femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa Parlamentosu’na aday Kıbrıslı Türkler Reviewed by Momizat on . Dr. Çiğdem DÜRÜST Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 Anayasası, Rumların ve Türklerin ayrı seçimler gerçekleştirmesini öngörüyor. Bu öngörü yıllardan bu yana ne yazık ki h Dr. Çiğdem DÜRÜST Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 Anayasası, Rumların ve Türklerin ayrı seçimler gerçekleştirmesini öngörüyor. Bu öngörü yıllardan bu yana ne yazık ki h Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Avrupa Parlamentosu’na aday Kıbrıslı Türkler

Avrupa Parlamentosu’na aday Kıbrıslı Türkler

Dr. Çiğdem DÜRÜST

Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 Anayasası, Rumların ve Türklerin ayrı seçimler gerçekleştirmesini öngörüyor.

Bu öngörü yıllardan bu yana ne yazık ki hayata geçirilemiyor, çünkü 1974’ten bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti bir daha uyanamayacak şekilde bitkisel hayata yatırıldı.

2004’te kapılar açıldığı zaman, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarını yeniden ele geçirmek ve kullanabilmek adına, nüfus kayıt dairelerine akın ettiler. Pek çok hak sahibi Kıbrıslı Türk’ün, bugün cebinde Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşı olduklarını gösteren kimlik kartları mevcuttur.

Hatta yıllarca Kıbrıs’ın güneyini yok sayan, Rumlar ile kurulması muhtemel bir ortaklığın ruhunu dahi reddeden bir bakış açısını ölümüne savunurmuş gibi görünen politikacılarımızın dahil, ceplerinde Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu ve kimlik kartları olduğu çok iyi bilinen ve hararetli şekilde tartışılan bir konudur.

Müzakere sürecinin sonuçsuz kalması, sürecin çok uzaması, AB’nin adanın tümünü AB’ye aldığını açıklayarak, Kıbrıs’ın kuzeyini müktesebatın dışında tutmaya karar vermesi; uluslararası bir güç olduğu kabul edilen AB’ye, farklı kesimler tarafından cephe açılmasına neden oldu.

Bugün, Avrupa Parlamentosunda Kıbrıslı Türklerin de temsiliyet hakları olduğunu ve burada gereken şekilde sesimizin duyurulması gerektiğini savunan bir grup Kıbrıslı Türk AP seçimlerine adaylığını açıkladı.

Kimileri antiemperyalist bir cephe açarak Kıbrıslılar dışında başka hiç kimsenin Kıbrıs’taki çözümde katkısı olamayacağını aktif bir şekilde ifade edebilmek için adaylığını açıklarken, kimileri, AB içerisinde gerekli mücadelenin etkin bir şekilde ortaya konması için kolları sıvadı.

Özellikle takip edilmesi gereken bir grup var ki, 4 Rum ve 2 Türk şeklinde bir liste ile bu seçim sürecine hazırlanıyorlar. Kıbrıslı Türk ve Rumlardan oluşan karma bir liste ile seçime girmeyi istiyorlar. Kıbrıs’ta bir ilk olacaklarını biliyorlar. Bu listenin Kıbrıs siyasal tarihinde, böylesine kritik bir süreçte bir ilki yaşatması beklenirken, aynı zamanda “konuşmaktan” ziyade “eyleme” geçmenin zamanı geldiğini ifade etmeyi hedefliyorlar.

Karma listenin Pazartesi gün bir basın toplantısı gerçekleştirmesi bekleniyor.

***

Kıbrıslı Türklerin müzakerelerin devam etmekte olduğu bu süreçte aday olmasının doğru mu yoksa yanlış mı olup olmadığı tartışılıyor ve uzun uzun konuşuluyor.

Her ne kadar toplumun etkin bir şekilde ilgisini çekmemiş gibi görünse de, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözümün hayata geçmesini hayal eden herkesin ilgisi son derece büyük.

Avrupa Parlamentosu’na aday olarak ortaya çıkarak Güney Kıbrıs’tan yönetilecek seçimlerde, Kıbrıslı Türklerin oy oranı ne olur, parlamentoya giderler mi gitmezler mi, bu konuda bir şey söylemek şimdiden mümkün değil. Lakin söylenebilecek önemli bir şey var:

Kıbrıslı Rumların yeterince akıllı hareket edip etmediklerini şimdi anlayabileceğimizi düşünebiliriz.

Eğer Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarını gasp etmediklerini dünyaya bıkmadan anlattıkları gibi bu seçimlerle ispat ederlerse, dünya karşısında önemli bir prim elde etmiş olacaklar. Bu durumda, biz Kıbrıslı Türkler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin “tufaya” düşmüş olacaklarını söylememize gerek yok sanırım.

İzleyip göreceğiz.

***

Eğer Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşıyor ve oy kullanmak istiyorsanız, Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşı Kıbrıslı bir Türk olarak seçim günü tüm sınır kapılarına yerleştirilecek sandıklarda oy kullanabileceksiniz.

Kıbrıspostası

Scroll to top