femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa’da AB karşıtlığı yükseliyor Reviewed by Momizat on . GABRIELE STEINHAUSER Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağcı partiler dün gerçekleştirilen seçimlerde yüksek oy oranı alırken, oy kullananların ekonomik kemer sık GABRIELE STEINHAUSER Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağcı partiler dün gerçekleştirilen seçimlerde yüksek oy oranı alırken, oy kullananların ekonomik kemer sık Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Avrupa’da AB karşıtlığı yükseliyor

Avrupa’da AB karşıtlığı yükseliyor

GABRIELE STEINHAUSER

Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağcı partiler dün gerçekleştirilen seçimlerde yüksek oy oranı alırken, oy kullananların ekonomik kemer sıkma önlemlerine yönelik hoşnutsuzluklarını da sandığa yansıtmış oldu.

Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Danimarka’da AB karşıtı veya euroya tereddütle bakan partiler oyların en büyük kısmını kazandı.

Yine de genel olarak AB yasalarına ulusal hükümetlerle beraber karar veren Avrupa yanlısı partilerin 751 kişilik mecliste çoğunluğu oluşturması bekleniyor. Fakat AB karşıtı ve euroyu sevmeyen partilerin meclisteki bu varlığı yasaların geçirilmesini sıkıntıya sokarken, ABD ile gerçekleştirilmesi planlanan bir serbest ticaret anlaşmasını da tehlikeye sokuyor.

 

Merkez sağ Avrupa Halkın Partisi (EPP) sandalye sayısını 274’ten 212’ye düşürdü, merkez sol Sosyalistler & Demokratlar partisi 196 sandalyeden 186’ya indi. Serbest piyasayı savunan Liberaller ve Demokratlar ittifakının sandalye sayısının 83’ten 70’e inmesi beklenirken, Yeşiller Brüksel’e 55 delege gönderecek.

 

Bu Avrupa partileri ulusal partilerden benzer mentalitedeki insanları bir araya getirirken, bazı partiler şu ana kadar herhangi bir ittifaka girmemeyi tercih etti. İlk sonuçlara göre yeni parlamentoda 107 kişi bir ittifaka bağlı olmayacak ve bunların çoğunluğunu euro karşıtı temsilciler oluşturuyor.

 

Fransa’da oyların yüzde 25’ini kazanan Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, “Özgür insanlar kaderlerinin kalanını ellerine almak istiyorlar. Bizim insanlarımız yalnızca bir tür siyaseti talep ediyor. Fransızlar’ın siyaseti; Fransızlar için yapılan siyaset değil” ifadelerini kullandı.

 

Borç krizinin ardından gelen ilk seçim olan parlamento seçimleri böylelikle ekonomik kemer sıkma önlemlerinin Avrupa genelinde ne kadar hoşnutsuzluk yarattığını gözler önüne serdi ve hem 500 milyon insanın bayrağı altında yönetildiği hem de dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip bir kurumun elini zayıflattı. Oy kullananların çoğunluğu AB genelinde işsizliğin artmasına neden olan harcama kesintileri ve ekonomik sıkıntılardan dolayı Avrupa Birliği’ni suçladığını söyledi.

 

Sonuçlar aynı zamanda yerel hükümetlerin de üzerinde Brüksel’den bazı yetkileri geri almak ve kıta içerisindeki göç olaylarına daha sıkı önlemler getirmek gibi bazı baskılar yaratacak.

 

Fransa’da Ulusal Cephe’nin aldığı oy oranı Cumhurbaşkanı François Hollande için bir mağlubiyet niteliğinde olurken, sosyalist başkanın partisi yalnızca oyların yüzde 14’ünü alarak merkez sağ partinin de arkasında kaldı.

 

Avrupalı sosyalistlere parlamentoya götüren Alman isim Martin Schulz, Ulusal Cephe’nin Fransa’da kazandığı zaferin AB taraftarı partiler tarafından ciddiye alınması gerektiği uyarısını yaptı. Brüksel’de gazetecilere konuşan Schulz, “Bunun nedeni insanların gözü kara aşırı eğilimleri olduğu değil. İnsanlar hayal kırıklığına uğradı. Güvenlerini ve umutlarını yitirdiler” ifadelerini kullandı.

 

Yunanistan’da kemer sıkma politikalarına karşı duruşuyla bilinen solcu Syriza oyların yüzde 27’sini alırken, Samaras’ın partisi yüzde 23’te kaldı. Aşırı sağ Altın Şafak partisi ise yüzde 9 oy aldı.

 

İtalya’da Şubat ayında yüzde 25.5 oy alarak birçok kesimi şaşırtan İtalya’nın Beş Yıldız Hareketi komedyen Beppe Grillo önderliğinde bu kez de yüzde 21.5 aldı.

Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi Almanya’da ise Şansölye Angela Merkel’in merkez sağ Hıristiyan Demokratlar ve Hıristiyan Sosyalistler partisi yüzde 35 oy alarak yüzde 27 oy alan sosyalistlerin önüne geçti.

Wsj

Scroll to top