Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması…‘Türkiye ile müzakerelerin sonlandırılmasına karşıyız’ Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu’ndan Merkel’e tepkiler art arda gelmeye devam ediyor. Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye hakkında yaptığı skandal açıklamalar çoğu ülkeden Avrupa Parlamentosu’ndan Merkel’e tepkiler art arda gelmeye devam ediyor. Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye hakkında yaptığı skandal açıklamalar çoğu ülkeden Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması…‘Türkiye ile müzakerelerin sonlandırılmasına karşıyız’

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tartışması…‘Türkiye ile müzakerelerin sonlandırılmasına karşıyız’

Avrupa Parlamentosu’ndan Merkel’e tepkiler art arda gelmeye devam ediyor. Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye hakkında yaptığı skandal açıklamalar çoğu ülkeden destek görmedi. Merkel’in ‘Türkiye ile müzakereler bitirilsin’ çıkışına, Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) gelen tepkilerin sonuncusu, parlamentonun ikinci büyük grubu Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) lideri Gianni Pittella’dan. S&D Lideri Pitella, “Müzakerelerin sonlandırılmasına karşıyız” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ‘Türkiye ile müzakerelerin bitirilmesi’ çıkışı üye ülkelerin çoğundan destek görmezken Avrupa Parlamentosu (AP) da bu fikre soğuk olduğunun sinyallerini net şekilde veriyor. AP’deki ana siyasi grupların liderleri, müzakerelerin tamamen sonlandırılmasından yana değil. Hürriyet’in haberine göre, AP’nin en büyük siyasi grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP) Lideri Manfred Weber, AP’de düzenlenen basın toplantısında, “Müzakereleri dondurmaya yönelik net bir karara ihtiyaç var. Hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELERİN SONLANDIRILMASINA KARŞIYIZ”

AP’nin ikinci büyük grubu olan Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) lideri Gianni Pittella da “Müzakerelerin sonlandırılmasına karşıyız” dedi. Alman Yeşiller Grubu da müzakerelerin tamamen bitirilmesine karşı çıkıyor.

BİTİRME İÇİN OY BİRLİĞİ GEREKLİ

Müzakerelerin askıya alınması için ya Komisyon’un öneride bulunması ya da üye ülkelerin üçte birinden bu yönde talep gelmesi gerekiyor. Bu talebin gelmesi halinde Komisyon müzakerelerin askıya alınmasına ve yeniden başlatma kurallarının belirlenmesine ilişkin teknik çalışma yapıyor. Komisyon’un önerisi AB ülkelerinin onayına sunuluyor ve askıya almak için nitelikli çoğunluk aranıyor. Müzakerelerin yeniden başlatılması için ise oy birliği gerekiyor.

Müzakerelerin tamamen sona erdirilmesi için ise oy birliği gerekiyor. AB ülkelerinden şu ana kadar gelen açıklamalar Merkel’in, Türkiye’nin müzakere sürecine son verilmesi doğrultusundaki fikrine sadece Avusturya’dan tam destek aldığını diğer ülkelerin ise bu düzeyde radikal bir adıma sıcak bakmadıklarını ortaya koyuyor.

Sabah-Ajanslar

Scroll to top