Avrupa Parlamentosu Liberal Grubu,AP genel kurulunda Akıncı ve Anastasiadis ile üst düzey bir tartışma çağrısında bulundu (english) Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu AP Liberal Grubu  (Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı-ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt AB Konseyi Başkanı Antonio Tajani' ye, Kıbrı Avrupa Parlamentosu AP Liberal Grubu  (Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı-ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt AB Konseyi Başkanı Antonio Tajani' ye, Kıbrı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu Liberal Grubu,AP genel kurulunda Akıncı ve Anastasiadis ile üst düzey bir tartışma çağrısında bulundu (english)

Avrupa Parlamentosu Liberal Grubu,AP genel kurulunda Akıncı ve Anastasiadis ile üst düzey bir tartışma çağrısında bulundu (english)

Avrupa Parlamentosu AP Liberal Grubu  (Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı-ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt AB Konseyi Başkanı Antonio Tajani’ ye, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumu liderlerini eylül ayı genel kurulu çerçevesinde yüksek düzeyde bir tartışmaya davet etmesi çağrısında bulundu.

ALDE Grubuna göre, söz konusu talep, geçen hafta Crans-Montana’da Kıbrıs sorunun çözümü yönünde yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması ve bugünkü durumun sonsuza kadar geçerli olacağı endişesi üzerine geldi.

Verhofstadt, Avrupa Parlamentosunun artık bir girişim üstelenmesi ve iki liderle üst düzey bir tartışma programlamasının zamanının geldiğini açıkladı.

“Artık kaybedecek zaman kalmadı. Kıbrıs adası Avrupa Birliğinin bir parçasıdır ve bu iç konunun çözümünü kolaylaştırmak için inisiyatif üstlenmemiz gerekmektedir. Ümit ederim, Başkan Tajani her iki lideri de Eylül ayında Avrupa Parlamentosuna davet eder”.

Yazılı açıklamaya göre, Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı Gurubu (ALDE) geçen Haziran ayı sonunda İsviçre’deki müzakereler başlamadan önce Kıbrıs’a bir ad hoc temsilcisi göndererek, iki liderin önemini ve yeniden birleşme kararlılığının altını çizmişti.

Müzakereler sürecinde, Guy Verhofstadt, bir çözüm için AB’nin desteğini artırması için Komisyon Başkanına bir mektup göndermişti ama bu çabalar sonuçsuz kalmıştı.

Kıbrıs’ta ALDE heyeti başkanı ve ALDE Grubu Başkan Yardımcısı Javier Nart (İspanya Ciudadanos partisi üyesi) şunları açıkladı:

“BM tarafından yürütülen yeniden birleşme görüşmelerinin son çöküşünden dolayı kaygı duyuyoruz. Her iki toplum arasındaki yaklaşık 50 yıllık bölünmeden ve son yıllarda iki liderlik pozisyonlarının uyumlu yaklaşımından sonra, bu çöküş, adadaki bölünmüşlüğü korumak isteyen iki tarafın radikal milliyetçi güçleri beslememelidir”.

AB, “bu soğuk çatışmanın” devam etmesine dayanamayacak ve vatandaşlarının, AB vatandaşı olarak Avrupa Birliği vatandaşları olarak haklarından mahrum olmalarına izin vermeyecektir.

—-

ALDE Group calls for a high level debate in the European Parliament on Cyprus with leaders of both communities

ALDE Group leader, Guy Verhofstadt, has called on the President of the European Parliament, Antonio Tajani, to invite the leaders of the Greek Cypriot and Turkish Cypriot communities for a high level debate in the September plenary.

The request comes after the failure of last week’s talks in Crans-Montana on a settlement of the Cyprus issue, raising concerns that the current situation will prevail indefinitely.

Guy Verhofstadt said it is time for the European Parliament to take the initiative and hold a special high-level debate and exchange with the two leaders:

“There is no more time to lose. The island of Cyprus is part of the European Union’s territory and we must take an initiative in order to facilitate a solution to this internal matter. I hope President Tajani will invite both leaders to come to the European Parliament in September.”

The ALDE Group has been engaged and sent an ad hoc delegation to Cyprus days before the negotiations resumed at the end of June in Switzerland, underlining the importance of political leadership and determination towards reunification. During the negotiations, Guy Verhofstadt sent a letter to EC President, Jean-Claude Juncker, to step up the EU support for a settlement, but those efforts ended without a result.

ALDE Group Vice President, Javier Nart (Ciudadanos, Spain), who led the ALDE delegation to Cyprus, added:

“We are deeply concerned about the recent collapse of the UN-led Cyprus reunification talks. After nearly 50 years of separation between the two communities and despite the close alignment reached between the two leader’s positions in recent times, this collapse must not feed the will of both sides’ radical nationalists groups whose aim is to keep the island divided. The EU cannot afford to continue with this frozen conflict and allow that its fellow citizens are deprived of their rights as citizens of the European Union.”

Scroll to top