Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması:Hahn ve AP üyelerinin görüşleri… (görüntülü haber-english) Reviewed by Momizat on . AP Genel Kurulu'nda Türkiye ve AB ilişkisi ele alındı, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı. AP'deki kritik Türkiye AP Genel Kurulu'nda Türkiye ve AB ilişkisi ele alındı, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı. AP'deki kritik Türkiye Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması:Hahn ve AP üyelerinin görüşleri… (görüntülü haber-english)

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması:Hahn ve AP üyelerinin görüşleri… (görüntülü haber-english)

AP Genel Kurulu’nda Türkiye ve AB ilişkisi ele alındı, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı.

AP’deki kritik Türkiye oturumunda ‘hasta adam’ çıkışı

AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, “Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı.

Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulunda “AB ve Türkiye ilişkisi” konulu oturum düzenlendi.

Oturumun açılışında konuşan Johannes Hahn, iki tarafın da gelişmelerden memnun olmadığına değinerek, “Türk muhataplarımızla son görüşmemizde, ilişkilerimizin uzun boylu olabilmesi için mevcut gidişatı tersine çevirmemizin aciliyetini dile getirdik.” ifadelerini kullandı.

Hahn, “Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Parlamentoda sürekli Türkiye’deki gelişmelerin ele alındığını dile getiren AP’nin Rumen üyesi Cristian Dan Preda, “Bu yıl üçüncü kez Türkiye konusunu ele aldık, aslında bir karar verme zamanı gelmiştir. Masadan üyelik hedefini kaldırırsak yerine ne koyacağız, hangi hedefi koyacağız. AB olarak buna karar vermeliyiz.” diye konuştu.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, “Türk halkının önünden AB üyeliği hedefinin kaldırılması çok büyük bir hata olur” sözleriyle popülizm ve yabancı düşmanlığının bu tartışmayı tekeline almaması gerektiğini savundu.

“Bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği’dir”

Uluslar ve Özgürlükler Avrupa’sı Grubunun (ENF) Fransız üyesi Edouard Ferrand, AB yetkililerinin tavrını eleştirerek, “Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği’dir.” ifadelerini kullandı.

Parlamentoda Avrupa’nın Türkiye’ye tavrını eleştiren Ferrand, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi hiç bir sonucu olmayacak müzakere masasına davet ettiniz. Göçmenleri AB üyeliği karşılığında değiş tokuş yapmayı istediniz. Avrupa halkı felaket projenizi istemiyor. Yolunuzu şaşırdınız. Türkiye, büyük ülke, bu büyük halk, sizin teklifinizden farklı bir şey hak ediyor. Sonu belli olan bir süreçte hem Türkiye’ye, hem de AB’ye zaman kaybettirdiniz.”

Alman üyelerden söz alma yarışı

Türkiye konulu oturumda AP’nin Alman üyelerinin söz alma yarışına girdikleri gözlendi. AP’de Sosyal Demokrat Grubunun (S&D) Başkan Yardımcısı da olan Knut Fleckenstein, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye hakkındaki çağrılarının destek bulmadığına işaret ederek, “(Gelecek ay yapılacak) AB Liderler Zirvesi’nde bir ortak karara varılabileceğini sanmıyorum. Merkel’in eleştirilerini kimse desteklemedi.” dedi.

Bir başka Alman üye Renate Sommer, “Başka bir ülke ile buna benzer bir ilişkimiz olsaydı AB’nin tavrı çok daha sert olurdu. Türkiye’ye karşı bir şey yapamıyoruz. Bu da AB’yi gülünç duruma düşürüyor.” şeklinde konuştu. Arne Gericke de Türk yetkililer tarafından sürekli ülkesinin Nazi geçmişinin hatırlatıldığından yakındı.

Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat, Merkel’in seçim kampanyasına Türkiye’nin AB üyeliğini alet ettiğini söyledi.

Yeşiller Grubu Eş Başkanı Ska Keller, ekonomik yaptırım çağrısında bulunarak, “Gümrük Birliği gibi bir kozumuz var elimizde ve Türkiye’ye karşı bu kozu kullanabiliriz.” diye konuştu.

AP Genel Kurulu, Temmuz ayında aldığı bir kararla Türkiye’nin AB üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etmişti. Bir ülkenin üyelik müzakerelerine son verebilmek için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.

———-

AP’de müzakerelerin askıya alınması çağrısı

AP bir kez daha Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu ise durumda değişiklik olmazsa müzakerelerin askıya alınması yönünde görüş belirteceği mesajı verdi.

Temmuz ayında oyladığı bir kararla Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) bu hafta Strasbourg’da bir kez daha Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı. Tartışma sırasında siyasi gruplar adına yapılan konuşmalarda Ankara ile katılım müzakerelerinin askıya alınması konusunda ortak mesaj verildi.

