Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası raporu…Kıbrıs’ta büyüme sürecek Reviewed by Momizat on . Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası EBRD'nin, bankanın Kıbrıs'taki Yıllık Toplantısında yayınladığı Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporuna göre, Kıbrıs' Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası EBRD'nin, bankanın Kıbrıs'taki Yıllık Toplantısında yayınladığı Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporuna göre, Kıbrıs' Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası raporu…Kıbrıs’ta büyüme sürecek

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası raporu…Kıbrıs’ta büyüme sürecek

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası EBRD’nin, bankanın Kıbrıs’taki Yıllık Toplantısında yayınladığı Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporuna göre, Kıbrıs’ta Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla 2018’de %2,5, 2018’de %2,2 olacak.

Rapora göre, Kıbrıs’ta ekonomik iyileşme bu yıl ve gelecek yıl devam edecek, 2017’de büyüme %2,2 olarak gerçekleşecek.

Kıbrıs ekonomisi 2015’te büyümeye döndükten sonar 2016’da iyi gelişme gösterdi. Geçen yılki %2,8’lik genişleme, şlk başta yapılan tahminden daha yüksek oldu.

Ekonominin ana güçlendiricilerinden biri olan turizmde, geçen yıl adaya gelen turistlerin oranı %20 oldu. İnşaat ve profesyonel hizmetler de devam eden iyileşmeye katkıda bulunuyor. Kıbrıs’ta tüketinin güven düzeyi ise AB ortalamasından daha yüksek belirlendi.

Toplam büyüme 2017 ve 2018’de %2 ve %2,5 olurken ekonomide çok yüksek düzeydeki borçululuk ve ülkede toplam borçlanmanın neredeyse yarısının nedeni olan yüksek miktardaki takipteki krediler mirası dahil karşı esintiler devam ediyor.

EBRD Ülke Ekonomisi ve Politikası Müdür Yardımcısı Peter Sanfey, Kıbrıs ekonomisinin uzun dönem görünümü konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Sanfey, “Çok açık bir ekonomi. halk eğitimli, kamu yönetimi iyi işliyor ve turizm ve muhasebe hizmetleri gibi bazı sektörler, oldukça dirençli. Ayrıca bazı yüksek değerde hizmet sektörleri de iyi gidiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasında zorluklardan da söz eden Peter Sanfey, “Hala yüksek miktarda takipte kredi ve ortaya çıkan durumlar bulunuyor. Bu bir sıkıntıdır. Konuyla baş edebilmek için ülkenin tasfiye yasalarında değişiklikler gibi adımlar atılıyor. Ancak bu zaman alıcı bir süreçtir” dedi.

EBRD’nin raporunda, Kıbrıs’ın uzun vadeli devlet borçlarının Mart 2017’de, BB’den BB+’ya yükseldiği, devletin ihtiyatlı bir mali duruşunu koruduğunu ve 2016 için toplam bütçe fazlası verdiğini anlatan Sanfey, “Devam eden yüksek düzeydeki kamu borçlanması (GSYH’nin %100’ünü aşıyor) ışığında 2018’deki seçimlere kadar güçlü mali sıkıntıyı korumak olduğu belirtildi.

Bölgesel değerlendirme

—————————-

Raporda ayrıca EBRD bölgelerinde bu yıl ve gelecek yıl, yüksek petrol fiyatları ve Rusya’nın durgunluktan çıkma desteğiyle, ekonomik büyümenin ilerlemesinin beklentiği kaydediliyor.

Rusya’daki gelişmelerin arkasında ve ham madde piyasasında, doğu Avrupa ve Kafkaslar’da büyümenin hızlanacağı ve Orta Asya’da hareketliliğin daha hafif yüksek düzeylerde stabilize olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin 2017’de, kısmen güvenlik ve jeo politik riskleri yansıtarak büyümede bir yavaşlama görmesi, güney ve doğu Akdeniz ülkelerinde EBRD’nin tahminlerinin düşen oranda bir revizyona yol açması bekleniyor.

Ortalama olarak EBRD’nin faaliyet gösterdiği 36 ülkede, geçen yılla karşılaştırıldığında, ekonomik büyümenin 2017’de %2,4, 2018’de %2,8 olacağı öngörülüyor.

——–

EBRD Başkanı Kıbrıs’taki Yıllık Toplantı’nın ‘tarihi’ olduğunu söyledi

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası`nın (EBRD) Kıbrıs`ta Çarşamba günü başlayan Yıllık Yöneticiler Kurulu Toplantısının açılış oturumunda konuşan Başkanı Sir Suma Chakrabarti, Kıbrıs`taki Yıllık Toplantı`nın `tarihi` olduğunu belirtti.

“Kıbrıs`taki yatırımlarımızın şu ana kadar 220 milyon avroyu aşmasının etkilerinden gurur duyuyoruz” diyen Chakrabarti, Banka`nın, iki büyük yerel özel banka, Bank of Cyprus ve Hellenic Bank`ın sermayesinin yenilenmesine katılarak her birinden %5 hisse aldığını, bankaların işlevsel yeniden yapılmasına, idari gelişmelerde kurumsallaşmaya yardımcı olduğunu, çok miktarda sorunlu kredi portföyüne bir çözüm stratejisi uyguladığını anlattı.

