femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa Parlamentosu Seçimleri Euro’yu Vurdu Reviewed by Momizat on . Haftasonu gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı partilerin zaferle ayrılması Euro üzerindeki baskıyı artırıyor. Seçim sonuçlarına göre AB kar Haftasonu gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı partilerin zaferle ayrılması Euro üzerindeki baskıyı artırıyor. Seçim sonuçlarına göre AB kar Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Avrupa Parlamentosu Seçimleri Euro’yu Vurdu

Avrupa Parlamentosu Seçimleri Euro’yu Vurdu

Haftasonu gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı partilerin zaferle ayrılması Euro üzerindeki baskıyı artırıyor. Seçim sonuçlarına göre AB karşıtları parlamentodaki sandalye sayılarını ikiye katlarken, ortaya çıkan sonuçlar uzun süredir devam eden kemer sıkma politikaları ve işsizliğe karşı güçlü bir tepki olarak yorumlandı.

Bu tablo AB’nin ortak para birimi Euro’yu da olumsuz etkiledi. Euro/Dolar paritesi karşısında son 3 ayın seviyesi olan kadar 1.3640’a kadar geriledi.

Peki, ama Saat 14.45 itibarıyla 2,8490 seviyesinden işlem gören Euro’nun geleceği nasıl şekillenecek?

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, paylaştığı bilgi notunda “Euro için asıl sorun politik ortamın oluşturacağı sermaye çıkışları olacak. Euro konusu çözülmüş olmaktan çok uzak ve daha önce ana ekonomi vahası olan Almanya artık politik olarak da bölgenin denge noktası olacak gibi görünüyor.” yorumunu yaptı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Euro üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çeken Odeabank Strateji Grup Müdürü Erkan Dernek, “Seçim sonuçlarında oluşan ülkeler arasındaki farklılık mali disiplin konusunda endişe yaratabilir ve önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen parasal genişlemenin ölçüsü de bu gelişmelerle beklenenden daha az genişlemeci olabilir. Bundan ötürü Euro/Dolar paritesinde aşırı oynak dönemlere yaklaşıyoruz. Genişlemeci politikanın beklenenden daha az gerçekleşebileceği ve gereken ekonomik reformların ülkeler bazında görüş birliğinde belirsizlik hakim olabileceği beklentisiyle Euro’nun Avrupa Merkez Bankası kararına kadar 1,3620 – 1,3680 aralığında kalacağını ve daha sonra Avrupa Merkez Bankası açıklamalarına bağlı hareket edeceğini düşünüyoruz.

Avrupa Merkez Bankası kararında daha az genişlemeci bir politika çıkması durumunda ilk etapta Euro’nun değer kazanma şansı olsa da kararın arkasında ülkeler bazında oluşacak belirsizlik ilerleyen zamanlarda Euro’da değer kayıplarına sebep olarak 1,34 seviyelerine kadar düşürebilir. Bu seviyeden sonra Avrupa Merkez Bankası kararlarına ve ülkeler bazında farklılardaki gelişmelere bağlı olarak Euro değerini korumaya çalışabilir veya daha hızlı değer kayıplarına maruz kalabilir.

Milliyet

Scroll to top