Komisyon’dan net mesaj

Oturumda Avrupa Komisyonu adına söz alan genişleme ve komşuluk ilişkilerinden sorumlu üye Johannes Hahn, Türkiye-AB ilişkilerindeki gerilemeye dikkat çekti. Hahn, Türkiye’nin “kendi çıkarı için” insan hakları ve bazı AB üyesi ülkelerle ikili ilişkilerinde ivedi adımlar atması gerektiğini söyledi. Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hakkındaki raporunu en geç ilkbahar 2018’de açıklayacağını bildiren Hahn, “mevcut durum değişmezse rapora ne yazacağımı hayal etmek için fazla siyasi fanteziye gerek yok” şeklinde konuştu.

Müzakerelere “geçici mola”

Oturumda AP’nin sayıca en önemli grubu olan Hristiyan Demokratlar (EPP) adına konuşan Rumen parlamenter Christian Dan Preda, üyelik müzakerelerine “geçici mola verilmesi” fikrini dile getirdi. AB’nin “üyelik perspektifini masadan kaldırırken yerine ne koyacağını da kararlaştırması gerektiğini” savundu. Göç ve ticaret alanlarında ortaklık fikrini de gündeme getiren Dan Preda, AB bütçesinden Türkiye’ye ayrılan payın Türk sivil toplumuna dağıtılması önerisinde bulundu.

“Aday statüsü kalsın”

AP sosyal demokratları (S&D) adına konuşan Hollandalı parlamenter Kati Piri, AP’nin “müzakerelerin askıya alınması” kararında değişiklik olmadığını, bu kararın AB liderleri tarafından da benimsenmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda AP Türkiye raportörlüğü görevini yürütmekte olan Piri, “Türk hükümeti ile Türk toplumu arasında ayrım yapılması gerektiğini” söyledi. AP’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını savunmakla birlikte, “aday ülke statüsünün kaldırılmasını istemediğini” ifade etti.

Muhafazakar Grup (ECR) adına konuşan İngiliz parlamenter Charles Tannock, Türkiye’nin “Batı demokratik normlarından saptığını” söyledi. NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasını gündeme getirdi. Müzakerelerin sonlandırılmasının zamanının geldiği mesajı verdi.

Liberal Grup (ALDE) adına söz alan Alman parlamenter Alexander Lambsdorff, Türkiye’nin “uzun süredir Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getiren ülke olmaktan çıktığını” savunup, Avrupa Komisyonu’nu bu durumu dikkate alarak katılım müzakerelerinin durdurulması yönünde görüş belirtmeye çağırdı. Katılım sürecinin “öldüğünü” savunan Alman parlamenter, Türkiye ile yeni bir ilişki düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Birleşik Sol Grup (GUE) adına söz alan Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat da Ankara ile müzakerelerin askıya alınmasını savunduTürkiye hakkında alınacak kararların “İslamofobi üzerine değil, hukuk devleti ve insan hakları temeline oturtulması” gerektiğini dile getirdi.

Ankara’ya silah ambargosu çağrısı

Yeşiller Grubu adına söz alan Alman parlamenter Ska Keller ise Türkiye’ye bir “sinyal gönderilmesi” konusunda şüphe olmadığını, ancak “Türkiye’nin Erdoğan, Erdoğan’ın da Türkiye olmadığının unutulmaması gerektiğini” söyledi. AB’nin Türk hükümetine karşı gümrük birliği konusunu koz olarak kullanmasını isteyen Keller, insan hakları alanında ilerleme kaydedilmediği sürece bu dosyanın açılmaması çağrısında bulundu. Aynı zamanda AP Yeşiller Grubu eşbaşkanı olan Keller, Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını da istedi.

AP, gelecek ay Strasbourg’da yapılacak genel kurul oturumları sırasında Türkiye-AB ilişkileri konusunda bir de karar oylayacak.

—–

Mogherini to brief MEPs on North Korea crisis, Turkey and Venezuela

MEPs will discuss recent disturbing events in North Korea and Venezuela, but also EU-Turkey relations with EU foreign policy chief Federica Mogherini on Tuesday afternoon, from 17.00.

MEPs are worried that missile and nuclear tests by North Korea could get out of control, calling on the country to refrain from further provocative actions and to abandon its nuclear and ballistic missile programmes.

Venezuela has been experiencing a severe political and economic crisis for months, with almost daily demonstrations against Nicolas Maduro’s regime across the country. The election of a controversial constituent assembly with no opposition members, which has replaced the opposition-controlled legislative assembly, has generated growing international criticism of Maduro´s government.

MEPs already voiced their concern in July regarding EU accession talks with Turkey, calling on the EU Commission and national governments “to formally suspend the accession negotiations with Turkey without delay if the constitutional reform package is implemented unchanged.”

http://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20170908IPR83459/mogherini-to-brief-meps-on-north-korea-crisis-turkey-and-venezuela

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?date=12-09-2017

http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I143292

Dw-Milliyet-Ajanslar

Scroll to top