femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupalı yatırımcıların gözü Türkiye’de (görüntülü haber) Reviewed by Momizat on . Türkiye-AB hattında ilişkiler demokratik reformlar, yargı bağımsızlığı gibi pürüzlere takılırken Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde de yol kat edilemiyor. Peki Türkiye-AB hattında ilişkiler demokratik reformlar, yargı bağımsızlığı gibi pürüzlere takılırken Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde de yol kat edilemiyor. Peki Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupalı yatırımcıların gözü Türkiye’de (görüntülü haber)

Avrupalı yatırımcıların gözü Türkiye’de (görüntülü haber)

Türkiye-AB hattında ilişkiler demokratik reformlar, yargı bağımsızlığı gibi pürüzlere takılırken Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde de yol kat edilemiyor. Peki Avrupalı yatırımcılar ne düşünüyor?

Türkiye ile AB arasında 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren ve geçen 23 yılda karşılıklı ticareti 37 milyar dolardan yaklaşık 150 milyar dolara çıkaran Gümrük Birliği anlaşmasının geleceği belirsizliğini koruyor.
Türkiye’yi her şeye rağmen hala cazip bir pazar olarak gören Avrupa iş dünyası ise Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlıklara rağmen ticaret ve yatırımların sürmesini talep ediyor. DW Türkçe’ye konuşan Avrupalı iş insanları, Türkiye ve AB ile ticaretin devamı için tarafların daha “pragmatist” davranması gerektiği görüşünde.
Uluslararası İşbirliği Platformu (UIP-ICP) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nin ana gündem maddelerinden biri de, Türkiye-AB ticareti ve Gümrük Birliği’nin geleceğiydi. Zirvenin ilk gününde gerçekleştirilen “Ticaret ve Barış Yaratmak İçin Enstrüman: Gümrük Birliği” konulu panelde konuşan Türkiye ve AB temsilcilerinin Gümrük Birliği üzerine atışmaları dikkat çekti.
Türkiye, Gümrük Birliği’nin mevcut haliyle miadını doldurduğunu ve Türkiye lehine genişletilmesi gerektiğini savunurken AB Türkiye Delegasyonu ise “Önce hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda teminat verilmeli” vurgusu yaptı.
Peki Türkiye ile AB arasındaki bu Gümrük Birliği gerilimi, nasıl çözülecek?
Türkiye’nin AB ülkeleri arasındaki en büyük ticaret ortağı olan Almanya iş dünyası, bu soruya “Taraflar pragmatist davranmalı” yanıtını veriyor.
“Tarife dışı engeller” şikayeti
DW Türkçe’ye konuşan Alman Türk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dr. Markus C. Slevogt, Gümrük Birliği tartışmalarını çok yakından takip ettiklerini belirterek, “Almanya, Türkiye’nin 38 milyar euro karşılıklı ticaretle en büyük ticaret ortaklarından birisi. Biz Gümrük Birliği’ne daha pragmatik bakıyoruz” diyor.

https://www.dw.com/tr/avrupalı-yatırımcıların-gözü-türkiyede/a-46482996

Scroll to top