Bankanın 2015`te Kıbrıs`ta ticari finans programı başlattığını, 2016`ya kadar Kıbrıs`ın işlemler bakımından en aktif üçüncü ticari finans ülkesi olacağını, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya`da 24 ülke ile yaklaşık 80 milyon avro tutarında ticari destekli 180 işlemin kolaylaşacağını duyuran Suma Chakrabarti, “Ve bu işlemler aynı zamanda kalitenin de bir değerlendirmesi olacaktır. Yılın ticari finans program sözleşmesi, her son iki yılda Kıbrıs sözleşmesi olacak. Geçen yıl Kıbrıs’tan Mısır’a inşaat hizmetleri ihracatı, bu yıl Ukrayna’dan Kıbrıs’a kuru havuz ithalatı oldu” dedi.

Chakrabarti, EBRD’nin adada, Perşembe günü açılacak olan bugüne kadar en büyük fotovoltaik tesisi dahil yüzde 20 oranında bir güneşten elektrik üretiminin artırılmasını finanse ettiğini kaydetti ve şöyle devam etti:

“Bu etki Kıbrıslı yetkililerin ve özel sektörün kararlılığı, verimliliği ve azmi olmadan mümkün değildi. Yıllık Toplantı bize Kıbrıs’ın mali krizini aşmasında ve ekonomik büyüme yoluna geri dönmedeki başarısını takdir etme fırsatı vermiştir.”

“İlk kez bir Yıllık toplantı Doğu Akdeniz’de yapılmaktadır.”

“Kıbrıs, EBRD’nin SEMED dediğimiz, yeni faaliyet bölgeleri için önemli bir geçididir. Bugün burada bulunmak, dünyanın bu dinamik ve farklı bölgesinde hevesli taahhüdümüzün altını çizmektedir.”

“Bütün belgelerdeki faaliyetlerimizde ekonomik entegrasyonu desteklemek Kıbrıs adasının kendisi içerisinde entegrasyon için desteğimizle eştir.”

EBRD Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini güçlü biçimde desteklemektedir

—————————————————-

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Gelişim Bankası Başkanı Suma Chakrabarti, bankanın, hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin yararı için ada geneline projeleri götürmek amacıyla müdürler tarafından belirlenen görevi yerine getirmek için çok çalıştığını belirtti.

EBRD’nin birleşmeye yönelik çabaları ileriye götürmek taahhüdüne sadık kalmayı sürdürdüğünü ifade eden Chakrabarti şöyle devam etti:

“Hissedarlarımızın da, hepimizin umut ettiği üzere, yeniden birleşme müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasıyla birleşik bir Kıbrıs’ın ekonomisinin güçlü biçimde destekleyeceğine güçlü biçimde inanmaktayım. Birleşik bir Kıbrıs, geçiş zorluklarına göğüs gerecektir. Kaynak yaratmak bugünkünden daha zor olacaktır.”

“Ancak bunlar heyecan verici yeni fırsatlarla telefi edilecek ve sonuç bölge istikrarını artıracaktır.”

Kıbrıs’ta bu toplantının, bu ülkede sadece üç yıldır yatırım yaptıkları dikkate alındığında tarihi olduğuna işaret eden EBRD Başkanı, bunun EBRD’nin canlandırma, hızlı yanıt verme ve hepsinden önemlisi ortaya koyma bakımından bir sınaması olacağını vurguladı.

“Sadece gerçekten güçlü ve başarılı bir banka, burada bulunduğumuz kısa sürede Kıbrıs’ta bizim gösterdiğimiz başarıyı gösterebilir” diyen Suma Chakrabarti, Banka’nın gelecek vizyonunu da ayrıntılarıyla anlattı.

2016’da EBRD’nin, 2015’te olduğu gibi finansman sağlayarak bir dizi başka yatırım ürettiğini, 9,4 milyar avroluk projelerle, etkin piyasa ekonomilerinin gelişmesine yönelik ilerlemeye güçlü bir katkı koyduğunu ifade eden Chakrabarti, EBRD’nin projelerinin ekonomilere sadece rekabet etmeleri için değil daha iyi yönetilmeleri, daha iyi olanaklar sağlamaları bakımından da yardım edeceğini belirtti.

Sir Suma, EBRD’nin 67 hissedarını temsil eden banka müdürlerine, bankanın hatırı sayılır mali güç oluşturmaya kararlı olduğunu söyledi.

Chakrabarti, “Aslında,2015’tekinden yüzde 25 fazla olan geçen yılki 1 milyar avroluk net karımız, bu alandaki gücümüzün ispatıdır. Ve bu memnun edici yükseliş karımız, 2017’nin ilk çeyreğinde daha da hızlanmıştır” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda, tüm büyük uluslararası derecelendirme kuruluşlarının, istikrarlı bir görünümle EBRD’nin Üç kat-A oranını defalarca ve sürekli biçimde teyit ettiklerini hatırlattı, bu başarıdan gurur duyduğunu, bunu korumaya kararlı olduğunu vurguladı.

Sir Suma Chakrabati, EBRD’nin, 2*15’te dünya genelinde, 2030a kadar küresel gelişim için bir tasarı olarak benimsenen eşsiz iş modelinin, özel sektöre de yoğunlaşmasıyla, özellikle Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerini desteklemek için çok iyi yerleştirildiğini belirtti.

 

Scroll to top