluşturulması öngörülmüyor.

Ancak anlaşmaya imza atan her ülkeden, Avrupa Birliği’nin ortak savunmasına nasıl katkı yapabileceği konusunda ulusal planlarını hazırlamaları isteniyor.

Bunun karşılığında Avrupa Birliği de 2020’den itibaren oluşturacağı 5 milyar euroluk bütçeyle Pesco’ya destek vermeyi taahhüt ediyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD’nin NATO’ya yaklaşımı nedeniyle Avrupa’nın bir alternatife ihtiyacı olduğunu söylüyor.
Kimler destek veriyor?
AB için ortak savunma politikası özellikle Almanya ve Fransa’nın desteklediği bir konu.
Almanya ve Fransa arasında ikili istişarelerde geliştirilen Pesco fikri, daha sonra Avrupa Komisyonu’na iletilmiş ve diğer üye ülkelerin de görüşleri alınmıştı.
28 üyeli AB’nin 23 üye ülkesi savunma politikalarının uyumlu hale getirilmesi için uzlaşıya varmış durumda.
İmzacı ülkelerden İtalya’nın Savunma Bakanı Roberta Pinott, savunma politikaları uyumlu hale gelen Avrupa ülkelerinin 21. yüzyılın beraberinde getirdiği tehditlerle daha etkin biçimde başa çıkabileceğini söyledi.
Bir diğer imzacı ülke Kıbrıs’ın Savunma Bakanı Kristoporos Fokaides ise Pesco ile ülkesinin daha güvenli hale geleceğini ifade ediyor.

Pesco’yu imzalayan ülkeler

Almanya,Lüksemburg, Avusturya ,Yunanistan,Fransa,Polonya,Bulgaristan,Letonya,Hollanda,Finlandiya,Çek Cumhuriyeti,Romanya,Belçika,Slovakya,Hırvatistan,Slovenya,İtalya,İsveç,Kıbrıs,Litvanya,İspanya,Macaristan,Estonya

Neden şimdi?
Almanya’nın Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Donald Trump’ın başkanlık döneminde ABD’nin Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü NATO’ya giderek daha fazla mesafeli durduğunu anımsatarak Pesco’nun Avrupa için bir alternatif olacağını ifade etmişti.

Reuters haber ajansı da uzun süredir AB’nin gündeminde olan savunma politikalarının entegre hale getirilmesi projesine, Donald Trump’tan gelen ‘Avrupa ülkeleri NATO bütçesinde üzerine düşeni yapmalı’ söyleminin ardından hız verildiğini ifade ediyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-41978775

Scroll to top