Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda Mogherini ve Stoltenberg’den Türkiye’yle ilgili açıklamalar (görüntülü haber-english) Reviewed by Momizat on . Mülteciler: Mogherini ve Stoltenberg AB-NATO koordinasyonunun derinleşeceğini belirtti AB Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini ile NATO Genel Sekreteri Je Mülteciler: Mogherini ve Stoltenberg AB-NATO koordinasyonunun derinleşeceğini belirtti AB Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini ile NATO Genel Sekreteri Je Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda Mogherini ve Stoltenberg’den Türkiye’yle ilgili açıklamalar (görüntülü haber-english)

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda Mogherini ve Stoltenberg’den Türkiye’yle ilgili açıklamalar (görüntülü haber-english)

Mülteciler: Mogherini ve Stoltenberg AB-NATO koordinasyonunun derinleşeceğini belirtti

AB Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Salı günü yapılan Dışişleri Komitesinde Avrupa Parlamentosu ve ulusal parlamento milletvekillerine AB ile NATO arasında mülteci krizinin aşılmasına yönelik koordinasyon çalışmalarına başlandığını ve çalışmaların derinleştirileceğini söyledi.

Salı sabahı AP milletvekilleriyle yapılan görüşmeye ulusal parlamentoların temsilcilerinin katılımını memnuniyetle karşılayan Mogherini “Avrupa Parlamentosu ve ulusal parlamentolar bu günlerde önemli rol oynayabilirler dolayısıyla irtibatta kalmaları gerekmektedir.”   dedi.

AB dışişlerindeki “başarı hikâyelerine” (Kolombiya barış süreci, İran nükleer anlaşması vb.) ilişkin özet bilgi verdikten sonra Suriye’deki çatışma gibi daha endişe verici konulara değinen Mogherini iyimserliğini korudu: “5 yıllık savaşın ardından artık işler doğru yönde ilerlemeye başladı.” diyen Yüksek Temsilci Suriye’de ateşkesin uygulanmasına ilişkin varılan ABD-Rusya anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. AB’nin çatışmadaki rolüne ilişkin soru üzerine Mogherini “AB’nin başlıca rolü insani alandadır. Bu yalnızca hayır işi yaptığımız anlamına gelmez insani yardımların ulaştırılabilmesi için çalışıyoruz.” dedi. “Mülteci akınlarının yönetilmesinde sorunlar olduğunu görüyoruz ancak hayat kurtarmada kaydettiğimiz başarıyı yeterince vurgulamadığımız kanısındayım” diyerek sözlerini sürdürdü ve “Yeniden yerleştirme, yer değiştirme, sıcak noktalar ve geri dönüşlere ilişkin kararlar verildi. Artık bunların hepsinin uygulanması gerekmektedir. Bunun için de ulusal ve Avrupa düzeylerinde ortak çaba gösterilmelidir.” dedi. Mogherini NATO ile AB ortaklığının “krizin aşılması için derinleştirileceği” sözünü verdi.

AB-NATO ilişkileri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Özellikle Rusya’nın daha sert olduğu ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da aşırıcılık ve şiddetin tırmandığı bu günlerde AB-NATO ilişkileri büyük önem taşımaktadır.” dedi. “Stoltenberg NATO’nun üç önceliğini şu şekilde paylaştı; daha fazla güç, diyalog ve önleme. Ayrıca Baltık Ülkelerinde daha fazla güç konuşlandırma niyetlerine ilişkin sinyaller verdi. AP milletvekilleri ve diğer vekiller, Yunanistan, Türkiye, ve AB’nin sınırlarla ilgili kurumu FRONTEX’e istihbarat ve gözetleme desteği vermek suretiyle NATO’nun AB’ye yardımcı olma kararını memnuniyetle karşıladılar. Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok (EPP, Almanya) “Hepimizin güvenliği ve mülteci krizinin aşılmasına yardımcı olmak için NATO’ya ihtiyaç vardır.” dedi.

 

Refugees: EU-NATO coordination set to deepen, say Mogherini and Stoltenberg

EU and NATO coordination has started to tackle the refugee crisis and will be further deepened, EU foreign policy chief Federica Mogherini and NATO Secretary General Jens Stoltenberg told MEPs and national MPs in the Foreign Affairs Committee on Tuesday.

“European and national parliaments can play a crucial role in these times and should remain connected”, said Ms Mogherini, welcoming the participation of members of national parliaments in the debate with MEPs on Tuesday morning.

After outlining recent EU foreign affairs “success stories” (Colombia peace process, nuclear deal with Iran, etc.), Ms Mogherini turned to more worrying issues, such as the conflict in Syria, but remained optimistic: “After 5 years of war things are moving in the right direction”, she said, welcoming the Monday’s US-Russia deal to enforce a ceasefire in Syria. Asked about the EU’s role in this conflict, Ms Mogherini replied that “the major EU role is the humanitarian one, which does not mean being a charity but working on a humanitarian access on the ground.”

“We see failures in management of refugee flows but we do not underline enough the success we achieve in saving lives”, she continued, pointing out that “Decisions on relocation, resettlements, hotspots, returns have been made. All must be implemented now and it requires a mix of efforts on national and European levels.” The EU partnership with NATO will be “deepened to tackle this crisis”, she promised.

EU-NATO relations

“EU-NATO relations are of vital importance, especially when we face a more assertive Russia and extremism and violence in the Middle East and the North Africa region”, said NATO Secretary General Jen Stoltenberg. He presented three NATO priorities: more strength, dialogue and prevention, and hinted at a willingness to put more forces on the ground in the Baltic States.

MEPs and MPs welcomed NATO’s decision to help EU to tackle the migration crisis in the Aegean sea, by providing Greece, Turkey and the EU’s FRONTEX border agency with intelligence and surveillance support. “NATO is required for our collective security and for helping to tackle refugee crisis”, concluded Foreign Affairs Committee chair Elmar Brok (EPP, DE).

http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20160222IPR15333/Refugees-EU-NATO-coordination-set-to-deepen-say-Mogherini-and-Stoltenberg

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/committees/video?event=20160223-0900-COMMITTEE-AFET

http://audiovisual.europarl.europa.eu/Package.aspx?id=36278&mediatype=V&type=L

Scroll to top